Történelmi szégyen: kivégezte a Real Madridot a Manchester City

foci, Bajnokok Ligája, elődöntő, Manchester City, Real Madrid
Manchester City's Swiss defender Manuel Akanji (L) celebrates scoring the team's third goal during the UEFA Champions League second leg semi-final football match between Manchester City and Real Madrid at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, on May 17, 2023. (Photo by Oli SCARFF / AFP)
A labdarúgó Bajnokok Ligája második elődöntőjének visszavágója a szezon legizgalmasabb mérkőzésének ígérkezett, ám az egyik legegyoldalúbbjává vált. A Manchester City hazai pályán 4-0-ra kiütötte a címvédő Real Madrid csapatát, így Pep Guardiola együttese 5-1-es összesítéssel bejutott az Internazionale elleni isztambuli fináléba. Lássuk, hogyan reagáltak a találkozóra a főszereplők, és mik voltak a játéknap további érdekességei!

Előrehozott BL-döntő, az elmúlt évek legnagyobb rangadója, a világ két legjobb csapatának összecsapása – ilyen és ehhez hasonló címszavakkal várta mindenki a Manchester City és a Real Madrid közötti elődöntős párharc visszavágóját. A február eleje óta veretlen angolok fantasztikus formában várták a találkozót, a spanyolok pedig úgy, hogy 2016-ban és 2022-ben is ebben a szakaszban búcsúztatták a mostani ellenfelüket a BL-ben. Tavaly ráadásul úgy, hogy a visszavágó 89. percében még 5-3-as összesítéssel a City állt jobban. Ezért tűnhetett úgy, hogy a Real számára nincs lehetetlen, még a szezonban triplázásra hajtó manchesteriek idegenbeli legyőzése sem az.

Nos, de. Az a macska-egér harc, az az osztálykülönbség, ami az első félidőben megvolt a két csapat között, az leírhatatlan.

A statisztikák is csak próbálják szemléltetni: a 72-28-as labdabirtoklási arány (ami a félidő során volt még nagyobb), a 13-1-es kapuralövési arány, valamint az, hogy míg a Real játékosai összesen 10-szer értek labdába az ellenfél támadóharmadában, ugyanez a szám a Cityre vonatkozva 196 volt. Az állás ugyanakkor csak 2-0 volt, mégpedig a vendégek kimagaslóan legjobb játékosának, Thibaut Courtois-nak köszönhetően.

fbl Horizontal

Erling Haaland az első 20 percben kétszer is közvetlen közelről fejelhetett, és a belga kapus földöntúli bravúrjainak volt köszönhető, hogy nem lett egyikből sem gól. Ezenkívül 3 City-próbálkozás talált kaput, mindhárom Bernardo Silva jóvoltából,

kettőből pedig eredményes is volt a portugál középpályás: egyet bal lábbal, egy kipattanót pedig fejjel továbbított a bal sarokba.

A túloldalon egyetlen olyan momentum volt, amelynél kicsit is izgulnia kellett a hazai közönségnek – igaz, Toni Kroos bombaerős lövésénél Ederson ujjhegyeire is szükség volt, hogy a felsőlécen csattanjon a labda.

Bernardo Silva (kékben, 20) fejesével már kétgólos volt a City előnye Forrás: AFP/Oli Scarff

A második félidőre némileg támadóbb szellemben érkezett ki a Real, de ez csak annyit jelentett, hogy már néha átlépték a felezővonalat, amikor éppen náluk volt a labda. Helyzet azonban továbbra sem volt vendég részről, amit Luka Modric lecserélése sem segített, pláne, hogy egy védő, Antonio Rüdiger állt be a helyére. A túloldalon viszont jöttek a ziccerek: a legnagyobbnál

Haaland egy indítás után közelről löhetett, ám Courtois újabb bravúrja után a felsőlécre perdült a norvég csatár próbálkozása.

A Marca nevű spanyol lap a maximális, 10-es osztályzatot adta a belga kapusnak, mondván egyetlen gólról sem tehetett, és nélküle hétgólos különbség is kialakulhatott volna.

A 76. percben aztán Courtois ismét tehetetlen volt és el is dőlt a meccs. Kevin de Bruyne szabadrúgása után Manuel Akanji csúsztatott bele a beadásba, így Éder Militãóról védhetetlenül került a labda a saját kapujába – végül nem a brazil öngóljaként, hanem Akanji találataként könyvelték el a gólt.

