Döbbenetes dolog szivárgott ki az oroszokról

Ukrajna, Donyeck, katona, lövedék, háború, Oroszország, ágyú
DONETSK OBLAST, UKRAINE - APRIL 22: Ukrainian soldiers of the 24th Separate Assault Battalion "Aidar" battalion load ammunition into a military truck in the direction of Bakhmut, 22 April 2023. Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency (Photo by Diego Herrera Carcedo / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Vágólapra másolva!
A V4NA nemzetközi hírügynökség arról számolt be, hogy egy kiszivárgott dokumentum az újabb bizonyítéka annak, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók nem működnek.
Vágólapra másolva!

A V4NA szerint az Oroszország elleni nyugati szankciók nagy üzletet jelentenek a volt Szovjetunió más részein, mivel a közvetítők versenyeznek a pénzért, hogy a nem elérhető árukat Oroszországnak adják el.

Ezek az új ellátási láncok – amelyek révén az oroszok jól el vannak látva alkohollal, luxuscikkekkel és más nyugati termékekkel – aláássák Európa Moszkva megbüntetésére irányuló erőfeszítéseit, és ezért meg kell akadályozni őket

– mondta Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter a Politico című lapnak.

A Kaukázus és Közép-Ázsia egy maroknyi országa az Oroszországgal folytatott közvetett kereskedelem csomópontjaként virágzik a büntetőintézkedések bevezetése óta.

A Trade Data Monitor platform adatai szerint a szomszédos Grúzia Oroszországgal folytatott kereskedelmének volumene csaknem 22 százalékkal nőtt egy év alatt, mióta Moszkva megkezdte az ukrajnai inváziót, míg az Oroszországba exportált alkohol mennyisége több mint 120 százalékkal emelkedett.

Kazahsztán Oroszországba irányuló exportja ugyanebben az időszakban az egekbe szökött, dollárban kifejezve mintegy 57 százalékkal nőtt.

Az Oroszországgal szoros kereskedelmi kapcsolatokat ápoló Örményország GDP-je tavaly váratlanul 11 százalékkal nőtt, miközben az Oroszországba irányuló export ötszörösére, az Oroszországból érkező transzferek pedig hétszeresükre emelkedtek az előző évhez képest – derül ki a Világbank adataiból. Az ország költségvetési többletet jegyzett, valutája, a dram pedig a világ egyik legjobban teljesítő valutája volt.

– mondta Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének vezető munkatársa. Kluge szerint az úgynevezett párhuzamos import nagy része olyan fogyasztási cikkek, amelyek esetében a gyártók azt mondják, hogy nem akarják eladni termékeiket Oroszországnak, ehelyett az Oroszországgal szoros kapcsolatban álló országokba adják el tömegesen az árucikkeket.

Egy moszkvai étterem-tulajdonos a Politicónak névtelenséget kérve elmondta, hogy bárja nyugati alkoholmárkákkal van feltöltve.

– mondta. Több jelentés is érkezett arról, hogy az orosz üzletemberek felkeresik kazahsztáni, kirgizisztáni, sőt üzbegisztáni partnereiket, és megpróbálják megkérni őket, hogy rendeljenek meg dolgokat európai országokból és a világ más részeiről, ahonnan már nem könnyű Oroszországba importálni. Bár a párhuzamos import általában jogi szürke zónának tekinthető, az uniós szankciók szellemével ellentétes. Az EU egyes vezető tisztségviselői pedig aggódva figyelik, hogy

Oroszország nevetve megkerüli a szankciókat, miközben a szomszédos országaik is jól járnak.