Mint arról korábban beszámoltunk, levelet írt Rex Tillerson amerikai külügyminiszternek három amerikai kongresszusi képviselő, amelyben kiállnak Magyarország mellett, és tiltakoznak David Kostelancik, az amerikai nagykövetség ügyvivőjének beszéde miatt, amelyet a MÚOSZ-ban tartott.
A levelet Dennis Ross floridai, Andy Harris marylandi és Mike Coffmann coloradói republikánus kongresszusi képviselő írta alá.
Rossnak és Harrisnek ez a negyedik ciklusa a kongresszusban, Coffmann-nek az ötödik.
Az Origo birtokába került egy másik levél, amit korábbi demokrata párti külügyi politikusok írtak a kongresszus magyar baráti csoportjának tagjaihoz, ebben taglalták, hogy milyen szörnyű a helyzet Magyarországon. A levelet David Kramer korábbi külügyi helyettes államtitkár, Tom Malinowski korábbi külügyi helyettes államtitkár, Thomas O. Melia korábbi USAID igazgatóhelyettes, Daniel B. Baer korábbi amerikai EBESZ-nagykövet és Rob Berschinski korábbi külügyi helyettes államtitkár írta alá. A levél aláírói egytől egyig a korábbi demokrata amerikai külügyi kormányzat ismert véleményvezérei, vádaskodásaik között nincsen új elem.
A levelet 2017. november 14-én küldték el a kongresszusi magyar baráti csoport (Hungarian American Caucus) tagjaihoz a magyar sajtószabadság és David Kostelancik budapesti amerikai ideiglenes ügyvivő védelmében, amelyhez csatolták David Kostelanciknak a MÚOSZ-ban 2017. október 17-én elmondott beszédének angol nyelvű leiratát.
A levélben hangsúlyozták, hogy Kostelancik ideiglenes ügyvivő milyen remekül beszélt, amikor a MÚOSZ meghívta.
A levélírók egyébként a már unalomig ismételgetett, jól ismert magyar belpolitikai, közjogi és médiabírálatokat ismételték meg. Többek között azt rótták fel az Orbán-kormánynak, hogy aláássa a NATO-tagok által osztott közös értékeket és politikai világnézetet. Bírálták a magyar kormány intézkedéseit. Szerintük nem megfelelően bánnak a civil szervezetekkel és a migránsokkal.
A levélírók azonban mindenekelőtt és nagyobbrészt a független, szabad magyar sajtó állítólagos megnyirbálása miatt emelik fel a szavukat, konkrét példákat említve (a 888.hu „külföldi ügynökök" újságírói névlistája, a Soros György-ellenes plakát- és médiakampány, magyar újságírók diszkreditálása). A levél végén a kongresszusi magyar baráti csoport tagjai figyelmébe ajánlják, és
ünneplésre méltónak minősítik David Kostelancik „kiváló előadásának" mellékelt leiratát.
Mindebből az világosan látszik, hogy hiába volt elnökváltás, a budapesti amerikai nagykövetséget továbbra is a demokraták irányítják.