Irány a biopiac!

Vágólapra másolva!
Egészségesen táplálkozni nem kényelmes dolog, nem lehet egy gyorsétteremmel vagy zacskós leves felnyitásával elintézni. Magát az alapanyagokat sem könnyű beszerezni, megtermelésük különleges bánásmódot igényel. De léteznek már minden jót kínáló piacok. Szakácsunk korán kelt és kiment az egyik fővárosi piacra, ahol meglepő gazdagsággal találkozott. A homoktövistől a csalánlevélen át a friss kecskesajtokig mindent megtalált. Lehet, hogy mégsem olyan körülményes a bioétkezés?
Vágólapra másolva!

De mi is az a bio vagy öko? Az élelmiszerek belső értékeire, tulajdonságaira utaló kifejezés. A belső tulajdonságok a termesztéstől, előállítástól és származástól függenek. A termesztés minősége nagymértékben befolyásolja a tápanyag-vitamin, ásványi anyag, fehérje, enzim, rost és aroma tartalmat. Ezért nagyon fontos, hogy a növények és a növényi takarmányok minden káros és szennyező anyagtól mentesek legyenek. A növények permetezéséhez erjesztett növényi leveleket, csalánlevelet, rózsavizet használnak. A sorok közé ültetett bazsalikom és morzsikavirág a levéltetveket tartja távol.

Forrás: Kaldeneker György receptjei

A homoktövis igazi C-vitamin-bomba



Legfontosabb a környezet. Kovács László termelő már tíz éve őshonos fajtákat termeszt, ezek a fajták ellenállnak a betegségeknek. Fontosnak tartja a sorok betájolását, sorállását, nem mindegy az sem, hogy a nap fénye hogyan éri a növényeket. Teljes ökológiai egyensúlyt alakítanak ki a gazdaságukban, így kevesebb dolguk akad a növényvédelemmel is. Ez egy életfelfogás, saját biogazdaságukban élnek.



A most érő bogyós homoktövist immunrendszer javítására ajánlja, doboza 500 forint, a csalánlevél és a cickafark virág 180 forint, az apró ringló (mirabolana) 200 forint. Egy kis konyhai segítséget is kaptam a csalán elkészítéshez: a csokorba kötött csalánleveleket forrásban lévő vízbe kell mártani, majd leveleit leszedve, fokhagymás olívaolajon megpárolni. Fűszerezzük szerecsendióval, őrölt borssal, és fele tejjel és vízzel engedjük fel. A leves sűrűségét pár szem burgonya hozzáfőzésével oldjuk meg. Ha megpuhult, merülőmixerrel pürésítsük. A még forrásban lévő levesbe akár egész tojásokat is üthetünk, majd pár percig főzzük. Szedjük levesestálakba és egy-egy evőkanál joghurttal tegyük még finomabbá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!