Összecsapásokba torkollottak a dél-koreai elnök elleni tüntetések szombaton Szöulban. Pak Kunhje távozását többek között azért követelték, mert egyes hírek szerint nagyon komoly befolyást biztosított az államügyekre egy közeli ismerősének és tanácsadójának, aki korrupciós ügybe is keveredett.
Csoj Szunszil szerepét azért is bírálják, mivel semmifajta választói felhatalmazással nem rendelkezik. Nála egyébként szombat reggel az ügyészség munkatársai házkutatást is tartottak. Pak népszerűsége is történelmi mélypontra süllyedt,
a megkérdezetteknek csak 14 százaléka elégedett a munkájával.
Csoj Szunszil ellen ügyészségi vizsgálat is indult, mivel a feltételezések szerint
két nonprofit alapítványának több tízmillió dolláros vagyonát személyes célokra használta.
Az alapítványok vagyonát vélhetően az állami kapcsolatai segítségével tudta felduzzasztani. Pak azt ígérte, hogy elbocsátja a korábbi barátját, valamint teljesen átszervezi az elnöki hivatalt.
A botrányt tovább dagasztotta, hogy Pak jóbarátjának az édesapja, Csoj Temin
egy sámánista szekta vezetője.
Diplomáciai források szerint Pak politikai karrierjének egyengetését Csojnak köszönheti. A tüntetők szerint a Csoj család informális befolyása az államügyekre veszélyezteti Dél-Korea stabilitását és a demokratikus intézményeket.
Az ellenzéki pártok egyelőre nem követelik Pak lemondását, és arról beszélnek, hogy ők is felelősek azért, hogyan alakulnak az országban a viszonyok. A parlamentben a jövő héten mindenképpen napirenden lesz az elnök körül kialakult válsághelyzet.