Londonban terrortámadás történt szerda délután. Az akciót egy középtermetű, ázsiai férfi követte el. A terrorista, miután tucatnyi embert elgázolt a Westminster hídon, a híd lehajtójánál
a Westminster-palota kerítésébe ütközött.
A támadó ezután késsel rendőrökre támadt a parlament alsóházánál, ekkor rálőttek.
A terrortámadásban négyen meghaltak, negyvenen megsérültek.
Az elkövető néhány forrás szerint Trevor Brooks, akinek iszlám neve Abu Izzadeen. Az ezzel kapcsolatos híradások egyelőre ellentmondásosak.
A terrorista a parlament bejáratánál akart erőszakkal bejutni, de egy rendőrnő háromszor rálőtt.
Theresa May miniszterelnököt egy ezüst Jaguar autóval elvitték a helyszínről az incidens során.
A támadás során három rendőr megsebesült, később kiderült, hogy
egyikük a helyszínen az újraélesztés ellenére meghalt.
Sokáig nem volt tisztázott, hogy a késes támadás és a hídon történő gázolás között van-e összefüggés. Végül kiderült, hogy ugyanaz a férfi volt a késelős terrorista, és az is, aki az autójával a Westminster hídon emberek közé hajtott.
A rendőrség lezáratta a hídhoz közeli metróállomást is, a sebesülteket mentőhelikopterrel mentették. A London Eye óriáskerék működését is megállították.
a hídról beesett egy nő a Temzébe, aki súlyosan megsérült,
azonban még nem tisztázódott, hogy a támadás elől ugrott le, vagy a gázoló kocsi miatt esett be a vízbe.
A sérültek közül több embert próbáltak újraéleszteni, az egyik áldozaton már nem tudtak segíteni.
A rendőrség közlése szerint az egyik áldozat a rendőr, két embert pedig a hídon ütöttek el.
A brit rendőrség szerda este azt közölte: tudni vélik, hogy ki volt a merénylő, de személyazonosságát egyelőre nem hozzák nyilvánosságra. Elmondták azt is, hogy
azt feltételezik, iszlamista terrorcselekmény történt.
A sérültek között van három francia diák is, életkoruk 15-16 év. Később a román külügyminiszter megerősítette, hogy két román állampolgár is megsérült. Magyar érintettről nem tudni.
Később kiderült az is, hogy az elkövetőnél két kés is volt. A szemtanúk szerint körülbelül száz ember rohant el a helyszínről a támadás idején.
A rendőrség terrorcselekménynek minősítette a támadást, amíg a nyomozás nem bizonyít be más forgatókönyvet.
A parlament és a vele szomszédos képviselőház épületét a rendőrség kiürítette. A képviselőket a westminsteri apátságba terelték, itt másfél órát voltak, de azóta hazaengedték őket.
A támadás után Tobias Ellwood, a brit külügyminisztérium alkalmazottja is a helyszínen volt, elsősegélyt nyújtott az egyik sérült rendőrnek. A képviselő szájból szájba lélegeztette a tisztet, és a vérzést is próbálta csillapítani – írja a Telegraph.
Később a parlamenti alsóház elnöke megerősítette,
hogy a rendőr a parlament közelében az újraélesztés ellenére meghalt.
A közelben volt az éppen Londonban tartózkodó volt lengyel külügyminiszter, Radoslaw Sikorski is, a fenti videofelvételt ő készítette.
A terrortámadás miatt megerősítették a Buckingham-palota őrségét is,
mert a királynő az épületben tartózkodik.
A londoni terrortámadás hatására a római parlament felső- és alsóháza épületének környékét is lezárták. Szerda éjféltől a legmagasabb fokú biztonsági készültség lép életbe az olasz fővárosban
a közelgő EU-csúcs, valamint Milánóban Ferenc pápa látogatása miatt.
A támadásokra reagált a Facebook is, aktiválódott a Facebook Safety Check funkció. Ezen lehet rögtön jelezni a hozzátartozók számára, hogy a közelben lévő ember biztonságban van
Brüsszelben ma emlékeztek az egy évvel ezelőtti terrortámadások áldozataira.