Szombat délig mintegy 17 600-an szavaztak azon kérdésünkre, hogy ki lesz a házigazdája a 2012-es kontinensbajnokságnak. A voksolók 57,6 százaléka a magyar-horvát kandidálás sikerében bízik, Itália győzelmére - eddig - 31 százaléknyian tippeltek, míg a lengyel-ukrán pályázat diadalát mindössze a klikkelők 11,4 százaléka gondolja reálisnak. A "Foci-Eb-rendezés lehet a nagy akarás vége" című írásunk legvégén megkértük látogatóinkat, írják meg: szerintük ki fog nyerni, milyen érvek és ellenérvek szólnak egy-egy pályázat mellett. A szép számmal érkezett véleményekből szemezgettünk, s az alábbiakban elsőként a pesszimistább, majd a következő oldalon az optimistább leveleket olvashatják.
Dávid egy költői kérdéssel fordult hozzánk: "Ha húsvétkor vagy csak egy hosszú hétvégén az utak, az autópályák teljesen bedugulnak, Budapestről nem lehet kijutni, a határokon 2-3-4 órás várakozási idő szükséges az átkeléshez, akkor mi lesz itt, ha ide be akar jönni Európa? Egyébként szurkolok a pályázatnak, remélem, hogy jól átgondolt és precízen megszervezett az egész pályázat, és utólag majd nyereséggel és a rendezés magas színvonalát emlegetve élhetjük majd át az eseményt."
Sándor a lengyel és az ukrán lobbizásról is írt. "Cardiffban a 12 felszólalók egyike a lengyel szövetségi kapitány Leo Beenhakker lesz, aki megpróbálja megnyerni honfitársa támogatását (az UEFA végrehajtó bizottságának a holland tagja Matthieu Springers) a lengyel-ukrán szervezéshez. A lengyel lobbizók között néhány ismertebb név található: Irena Szewinska (többszörös olimpiai bajnoknő), Artur Boruc (a Celtic Glasgow kapusa), Ebi Smolarek (a Borussia Dortmund csatára)."
"Ukrán részről több világhírű sportoló lobbizik: Andrij Sevcsenko (a Chelsea csatára), Szergej Bubka (volt rúdugró, az Ukrán Olimpiai Bizottság vezetője), Oleg Blohin (a Dinamo Kijev legendája, ukrán szövetségi kapitány), valószínűleg a Klicsko fivérek (profiboksz-világbajnokok) is beszállnak. Az Ukrán Labdarúgó Szövetség elnöke, Surkis úr szerint máris a szavazatok felére számíthatnak. Véleményük szerint a szponzoroknak sem mindegy, hogy 85 millió vagy 14 millió lélekszámú piac mellett fognak voksolni. A lengyelek legnagyobb ütőkártyája Michel Platini és Zbigniew Boniek (a Juventusban együtt játszottak) barátsága lehet.
K. Tibor úgy véli, a honi foci állapota lesz a kulcskérdés: "Megvallom őszintén, én szinte minden tekintetben nagyon szkeptikus vagyok a magyar futballt illetően. Már gyerekkoromtól kezdve figyelemmel kísérem a magyar foci történéseit, és tanúja voltam a mexikói világbajnokságon történt (le)szereplésnek is. Annak a csúfos teljesítménynek a tükrében, a brazilok felett aratott bravúros győzelem, illetve a világbajnokságra történő meggyőző kvalifikáció értéke igencsak 'devalválódott'."
"Azóta pedig a magyar futball egyértelműen leszálló ágban van, és nem csak nemzetközi tekintetben. A klubcsapataink sorsa bizonytalan, erre a legjobb példa az ország talán legpatinásabb klubjának, a Ferencvárosnak az esete, amely az én szememben egy skandalum! Szervezetlenség, súlyos szakmai hibák a legfőbb 'védjegyei' honi futballunknak."
