A szintetizátor szintetizálója - Bob Moog halálára

Vágólapra másolva!
Vasárnap, agytumorával való hosszas küszködés után meghalt Robert Moog, a szintetizátorok félistene, akinek komplett zenei irányzatok és együttesek köszönhetik létüket és hangzásukat. Bob Moog 1934. május 23-án, New Yorkban született, és tizenkilenc éves korában ugyanitt készítette első elektromos hangszerét. Szintetizátoraiért ma már vagyonokat adnak, s olyanok használták hangzásuk megalapozásához, mint a Beatles, a Pink Floyd, Herbie Hancock, hogy csak a legnagyobbakat említsük.
Vágólapra másolva!

Az 1896-ban született orosz tudós, Leon Theremin 1922-ben mutatta be az elektronikus zene egyik alappillérét, a Theremin nevű eszköz prototípusát. Robert Moog pedig már tizenkilenc évesen ennek a reprodukálásával foglalatoskodott, amikor megalkotta a Moog Theremint, majd 1954-ben édesapjával együtt közel húsz darabot össze is rakott.

Ezzel meg is pecsételődött a fiatal elektromosságfüggő mérnökpalánta sorsa. Elektroműszerész apja segítségével, félig-meddig hobbiból elindított üzleti vállalkozásuk révén összehozta a sors őket Raymond Scott-tal, az elektronikushangszer-alkotás egyik úttörőjével. New York-i négyemeletes házában hatalmas szobányi szekvenszerek, felvevő rendszerek, fém- és faeszközök merültek el a kábeltengerben.

Miután megkeresték állkapcsukat és kigabalyodtak a zsinórrengetegből, az ifjú Moog már biztos volt a dolgában. Pár év múlva a Cornel Universityn doktorált mérnöki fizikából, majd több egyetem díszdoktorává avatta. Tíz évvel az első Moog megalkotása után, 1964-ben kifejlesztette az első kereskedelembe szánt VCO (a szakzsargonban csak analógként emlegetett) szintetizátorát, az első moduláris Moog-szintit (a Moog 900-ast), majd 1969-ben elkészült az első Minimoog is.

A Moogok sokoldalúsága és hordozhatósága hozzájárult ahhoz, hogy a kortárs együttesek a stúdióban, majd később a színpadon is új hangok arzenálját vethették be. Az első sorban kiabáló, a gitártépő és dobpüfölő zenészek mellett megjelentek a gombokat és tekerőket misztikus tekintettel buheráló arcok is, akik sohasem hallott szintetikus hangokat csaltak elő hibrid elektromos zongoráikból.

Nem tudni, hol tartana ma a zene, ha nem használta volna akkora élvezettel a Beatles, a Yes, a Pink Floyd, Keith Emerson, a Parliament, a Funkadelic, Herbie Hancock és még sokan mások. Ma is a Pearl Jam, a Nine Inch Nails, a Sonic Youth és számtalan további ikon stúdiójában díszeleg egy kisebb vagy nagyobb Moog.

Forrás: [origo]
Moog Prodigy

A filmiparnak is nagy hasznára vált az alkotó, akinek a világ a Minimoog, Sonic5, Sattelite, Micromoog, Moog Prodigy (melyet ugyan a hasonnevű együttes frontembere, Liam is imád, de úgy hírlik, mégse erről nevezte el együttesét), Moog Source, Moog Rouge, Polymoog, Memorymoog, Moog Taurus és még sok-sok remekmű megálmodását köszönheti.

A hetvenegy éves géniusz áprilisban diagnosztizált rákja ellen felvett harcban ugyan csődöt mondott az orvostudomány, de Bob Moog neve örökké vibrálni fog a zenetörténelemben. Múlt vasárnap távozott el az élők közül a halhatatlanok közé.

cOp