A tekintélyes angol futballszaklap, a World Soccer nemrégiben listát közölt a legnagyobb adóssággal rendelkező klubokról, amelynek élén meglepetésre a legsikeresebbnek tartott sztárcsapatok állnak. A magazin kutatásai alapján a Manchester United adóssága közel 700 millió font, de a Real Madridé is kis híján eléri az 500 milliót, az első 20 helyezett között pedig még olyan együtteseket találunk, mint a Valencia, az Arsenal, az FC Barcelona, a Liverpool vagy az AS Roma.
Persze nem mindegy, hogy az adósság miből is áll, és az egyesületek kinek vagy minek tartoznak ekkora összeggel: a Manchester United vagy a Liverpool a tulajdonosváltásnak köszönhetően került ilyen helyzetbe, hiszen az amerikai befektetők hitelből vásárolták meg a klubot. A Real Madridnál a nagy nyári játékosvásárlás hozadéka a hatalmas tartozás (két spanyol pénzintézet, a Caja Madrid, illetve a Banco Santander egyaránt 76 millió eurót hitelezett a klubnak), az Arsenal viszont stadionja építéséhez vett fel hitelt, és az Emirates elkészültével lassan, de biztosan törleszti a részleteket.
Az UEFA elnökénél, Michel Platininél nem is ez "csapta ki a biztosítékot": az egykori francia klasszis elsősorban az ész nélküli költekezésnek akar gátat szabni, és ennek érdekében hozta létre még márciusban a Professional Football Strategy Councilt (Professzionális Labdarúgó Stratégiai Tanács). A szervezetben mindegyik érintett fél helyet kapott: a szövetségek, a ligák, az egyesületek és a játékosok is mind képviseltetik magukat. A PFSC elsődleges feladataként Platini a pénzügyi Fair Play elnevezésű tervezet létrehozását, és egy megvalósítható szabályozás kialakítását tűzte ki, miközben az UEFA elnöke szinte minden nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ez elsősorban a klubok érdeke. Egészen nyárig sokak véleménye az volt, hogy Platini egyszerűen csak az angol klubok egyeduralmát akarja megakadályozni (az elmúlt két idényben a Bajnokok Ligájában a legjobb négy között egyaránt három angol csapat volt), de a Real Madrid elképesztő költekezése megmutatta, hogy globális problémáról van szó.
A héten pedig az is bebizonyosodott, hogy az UEFA valóban komolyan veszi az irányelvet, hiszen az európai szövetség végrehajtó bizottsága elfogadta a PFSC javaslatait, és egyben létrehozta a Club Financial Control Panel nevű bizottságot, amelynek, mint a neve is mutatja, az lesz a dolga, hogy ellenőrizze az egyesületek pénzügyi gazdálkodását. Az újonnan létrehozott grémium 17 tagból áll: négyen-négyen képviselik az UEFA-t, az Európai Klubok Szövetségét (ECA), az Európai Profi Labdarúgó Ligákat (EPFL) és a Professzionális Labdarúgók Szövetségét (FIFPro), az elnök pedig nem más, mint az egykori belga miniszterelnök, Jean-Luc Dehaene. Ezen kívül négyen kaptak megfigyelői státust, közöttük van a FIFA főtitkára, Jerome Valcke, illetve az EPFL ügyvezető igazgatója, Emanuel Macedo de Medeiros.
A pénzügyi Fair Play koncepciója tulajdonképpen egyszerűen megfogalmazható: az UEFA azt szeretné elérni, hogy a klubok csak annyit költsenek, amennyi pénzük van. A megvalósítás persze már sokkal bonyolultabb, és az UEFA is igyekszik óvatosan fogalmazni: a hivatalos közlemény szerint arra köteleznék a csapatokat, hogy egy bizonyos időszakon belül egyenlítsék ki tartozásaikat, illetve az adósságállományuk fenntartható legyen, és egyfajta irányelvet is szeretnének adni a játékosok fizetéséhez, illetve az igazolások összegéhez. "Egy klubra ugyanannak kell vonatkoznia, mint egy családra: kiadásai nem lehetnek nagyobbak, mint a bevételei, különben a sportág érdekei sérülnek" - mondta Medeiros, míg az UEFA főtitkár-helyettese, Gianni Infantino szerint jelenleg az egyesületek több, mint a fele veszteséges.
A pénzügyi Fair Playt a tervek szerint a jelenleg is működő UEFA klublicenc-rendszerbe integrálnák: utóbbi jelenleg is érvényben van mindegyik tagállamban, ám korántsem érvényesül tökéletesen. Elméletileg csak olyan csapatok indulhatnak az élvonalban, amelyeknek rendben vannak a pénzügyeik, de Magyarországon is számos példa akadt arra, hogy bár a papírok rendben voltak, az adott klub kis híján csődbe ment. A pénzügyi Fair Play ennél valószínűleg komolyabb vizsgálatot jelentene, és csak az európai porondon induló csapatokra vonatkozna - hiszen az UEFA csak ezen a szinten tud szankcionálni. A jelenlegi tervek szerint mindez a 2012-2013-as idénytől kezdve lépne életbe, vagyis a csapatoknak elméletileg még bőven van idejük arra, hogy hitelből vegyenek új labdarúgókat - hogy Platini valóban meg tudja-e valósítani az elképzelését, az csak évek múlva derül majd ki.