"Éppen ezért, pusztán szakmai alapon abszolút nem érdemelnénk meg a 2012-es Eb-rendezés jogát! Természetesen azért bízom benne, hogy a horvátokkal közösen nekünk ítélik, mert ki tudja, hogy mennyit jelenthet ez majdan a magyar foci számára. A jelenlegi helyzet azonban több mint elkeserítő, ennél már csak jobb jöhet!"
A horvát-magyar "prezentációs polc" és a két ország szépségkirálynője
N. Tibor szerint baj van, és az Eb-pályázatos szekrény sem segít: "Ha reálisan nézzük, Magyarország nem alkalmas a rendezésre: politikai széthúzás, hatalomharcok, a puccsos Kisteleki személye, a magyar futball legsötétebb éve 2006 - máltai szégyen -, majd a fiatalítás jelszava mögé bújó (2007) alibi hozzáállás. Egyszerűen semmi nem utal a fejlődésre, nincs hihető koncepció, csak homályos érdekek. Tovább sorolom: a magyar klubfutball katasztrofális lemaradása Európátol, az FTC "pénzügyi sumákolása", az ezer(?)nézős meccsek, stb. Magyarország csak ígérget, de nem tud felmutatni hihető tervet, kérdés, hogy az UEFA hisz-e "ezeknek", mer-e rizikót vállalni? Nincs nagy esély, a 'szekrény' sem segít. Ha Lothar Matthäust akkoriban nem fúrta volna a 'közeg' meg a "szakma" egyesült erővel, akkor ma nagyobb esélye lenne a pályázatunknak és a magyar focinak is.
Péter mástól fél, nem attól, hogy nem nyerünk: "Sok múlik a bizalmon. Ha az az UEFA célja, hogy garantáltan sikeres Eb legyen 2012-ben, akkor az olaszok nyernek. Ellenben ha az a célja, hogy a minden tekintetben lemaradt Kelet-Európát felzárkóztassa, akkor inkább a miénk az esély. Egyetlen félnivalónk az, hogy a kormánygaranciák nem érnek semmit. Kormányváltások, megszorítások, forrongó társadalmi helyzet... Amikor az egészségügy feneketlen hordóként nyeli a pénzt, amikor az államadósság már a holdig ér, akkor lehet, hogy a soron következő kormányok nem törődnek a korábban adott garanciákkal, ergo elveszik tőlünk a rendezést. Ezt a szégyent nem tudná kiheverni a magyar futball - sem a magyar állam. Ismétlem, nem attól félek, hogy nem kapjuk meg a rendezést, hanem attól, hogy még az Eb előtt felsülünk."
István örülne, ha győznénk, de nem éli bele magát a sikerbe: "Nagyon jó lenne, és én is, mint egyszerű polgár, nagyon örülnék, ha sikerülne megnyerni a pályázatot. De pesszimista vagyok ebben az ügyben. Nem csak arra gondolok, hogy eleve gyenge mind a focibajnokságunk és a válogatottunk is egyben, hanem a jelenlegi gazdasági helyzetre. Bár nem vagyok gazdasági szakember, de az ország nagyon elmaradott mind infrastruktúrában, mind a stadionok állapotában is. A szállodaszektor helyzete nem olyan rossz - gondolok itt elsősorban a lakóhelyemre és környékére (Hajdúszoboszló és Debrecen) -, de ebben is lenne mit fejlődni. Szóval hatalmas pénzmennyiséget kellene megmozgatni, amit nem biztos, hogy ki tud majd termelni az ország. De hátha sikerül... Nagyon jó lenne!"
