"Mindent el lehet adni, ami azt ígéri, hogy használatával a kisbabák okosabbak lesznek, mert megfelelő módon fejleszti az agyi és testi működésüket" - írja az MSNBC.
És valóban: a kisbabák képességeit fejlesztő játékoknak már 2004-ben óriási piaca volt az Egyesült Államokban. Vannak például olyan számítógépes programok, amelyek azt ígérik, hogy rövid idő alatt megtanítják a babákat több nyelven beszélni, hegedűn játszani, emelt szintű matekfeladatokat megoldani - még mielőtt szobatiszták lennének. Más játékok azt ígérik, hogy programjuk "speciálisan a gyerek szociális, érzelmi, szellemi és fizikai fejlődéséhez igazodik".
Egy gyermekek és kisbabák egészséges fejlesztésével foglalkozó washingtoni nonprofit szervezet, a "Zero to Three" vezetője, Claire Lerner szerint a szándék, ami az "okosabb gyerek" őrület mögött húzódik, nem feltétlenül rossz.
"Mostanában a figyelem középpontjába került a készségfejlesztés, ezzel együtt az is, hogy a korai gyermekévek mennyire meghatározóak szociális, szellemi és érzelmi szempontból egyaránt. Ez mind rendben is lenne, ám van a dolognak számos árnyoldala is, ami sok szülőben aggodalmat és kételyt ébreszt az új eszközökkel szemben" - mondja a szakember.
Rossz szülők?
"Nálunk ritkán megy a tévé. Ellenben odaengedem a számítógép elé 3 éves kisfiamat. Persze csak irányítottan. Vannak saját játékai és DVD-n meséi, illetve ott a szintén "saját", az Egyszervolt.hu. Egyébként gyakran magától is otthagyja a gépet, hogy valami mással játsszon. Testvéremnél túlságosan is a gyerek körül forog a világ. A rajzfilm csatornáknak kell mennie, még akkor is, ha ő a számítógép előtt ülve játszik. Ha átkapcsolják másik csatornára, akkor áll a bál. Én ezt a mai napig nem értem. Ha nekem dolgoznom kell, akkor nincs számítógép. Így szoktattuk, nincs is semmi probléma. Van egy bizonyos esti időpont, amit túl már nem játszhat, és ezt is elfogadta. Zokszó nélkül kapcsolja ki a számítógépet. Valószínűleg ez is csak nevelés kérdése" - írja nika egy internetes fórumon.
A korai számítógép-használat problémáját a szakértők már évekkel ezelőtt felvetették, de eddig az iskolás korúak voltak a legfiatalabb érintett korosztály. A videojátékok káros hatása a 3 éven aluli gyerekek esetében eleddig nem volt téma.
Lerner azt mondja, hogy "az rafinált kereskedők könnyen meg tudják győzni a szülőket, hogy ha bizonyos játékokat nem vesznek meg, elhanyagolják a gyereküket. Ez egyrészt nem igaz, másfelől pedig néhány játék a szakértők szerint elképzelhető, hogy éppen a nem a kívánt hatást váltja ki egy kisgyerekből. Az Amerikai Gyerekgyógyászati Akadémia egyébként nem ajánlja, hogy a gyerekek kétéves kor alatt képernyő elé üljenek."
"Tanulmányok kimutatták, hogy még az olyan oktatási célú tévéműsorok, mint például a Szezám utca, nagyobb gyerekeknek hasznosak lehetnek, de a kisebbekre káros hatással vannak. - mondja Dimitri A. Christakis, a Washingtoni Gyermekegészségügyi Intézet igazgatója..
"Ha egy gyerek kétéves kora előtt túl sok tévét néz vagy ül a számítógép előtt, később figyelemzavarokkal küzd majd, és a nyelvi készségei is később alakulnak ki - teljesen mindegy, hogy mit ígérnek a játék csomagolásán."