Van-e élet a halál előtt? - kérdezd Feldmár Andrást!

Vágólapra másolva!
Április huszonhatodikán szerdán Munka és szeretet címmel tart előadást Budapesten Feldmár András. Előtte, hétfőn az [origo] Csevegőszobájának vendége lesz a Kanadában élő magyar pszichológus, aki (többek között) a nagy port kavart Tudatállapotok szivárványa című előadássorozat és könyv szerzője. Kérdezd Feldmárt depresszióról, terápiáról, LSD-ről!
Vágólapra másolva!

Feldmár András, az '56-ban Kanadába szakadt magyar eredetileg matematikusnak készült, de az utolsó pillanatban, egy éles kanyarral inkább a pszichológia felé fordult. Az utóbbi évek egyik legnagyobb port kavart terapeutája, aki már-már kultuszfigurájává vált az alternatív lélekgyógyászatnak. Rengeteg teltházas előadást, több könyvet, egy Fliegauf Benedek által készített filmet, és vagy harminchét évnyi pszichoterápiás gyakorlatot tudhat a háta mögött. Kanadai praxisában - több mint három évtized után - ma is hosszú a várólista.

Szakmai körökben viszont az első időktől kezdve felháborodást keltett, egyes kollegái a mai napig kvázi eretneknek tartják, mert hátat fordított minden olyan módszernek, melyeket az egyetemen tanítanak, és melyek az úgynevezett hagyományos pszichiátria szerves részét képezik.

Sőt, Timothy Leary nyomdokaiba lépve Feldmár az LSD gyógyító és önmegismerést segítő hatásairól beszél - gyorsan hozzátéve, hogy korántsem annak partydrogként való használatát, mint inkább pszichoterápiás alkalmazását érti ez alatt. Sajnálatosnak tartja az LSD-vel a pszichiátriában való kísérletezgetés törvényi ellehetetlenítését, bár e sajnálatában több más, Feldmár módszereivel egyébként radikálisan szembenálló pszichiáter is osztozik.

Amiben viszont egyáltalán nem értenek egyet, az az, hogy Feldmár szerint a hagyományos pszichiátriai kezelés rosszabb, mint a börtön, a gyógyszerek alkalmazását pedig még a skizofrénia esetében is határozottan károsnak tartja. (Ezzel szenben erőszeretettel hirdeti az LSD önmegismerést segítő, terápiában hasznosítható voltát, jóllehet ez némiképp ellentmondani látszik a pszichoaktív gyógyszerek elleni harcának - erre több orvos kollégája is rámutatott már.)

A hagyományos terápiás módszerek és a gyógyszeres kezelés helyett Feldmár az LSD-terápián kívül a hipnózist (mégpedig a kölcsönös hipnózist, amiben a betegek egymást hipnotizálják), és az őszinte beszélgetéseket tartja hatásosnak. Szerinte elmebetegség - "mint olyan" - nem létezik, így hát nem is gyógyítani, csak odafigyelni kell.

Hétfőn délután négytől bárki is megkérdezheted (szinte) bármit a legendás lélekbúvártól, amit csak tudni akar a hipnózisról, a lelki betegségekről - vagy, ha nem léteznek, mondjuk úgy: lelki problémákról -, és persze az LSD-ről is.

Hirschl Zsuzsanna