Haitin ugrásszerűen megnőtt a Matthew hurrikán halálos áldozatainak a száma, elérte a 136-ot. Egyetlen településen, a szigetország déli felében lévő Roche-á-Bateau-ban ötvenen haltak meg, és minden elpusztult.
Az orkán több mint 20 ezer lakást súlyosan megrongált. Francois Anick Joseph belügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy az adatok csak részlegesek, mert délen egyes körzetekkel nincs kapcsolat, nem tudni, hogy ott mi a helyzet.
Ráadásul a hurrikán már négyes erősségű, így
immár kétmillió embert sürgetnek az illetékesek a déli szövetségi államokban, hogy meneküljenek a partvidékekről.
A hurrikán még a karibi térségben tombol, de helyi idő szerint csütörtök estére-éjjelre már eléri a floridai partokat.
Az amerikai Országos Hurrikánközpont szerint a szél sebessége elérheti a 185-205 kilométer per órát. Négy szövetségi államban – Floridában, Georgia és Dél-Karolina egy részében és Észak-Karolina teljes területén – már szerda óta rendkívüli állapot van érvényben.
Rick Scott floridai kormányzó szerint "ez a vihar gyilkolni fog", ezért felhívta honfitársai figyelmét, hogy hagyják el a part menti vidékeket, mert amikor a vihar lecsap, akkor már a mentők sem tudnak segíteni.
Nincs ok a maradásra, senkinek nincs esélye e viharral szemben”
– mondta.
Floridában, Georgiában és Dél-Karolinában körülbelül kétmillió embert szólítottak fel a hatóságok a menekülésre. 2012 óta – amikor a Sandy hurrikán csapott le az Egyesült Államok keleti partvidékére – most rendelték el a legnagyobb arányú evakuálást.
Valamennyi érintett szövetségi államban, a belső vidékeken, átmeneti menedékszállásokat rendeztek be.
Barack Obama elnök aláírta a felhatalmazást arra, hogy a Belbiztonsági Minisztériumhoz tartozó Katasztrófa-elhárítási Ügynökség megkezdhesse a szövetségi segélyprogramot, amelynek keretében sátrakat, élelmiszert, gyógyszereket szállítanak a hurrikán sújtotta vidékekre.
Az elnök már korábban jelezte: a kormány készen áll arra, hogy minden segítséget megadjon a vihar áldozatainak.