De mi is az a bio vagy öko? Az élelmiszerek belső értékeire, tulajdonságaira utaló kifejezés. A belső tulajdonságok a termesztéstől, előállítástól és származástól függenek. A termesztés minősége nagymértékben befolyásolja a tápanyag-vitamin, ásványi anyag, fehérje, enzim, rost és aroma tartalmat. Ezért nagyon fontos, hogy a növények és a növényi takarmányok minden káros és szennyező anyagtól mentesek legyenek. A növények permetezéséhez erjesztett növényi leveleket, csalánlevelet, rózsavizet használnak. A sorok közé ültetett bazsalikom és morzsikavirág a levéltetveket tartja távol.
A homoktövis igazi C-vitamin-bomba |
Legfontosabb a környezet. Kovács László termelő már tíz éve őshonos fajtákat termeszt, ezek a fajták ellenállnak a betegségeknek. Fontosnak tartja a sorok betájolását, sorállását, nem mindegy az sem, hogy a nap fénye hogyan éri a növényeket. Teljes ökológiai egyensúlyt alakítanak ki a gazdaságukban, így kevesebb dolguk akad a növényvédelemmel is. Ez egy életfelfogás, saját biogazdaságukban élnek.
A most érő bogyós homoktövist immunrendszer javítására ajánlja, doboza 500 forint, a csalánlevél és a cickafark virág 180 forint, az apró ringló (mirabolana) 200 forint. Egy kis konyhai segítséget is kaptam a csalán elkészítéshez: a csokorba kötött csalánleveleket forrásban lévő vízbe kell mártani, majd leveleit leszedve, fokhagymás olívaolajon megpárolni. Fűszerezzük szerecsendióval, őrölt borssal, és fele tejjel és vízzel engedjük fel. A leves sűrűségét pár szem burgonya hozzáfőzésével oldjuk meg. Ha megpuhult, merülőmixerrel pürésítsük. A még forrásban lévő levesbe akár egész tojásokat is üthetünk, majd pár percig főzzük. Szedjük levesestálakba és egy-egy evőkanál joghurttal tegyük még finomabbá.