Három és fél milliárd az új sportminiszter vagyona

Vágólapra másolva!
Gyurcsány Ferenc leendő sportminiszter részletes tájékoztatást adott anyagi helyzetéről. E szerint 3,5 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezik, ennyi ugyanis az Altus Rt. Piaci értéke. Közölte azt is, hogy miniszteri eskütételével megszűnik üzletembernek lenni, kiszáll vállalkozásaiból és egy ingatlan bérbeadását kivéve cégei sem üzletelnek az állammal.
Vágólapra másolva!
Cégek és barátság miatt távozik az államtitkár/itthon/20030507husz.htmlKispadról a pályára - interjú Gyurcsány Ferenccel/itthon/20030507kispadrol.html

A leendő sportminiszter szerdán ismertette eddigi üzleti tevékenységét és beszámolt anyagi helyzetéről is. Gyurcsány azt közölte, hogy 3,5 milliárd forintnyi vagyona van, ennyi ugyanis a tulajdonábal lévő Altus Befektetési Rt. piaci értéke. Mint elmondta: nem adja el a céget, mert a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lehetne reális áron értékesíteni az Altust. Közölte ugyanakkor, hogy "Gyurcsány Ferenc eskütétele napján megszűnik üzletembernek lenni".

Elmondta, hogy 1991-óta dolgozik üzletemberként, először csak egyszerű munkatársként tevékenykedett egy pénzügyi-tanácsadó vállalatnál. Később, 1992 nyarán családjával eladták mecseki házukat 11 millió forintért, ebből a pénzből alapította meg az Altus Rt.-t.

A jelenleg is tulajdonában lévő vállalat tevékenységének lényege, hogy közepes és nagy cégekben döntö tulajdonrészt szerezzen és a vállalkozás átszervezésével, átalakításával érjen el üzleti sikereket. Több sikeres és sikertelen beruházásuk is volt. A sikeresek között említette a hengergumik gyártásával foglalkozó BÉTA-ROLL és az ipari segédanyagokat készítő MOTIM vállalatokat. A sikeretelenek között említette a Tisza Műgumi és Műtalp Kft. felvásárlását, ezen az üzleten 500 milliót vesztettek.

A leendő miniszter kijelentette, hogy nem adja el érdekeltséeit, mert olyan a piaci helyzet, hogy ez nagy veszteséget okozna. Pozícióiról azonban lemond, több esetben már megtette, három esetben a közeli napokban teszi meg. Tulajdonosi jogait is korlátozta, egy vagyonkezelői szerződés alapján érdekeltségit Jagiellowicz Judit irányítja. Gyurcsány Ferenc lemondott utasítási és képviseleti jogáról, azaz nem irányíthatja cégeit és nem is lobbizhat érdekükben egészen addig, amíg köze van a közhatalom gyakorlásához.

Emellett megkérte azokat a vállalkozásokat, amelyekben tulajdonjoga van, hogy ne üzleteljenek az állammal. Ha erre mégis sor kerülne, akkor csak nyilvánosan meghirdetett pályázaton indulva szerezhetnek megbízatásokat, ha előre bejelenetik, hogy elindulnak a pályázaton.

Gyurcsány Ferenc közölte, hogy vállalkozóként egy cégén keresztül kapcsolatban maradt az állammal. Az Országgyűlési Képviselők Klubja ugyanis cégétől bérli a klubhelyiséget, emellett egy balatonöszödi üdülőt is lízingel, amely idén kerül a tulajdonába. Emellett az sem zárható ki, hogy a BÉTA-ROLL által gyártott felszerelésekből állami tulajdonú nyomdák is vásárolnak majd - mondta Gyurcsány.

Rokonaival kapcsolatban elmondta, hogy anyósa, Apró Piroska kiszállt a Budapest Airport Rt.-ből, de a Postabank felügyelőbizottságának továbbra is az elnöke maradt. (Gyurcsány Ferenc felesége Dobrev Klára, aki korábban a Pénzügyminisztériumban dolgozott, a kampányban Medgyessy Péter stábját erősítette, jelenleg pedig a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának elnökhelyettese. Ez a hivatal Baráth Etele vezetése alatt éppen a kormányátalakítás miatt a Miniszterelnöki Hivatalból Juhász Endre EU-koordinációs miniszter felügyelete alá kerül.)

Gyurcsány arra a kérdésre, hogy támogatta-e az MSZP válsztási kampányát, azt válaszolta, hogy csak saját munkájával szállt be, illetve kétszer meghívta ebédre Medgyessy Pétert.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!