Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc
Kilencedszer rendeznek az orosz exvilágbajnok, Anatolij Karpov tiszteletére Pojkovszkijban nagymesterversenyt. A szibériai "olajvárosban" a tíz résztvevős, 18-os kategóriájú tornán három forduló után az orosz Dmitrij Jakovenko és Szergej Rublevszkij, valamint a kínai Wang Hao vezet 2 ponttal.

Az esztendő egyik rangos versenye 2691-es Élő-átlagával 18-as kategóriájú. A 10 fős mezőnyben címvédőként Dmitrij Jakovenko játszik, aki tagja lesz a drezdai sakkolimpiára kijelölt orosz válogatottnak. (Vlagyimir Kramnyik, Alekszander Morozevics, Peter Szvidler és Alekszander Griscsuk még a csapatban.) A meghívottak közül a moldáviai Viorel Bologan az első két versenyen végzett az élen. A harmadik viadalon az amerikai Alekszandr Oniscsuk diadalmaskodott. 2003-ban az orosz Peter Szvidler és a francia Joel Lautier végzett az élen. Négy éve orosz olimpiai bajnokok, Alekszandr Griscsuk és Szergej Rublevszkij osztoztak a dicsőségen. 2005-ben Bacrot és Bologan ért holtversenyben a célba. Két éve a spanyol Alekszej Shirov veretlenül végzett az élen.

Az orosz Szergej Rublevszkij valamennyi tornán játszott. Az idei versenyen négy újonc is szerepel. A bakui Grand Prix torna holtversenyes első helyezettje, az azeri Vugar Gasimov mellett a kínai Wang Hao, az orosz Erneszto Inarkijev és az ukrán Andrej Volokityin kapott még meghívást.

Emil Szutovszkij (izraeli, 2654)

A viadal első fordulójában három játszma is döntéssel végződött, a következő két játéknapon valamennyi parti pontosztozkodással végződött. Az összecsapások azonban nem mindig voltak békés lefolyásúak, kihagyott esélyek is jellemezték a küzdelmeket. Látványos győzelemmel mutatkozott be a kínai Wang Hao, értékes nyeréssel rajtolt az orosz Szergej Rublevszkij, a címvédő Dmitrij Jakovenko a foroszi tornához hasonlóan vereséget mért az ukrán Andrej Volokityinre. Nagy csatában lett remi a harmadik játéknapon a Jakovenko-Rublevszkij parti, világos minőséget is áldozott, a rutinos ellenfél kisebb pánikba esett. Nagy esélyt szalasztott el a moldáv Viorel Bologan, többször is nyerhetett volna a spanyol Alekszej Shirov ellen.

Az első forduló eredményei:
Rublevszkij - Gasimov 1 - 0 (Szicíliai védelem, 35)
Szutovszkij - Shirov döntetlen (Spanyol megnyitás, 42)
Jakovenko - Volokityin 1 - 0 (Benoni védelem, 42)
Bologan - Oniscsuk döntetlen (Vezércsel, 26)
Wang Hao - Inarkijev 1 - 0 (Királyindiai védelem, 42)

A 2. forduló eredményei:
Shirov - Jakovenko döntetlen (Katalán megnyitás, 18)
Rublevszkij - Szutovszkij döntetlen (Szicíliai védelem, 17)
Volokityin - Bologan döntetlen (Királyindiai védelem, 75)
Oniscsuk - Wang Hao döntetlen (Szláv védelem, 39)
Gasimov - Inarkijev döntetlen (Spanyol megnyitás, 28)

A 3. forduló eredményei:
Jakovenko - Rublevszkij döntetlen (Szicíliai védelem, 67)
Wang Hao - Volokityin döntetlen (Orosz huszárjáték, 23)
Bologan - Shirov döntetlen (Szicíliai védelem, 69)
Inarkijev - Oniscsuk döntetlen (Spanyol megnyitás, 58)
Szutovszkij - Gasimov döntetlen (Orosz huszárjáték, 20)

A verseny állása:
1-3. Dmitrij Jakovenko, Szergej Rublevszkij és Wang Hao 2 pont
4-7. Alekszej Shirov, Alekszander Oniscsuk, Emil Szutovszkij és Viorel Bologan 1,5
8-10. Andrej Volokityin, Vugar Gasimov és Erneszto Inarkijev 1