Manuel Akanji (balra) fejese minden nyitott kérdést lezárt Forrás: AFP/Oli Scarff

Hiába a tavalyi csodafordítás, és hiába volt a 82. percben Edersonnak egy nagy védése, ekkor már a Real-játékosok sem hittek abban, hogy kiegyenlíthetnek. Nem is tették, sőt! A csereként beálló Julián Álvarez a hosszabbítás első percében kapott egy kiugratást, majd elgurította Courtois mellett a labdát, ezzel beállította a 4-0-s végeredményt. Ez pedig

történelmi vereséget jelentett a Real Madrid számára, amely a Bajnokok Ligájában korábban egyetlen alkalommal kapott ki 4 vagy több góllal: a Liverpool a 2009-es nyolcaddöntő visszavágóján szintén 4-0-s győzelmet aratott.

A lefújást követő nyilatkozatok

„Csodálatos este ez a számunkra. Tudtuk, hogy nehéz meccs lesz, de mégis le tudtuk győzni hazai pályán 4-0-ra a Real Madridot... Varázslatos érzés ismét a döntőbe jutni, remélhetőleg ezúttal meg is tudjuk nyerni – nyilatkozta Bernando Silva, akit a meccs emberének is megválasztottak. –

Egészen jól ment a fejelés is, ugye?! Nagyon alacsony vagyok, de jól tudok fejelni."

A kétgólos Bernardo Silva (jobbra) lett a meccs legjobbja Forrás: AFP/Oli Scarff

„Hihetetlen. Morgolódtam a múlt hét után, úgyhogy különösen jó egy héttel később itt állni, egy 4-0-s siker után. Nem sok csapat tenne ilyet a Madriddal, de

– mondta az első BL-döntőjére készülő Jack Grealish. – Minden meccsen, amit játszunk, megpróbáljuk mi birtokolni a labdát.

Nehéz meccs lesz, nagyon tapasztaltak, és mivel bejutottak a döntőbe, nyilvánvalóan ők is jó csapat, szóval meg kell tisztelnünk őket."

„Nagyon fájdalmas volt a tavalyi szezon [a Real Madrid elleni vereség a Bajnokok Ligájában], majd az emberek arról beszéltek, hogy ezekből a játékosokból hiányzik a karakter. De az elmúlt egy évben megmutattuk, hogyan ezek a focisták különleges csapatot alkotnak. A játékosok kiemelkedőek voltak, az ilyen szakaszokban pedig már

Az első perctől kezdve éreztük, hogy a játékosok készen állnak. Nyugodtak voltak, sokat viccelődtek, szóval nem éreztem semmi feszültséget vagy szorongást – értékelt a karrierje 100. BL-sikerét szerző Pep Guardiola. – Őszintén szólva,

Eléggé versenyképesnek tűnnek [az Inter], de van időnk lelkileg felkészülni."

Pep Guardiolának (jobbra) sokkal több oka volt az örömre, mint Carlo Ancelottinak Forrás: AFP/Oli Scarff

„A City jobban játszott és megérdemelte a továbbjutást. Nagyon beszorítottak minket a meccs elején, és ez eléggé megnehezítette a tervezett játékunk felépítését.

Ha bejutsz a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, és egy ilyen erős rivális jobban játszik nálad, akkor nem jut számodra hely a döntőben – nyilatkozta a vendégek edzője, Carlo Ancelotti. – Tanulnunk kell ebből, a következő szezonra fejlődnünk kell. Az előző idényben képesek voltunk legyőzni őket és bejutni a döntőbe, de ezúttal a City volt a soron."

„Olyan ellenféllel játszottunk, amely ezen a meccsen jobb volt nálunk és jócskán felülmúlt minket. Be kell ismerni, hogy a City jobban játszott, míg

A második félidőben már voltak jobb pillanataink – mondta a Real Madriddal ötszörös BL-győztes Daniel Carvajal. – Tudtuk, hogy a City nagyon erős hazai pályán, de

Ám mi vagyunk a Madrid, erősebben fogunk visszatérni és keményen dolgozunk majd azért, hogy jövőre ismét eljussunk idáig."

„Nem hiszem, hogy meglepett minket, ahogy a City bekezdett, mert nagy nyomásra számítottunk és arra, hogy nem engedik nekünk a könnyed labdakihozatalt. A nagy probléma inkább az volt, hogy nem sikerült megvalósítanunk a saját támadójátékunkat, és amikor nem alakítottunk ki helyzeteket, a City egyre kényelmesebben érezhette magát.