Esélyt kérnek az elnökök és a kis focisták
László szerint az anyagi megtérülés rossz esélyei miatt nem a magyaroknak kéne rendeznie a kontinensbajnokságot: "Nagyon reménykedem, hogy nem fogjuk megkapni a foci-Eb-t, nem lenne szabad hazafias, illetve nacionalista érzelmekkel operálni egy olyan nagy sportesemény megrendezése kapcsán, mint a labdarúgó-Eb (vagy az olimpia). Csak olyan országnak kifizetődő foci-Eb-t rendeznie, melynek magas szintű nemzeti bajnoksága által garantált a sportlétesítmények megtérülése (nézők+tv+hirdetők és szponzorok), mert maga a foci-Eb a közvetlen sportlétesítmény-beruházásokat még nullszaldóra sem képes kihozni (a többi nélkülözhetetlen infrastrukturális beruházásokról ne is beszéljünk). Ha megkapjuk akár a foci-Eb-t, akár az olimpiát, a magyar adófizetők évtizedekig fogják nyögni néhány őrült megalomán politikus és sportvezető, valamint a csak saját profitját néző hazai nagyvállalkozó ötletét, hogy aztán a vadonatúj sportlétesítmények az enyészeté legyenek a magyar bajnokikat néző 2-300 fős nézőkkel. Nekem a foci-Eb, illetve az olimpia megrendezésének ötlete azt idézi, mint amikor 1941-ben Bárdossy hadat üzent az USA-nak, vagyis, hogy jó szokásunk szerint nem vagyunk hajlandóak tudomásul venni, hogy Magyarország mekkora s hogy hol is van."
Norbi maga is nehezen tudja eldönteni, mi lenne a jó, de ő az olaszokkal rendeztetné az Eb-t: "Szerintem nem tudunk olyan infrastruktúrát építeni, amellyel meg tudnánk rendezni ezt a nagy eseményt. Nézzük meg az olaszokat, lehet, hogy nemrég botrány volt náluk, de nekik megvan minden ahhoz, hogy ezt az Eb-t megrendezhessék. Ott van tengerpart, ott vannak autópályák, melyek összeköttetésben vannak az Eb tervezett helyszíneivel, vasútvonalak, szállodák százai, repülőterek, és ami talán a legfontosabb, a stadionok! Több tízezren férnek be ezekbe a létesítményekbe és - gondolom - rendezettek is. Van mosdó, mozgáskorlátozottak is megközelíthetik, és még sok más olyan dolog megtalálható, ami például a magyar stadionokban jelenleg nem!"
"Azért vannak mellettünk szóló érvek is például az, hogy Kelet-Európában még soha nem rendeztek ilyen eseményt. A lengyel-ukrán pályázatnak esélyt sem adok, mert ott még nálunk is rosszabb a helyzet, főleg, ha az infrastruktúrát nézzük. A legesélyesebb egyértelműen az olasz pályázat, amit nem is kell kommentálni. Én nekik adnám a rendezés jogát, mert ha mégis a magyar-horvát pályázat nyer, akkor szerintem itt káosz lesz (bár reménykedem, hogy nem)! A válogatott pedig sajnos leégne, mint 1986-ban."
Több olvasónk igyekezett röviden fogalmazni. Nézzék csak!
Momcsillo: "Isten őrizz, hogy nyerjünk! Ismét szégyenkezhetünk a világ előtt."
Attila: "Remélem, nem nyerjük meg, mert lehetetlen ilyen gazdasági helyzetben teljesíteni a vállaltakat. A magyarfoci helyzetéről már nem is beszélnék. Az olaszok nyerik, ha van esze az UEFA-nak, mert a vak is látja, hogy a mi pályázatunk szép és jó, de nem megvalósítható."
Alex: "Jaj, szörnyű lenne, ha mi rendeznénk. Amíg nem tudnak focizni a magyar focisták, addig minek ide foci-Eb? Nagyon szomorú lennék, ha az Eb-n egy ennyire gyenge válogatott mérkőzéseit kéne végigszenvednem. Vagy csak akkor rendezzünk, ha nekünk is kvalifikálni kell magunkat!"
Gail: "Az olaszoknak készen vannak a stadionjaik, utak, szállodák vannak az országban, a foci professzionális. Bizottsági tagjuk is van, tudtak lobbizni. Ennyi érv elég is az olaszok mellett, hogy ők rendezzék. A bundabotrány már feledőben, a 'vérengzés' meg kábé annyira rontja az esélyeket, mint nálunk és az ukránoknál a belpolitikai helyzet."