Sztár vagyok, segítek

Vágólapra másolva!
November 6-án indult útjára a TV2 új dokumentumfilm-sorozata, a Jakupcsek Gabriella közreműködésével készített Világ árvái. A műsorvezetőnő a Magyar Baptista Szeretetszolgálat munkatársaival együtt nehézsorsú gyermekeket látogat meg a világ minden táján, remélve, hogy már csak helyzetük bemutatásával is segíthet rajtuk valamennyit. Ennek kapcsán utánajártunk, hogy milyen jótékonykodási formák honosodtak már meg a magyar televíziózásban: hogyan és kik használják népszerűségüket arra, hogy segítsenek másokon?
Vágólapra másolva!

Jakupcsek első útja Kongóba vezetett, ahol óriási szegénység uralkodik, nagyrészt az egészségügy fejletlensége miatt pedig mintegy kilencven százalékos a gyermekhalandóság. A műsorvezetőnő ilyen körülmények közé érkezett egy örökbefogadó családdal és egy orvosnővel együtt - a műsor tehát nem csak a szívszorító helyzet bemutatásával segít az árváknak, de egyiküknek-másikuknak konkrét segítséget is nyújt. A jótékonyság gyakorlatilag az egész világra kiterjed, hiszen a következő úti célok közt Sri Lanka, Vietnam és Kambodzsa is szerepel - de (sajnos) nem kell ilyen messzire menni a szegénységért, így az önjelölt őrangyalok Ukrajnába, pontosabban Kárpátaljára is ellátogatnak a műsor keretében. Jakupcsek egyébként, saját bevallása szerint, régóta szívén viseli a szenvedő gyerekek sorsát, mostani műsorának elindulásakor például így nyilatkozott: "A gyermekek sorsa nekem mindig szívügyem volt, azt gondolom, hogy sok borzalmat el tudok viselni, de ha a kicsik életéről van szó, ott nincs kecmec."

A műsor első helyszínén Frei Tamás is járt már (persze, hol nem járt?): egy anekdota szerint, a kongói határőr jól el is szaladt az útlevelével, és csak kenőpénz fejében volt hajlandó visszaadni neki. A Dosszié című műsorral megtett utazásai során, Frei is vett már részt hasonló akcióban, ő egy másik afrikai országba, jelesül Malawiba kísérte el a Magyar Baptista Szeretetszolgálat két tagját, akik a magyarok által a szegényeknek felajánlott holmikat vitték el a távoli vidékre. Nem véletlen persze, hogy Frei és Jakupcsek is a baptistákkal utazott, hiszen ők hívták életre azt az akciót, melyben - az interneten keresztül -, ha csak jelképesen is, de bárki örökbe fogadhat egy afrikai árvát. Frei egyébként a Dosszié más adásaiban is foglalkozott már nehéz sorsú emberekkel (különös tekintettel a gyerekekre), sőt, arra a kérdésre, hogy melyik volt az eddigi legsikerültebb riportja, ő maga is egy ilyen esetre emlékezett vissza, az [origo] Vendégszobájában: kiderült, hogy a műsorvezető a lyukas szívvel született gyermekek bemutatására a legbüszkébb. Nincs egyedül, hosszú az adakozó magyar sztárok listája, Lagzi Lajcsitól Friderikusz Sándorig - még az imázsán így javító Győzike is segített idén egy gyermekkórházon, két inkubátort vásárolt az RTL-től kapott pénzből.

Az Aranyág Alapítvány neve mindenkinek ismerősen cseng. 1995-ben a TMA Film Kft. alapította azzal a céllal, hogy adományokat gyűjtsön, és támogatásokat juttasson el a magyar gyermekegészségügy részére. Cél a beteg és mozgássérült gyermekek egészségi állapotának javítása, gyógyulásuk elősegítése, ápolási helyeik felszerelésének korszerűsítésével, bővítésével. 1995 és 2005 december 31. között az Alapítvány által támogatásként kiutalt összege több mint 479 millió forint volt.

A nyilvánosság és a civil társadalom segítségét karitatív céllal kérő televíziós műsorok nagy népszerűségnek örvendenek az erősebb gazdaságú országokban is, hiszen a BBC Children in Need, az olasz TV Trenta Ore per la Vita, vagy az ORF Licht im Dunkel című programjai hasonló módon szólnak azokhoz, akik az ottani, gyógyításra szorulók ügyéért hajlandóak áldozni.