Közel egy éve különváltan élünk a férjemmel. A házasság felbontása iránti per három hónappal ezelőtt kezdődött, sajnos a válás kimondása még nem történt meg. Az élettársammal gyermeket szeretnénk. Ha a válás kimondása előtt vagy közvetlenül utána teherbe esnék, valóban a jelenlegi/volt férjem nevére anyakönyvezik a gyermeket?
A lényeg az, hogy a gyermek születésekor milyen az Ön családi állapota. Amennyiben még férjezett, akkor egyértelműen a férje nevére anyakönyvezik a gyermeket. Ha a házassága már megszűnt, de a gyermek születésétől visszafelé számított 300. nap és a gyermek születése közötti időben (terhesség alatt), vagy annak egy részében a házassága még fennállt (pl. terhesség alatt mondják ki a válást), a gyermek apjának még mindig a volt férjét fogják anyakönyvezni. Ez kiszübölhető akkor, ha a válás kimondását követően, de még a gyermek születése előtt újabb házasságot köt. Ez utóbbi esetben az új férjet anyakönyvezik apaként.
Ha a fentiek miatt a törvény erejénél fogva a korábbi férj (jelenlegi férj) neve kerül az anyakönyvbe (akkor is így van, ha ez ellen minden érintett tiltakozik), az apaság megdöntése iránt pert kell indítani a bíróságon a gyermek megszületése után. Ha az élettárs a perben az apaságát elismeri, az eljárás gyakorlatilag csak formai jellegű. Amennyiben a bontóper már folyamatban van, akkor általában néhány hónap alatt be is fejeződik (főleg ha nincs különösebb vita a felek között). Amennyiben teherbe esik, akkor javasolom, hogy a válás kimondása után minél hamarabb házasodjanak össze az élettársával. Akkor minden külön eljárás nélkül ő lesz jogilag is a gyermek apja.
Túl magas tartásdíj
Férjem az első házasságából származó gyermeke után rendkívül magas gyermektartást fizet. A tartásdíjat megállapító megállapodás évekkel ezelőtt jött létre, akkor még kevesebb összeggel, amely azonban az inflációt követve évente emelkedett. Közben született két közös gyermekünk, a nagyobbik óvódás, a kisebbikkel pedig még gyesen vagyok. A korábbi házasságból született gyermek és a volt feleség kiváló anyagi körülmények közt él. A gyermek saját vagyonnal is rendelkezik, a válás során ugyanis az ő nevére került egy közös ingatlan. A tartásdíjat férjem hónapban pontosan fizeti, kapcsolatunk a gyermekkel és az édesanyjával is nagyon jó. Úgy tudom, hogy a gyermektartás a gyermek korának megfelelő ellátás biztosítására kell, hogy elegendő legyen. Ez mit jelent egy alsó tagozatos gyermeknél? Csökkenthető-e a tartásdíj azon az alapon, hogy két gyermeket kell eltartanunk?
Bíróságtól kell kérni az összeg csökkentését, amelynek jogi alapja természetesen az, hogy a férjnek további két kiskorú gyermekről is gondoskodnia kell. Ha a volt feleséggel jó a viszonyuk, feltehetőleg megérti ezt, és a perben sikerül az összeg tekintetében egyezséget kötniük. Ha mégsem, akkor a bíróság fogja a tartásdíj összegét megállapítani. Ennek kapcsán az anya körülményeit és a gyermek vagyonát is figyelembe veszi. A tartásdíj összege azonban elsősorban a gyermek szükségleteitől (lakhatás, élelmezés, ruházkodás, iskoláztatás, egészségi állapot, esetleges betegség) függ. Természetesen a volt férj körülményei is vizsgálat alá esnek.
Egy alsó tagozatos gyermek tekintetében a minimálbér másfélszeresét is meghaladó összegű tartásdíj a szükségleteit meghaladó mértékűnek tekinthető. A luxusigények fedezésére pedig a különélő szülő nem kötelezhető (saját belátása szerint természetesen fedezheti akár azt is.)
Nem csak a munkabér után kell fizetni
Gyermektartásdíj megállapítása iránt indított perben a kereset beadásától számítva mennyi idő telhet el a határozat meghozataláig? Van-e erre jogszabály?
Az eljárást soron kívül kell lefolytatni, erre azonban konkrétan meghatározott határidőt nem tartalmaz a törvény. Amennyiben elhúzódik az ügy (a bíróság túlzott munkaterhe vagy a bizonyítási nehézségek miatt) úgy az ítélet meghozataláig terjedő időre ún. ideiglenes intézkedéssel kell a tartásdíj megállapítását kérni. Ekkor a bíróság - ha a gyermek tartása veszélyben van vagy nehézségekbe ütközik - ideiglenesen megállapít egy összeget az ítélethozatalig terjedő időre. A végleges tartásdíjat a bíróság majd az ítéletben határozza meg.
A bíróság kb. hány százalékos gyermektartásdíjat tartana méltányosnak a gyerekekre? A tartásdíj alapját képezi-e a 13. havi fizetés, jutalom?
A tartásdíjat a bírósági gyakorlat általában a kötelezett jövedelemének a gyermekenkénti 20-20 százalékában állapítja meg. (A törvény 15-25 százalékos arányt jelöl meg.) Ennek során természetesen figyelembe kell venni a gyermekek szükségleteit is. A vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján a tartásdíj alapja elsősorban a tartásra köteles személy részére fizetett
Ha fentiek szerint nem állapítható meg tartásdíj, illetve a megállapítható összeg - a gyermeket gondozó szülő jövedelmi viszonyait is figyelembe véve - a gyermek szükségletét nem fedezi, a tartásdíj megállapításánál a más, munkaviszonyból, további munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból, illetőleg a nem munkaviszonyból származó rendszeres jövedelmet (pl. megbízási díj, táppénz, nyugdíj, munkanélküli járadék, újítási díj, tőkejövedelem) is alapul kell venni.
Minden esetben figyelemmel kell lenni a gyermeket gondozó szülő vagyoni viszonyaira és a gyermek szükségleteire is.