A félidőben meg voltunk győződve arról, hogy meg tudjuk fordítani a meccset, de nem voltunk élesek és nem passzoltunk tisztán, ez pedig sokba került – nyilatkozta a vendégek legjobbja, Thibaut Courtois. – Ahhoz, hogy ezt mélyebben elemezhessük, vissza kell néznünk majd a mérkőzést, de szerintem kevesebb labdát kellett volna hagynunk nekik megszerezni a második hullámban és az egyszerű passzokat nagyobb százalékban kellett volna teljesítenünk.

Courtois szépen búcsúzott, a Real kevésbé Forrás: AFP/Paul Ellis

A találkozó érdekességei

• Az első félidőben a City 10 mezőnyjátékosa közül egyedül Rúben Dias nem próbálkozott kapuralövéssel.
  • Bernardo Silva a legutóbbi 9 BL-gólját egyaránt az egyenes kieséses szakaszban szerezte.
  • A portugál játékos a harmadik focista lett, aki képes volt legalább két gólt lőni a Real Madrid ellen egy BL-elődöntőben. Előtte ez csak Lionel Messinek (Barcelona, 2011) és Robert Lewandowskinak (Dortmund, 2013) sikerült.
  • Erling Haaland csak két olyan csapat ellen nem lőtt gólt a BL-ben, amely ellen legalább kétszer játszott: a Manchester City és a Real Madrid – feltehetően most mégsem bánkódik ezek miatt.
  • Rodri többször ért labdába a meccsen (124), mint a Real csatártriója összesen (109). Vinícius Júnior 39-szer, Karim Benzema 37-szer, míg Rodrygo 33-szor találkozott a labdával.
  • A Manchester City a sikerével a legutóbbi 26 hazai BL-meccsén 24 győzelem mellett 2 döntetlent játszott, ennél hosszabb veretlenségi sorozattal csak a Barcelona (38) és a Bayern München (29) büszkélkedhet valaha. A City a mostani idényben mind a 6 meccsét megnyerte, összesen 24-2-es gólkülönbséggel.
  • 2023-ban a Manchester City mind a 15 eddigi meccsét megnyerte az Etihad Stadionban, összesen 53-7-es gólkülönbséggel.
  • Története során az angol klub még soha nem bukott el olyan európai kupapárharcot, amelynek első meccsén idegenbeli döntetlent ért el.
  • A negyedik BL-döntőjére készülő Pep Guardiola immáron 100 győzelemnél tart a Bajnokok Ligájában, amihez csupán 160 meccsre volt szüksége – ennél hamarabb még senki nem érte el ezt a mérföldkövet.
  • Guardiola az első edző a BEK/BL történetében, aki három különböző évben is búcsúztatta a Real Madridot az egyenes kieséses szakaszban. Két alkalommal is csupán két edző volt erre képes rajta kívül: Ottmar Hitzfeld és Marcelo Lippi.
  • A Real az eddigi 5 olyan elődöntős párharcából, amelyen hazai döntetlennel kezdett, egyszer sem tudott továbbjutni.
  • Antonio Rüdigerrel a kispadon a meccs előtt 20-ból 19 meccset megnyert a Real Madrid a szezonban – a mostani volt a második, hogy vereséget szenvedett a csapat.
  • Carlo Ancelotti a 191. BL-mérkőzésén ült a kispadon, ezzel megelőzte az eddig az örökranglista élén álló Manchester United-legendát, Sir Alex Fergusont.
  • Mostanáig kilenc játékos volt, aki egy szezonon belül megnyerte a világbajnokságot és a Bajnokok Ligáját is. Idén hozzájuk csatlakozik Julián Álvarez vagy Lautaro Martínez.

A 2021 után története második BL-döntőjére készülő Manchester City június 10-én, az isztambuli fináléban az AC Milant 3-0-s összesítéssel búcsúztató Internazionaléval találkozik –

a két csapat a története során először vív majd egymással tétmérkőzést.

2010-ben (az Inter legutóbbi BL-sikerének évében) és 2011-ben is semleges helyszínen csaptak össze egymással a nyári felkészülési időszakban, és előbb az Inter, majd a City nyert 3-0-ra. Ezúttal azonban a kettejük összecsapásán a legrangosabb európai kupasorozat trófeája fog múlni.