A spárgát Krisztus előtt 5000 körül gyógynövényként használták a Kínai Birodalomban: hurutos megbetegedéseket és fekélyeket gyógyítottak vele. Sőt, Görögországban, Egyiptomban és a Római Birodalomban is korán felfedezték kincset érő hatásait. Noha a görögök, pontosabban Homérosz nevezte el, ételként először a rómaiak tekintettek rá. A franciák az 1400-as években kezdték termeszteni, az angolok és a németek az 1500-as években ismerték meg, az Egyesült Államokban pedig 1850 körül terjedt el a tápláló növény.
Kezdetben azonban csak a vagyonos, főúri réteg engedhette meg magának, hogy spárgát vásároljon, mert rendkívül drága volt.
Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy nem hizlal, ám tele van energiával. Emellett vízhajtó, tisztító és vérnyomáscsökkentő hatású. Rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag: kiemelkedő kálium-, kalcium-, vas- és magnéziumforrás. Ami a vitaminokat illeti: A-, C-, E-, K-, B1-, B2-, sőt, még B6-vitamint és folsavat is tartalmaz.
Aszparaginsav-tartalmának köszönhetően hozzájárul az idegrendszer egészséges működéséhez.
A spárgában rendkívül magas a K-vitamin-tartalom, ami véralvadásgátló, javítja a csontok egészségét, csökkenti a csonttörés kockázatát. Továbbá jelentős mennyiségű inulint tartalmaz, amely nem bomlik le az emésztőrendszerben, hanem a vastagbelünkbe kerül, ahol az egészséges baktériumok tápláléka lesz, végül kiürül. Az inulin felelős a hatékonyabb tápanyag-felszívódásért, és
csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Emellett a spárgában rengeteg glutation is van, amely egy méregtelenítő vegyület, és segít a rákkeltő anyagok elpusztításában; vagyis felvehetjük a harcot a rákos megbetegedésekkel, beleértve a csont-, mell-, tüdő- és vastagbélrákot is.
A piacok standjain vagy a boltok polcain három félével találkozhatunk: fehér, lila és zöld. A színe a kapott fénymennyiségtől, és a betakarítás idejétől függ. A fehér a föld alatt nő, és mivel nem éri nap, nem képződik benne klorofil, ami a zöld színért felelős. Enyhén aromás ízű, ám
ez tartalmazza a legkevesebb vitamint.
A lila csúcsai kibújnak a földből, sokkal aromásabb, mint fehér társa, viszont több cukrot és kevesebb rostot tartalmaz. Színét az antociánoknak köszönheti, amelyek erős antioxidáns flavonoidok; gyulladáscsökkentő és rákellenes hatásúak.
A zöld pedig a föld felett nő, bőséges vitamin- és ásványianyag-forrás, különösen gazdag C-vitaminban, illetve ennek van a legerőteljesebb, legaromásabb íze.
Készíthetünk belőle levest, előételt, köretet és salátát is; a titok a megfelelő előkészítésben és a zöldség kiválasztásában rejlik. A zöld spárga tovább marad friss, mint a lila vagy a fehér; vásárlásnál figyeljünk rá, hogy
csak fényes, friss, lédús zöldséget válasszunk,
a vége ne legyen se száraz, se repedezett. Ha egy mód van rá, használjuk fel azonnal; a hűtőben maximum három napig tároljuk, nedves ruhába csavarva. Főzés vagy sütés előtt mindenképp vágjuk le a fehér és a lila spárga fás szárvégeit, és hámozzuk meg az egész szárat; a zöld fajtákat nem szükséges teljesen meghámozni. Az előkészítésről a videót a cikk végén találja.
Ha salátát szeretnénk készíteni belőle, kössünk össze néhány darabot, főzzük 5-10 percig forrásban lévő vízben úgy, hogy a csúcsokat ne lepje el. Ez a növény legértékesebb része, jóval hamarabb megfő, mint a szára. Ha egy kis cukrot és vajat adunk a vizéhez, finomabb lesz a zöldség.
Ha vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt vettük fel a bevásárlólistánkra, semmiképp se főzzük meg; így megőrzi az összes tápanyagot.
Nyersen készíthetünk belőle például gyógyitalt, hiszen a növény majdnem 90%-a víz. Ha pedig egy finom és egészséges ebédre vágyunk, grillezzük vagy pirítsuk meg: először készítsük elő, mossuk, illetve hámozzuk meg, azután forgassuk meg egy kis olívaolajban. Tegyük a sütőlapra, sózzuk, borsozzuk, majd süssük 200 fokon 25 percig. Sőt, akár még mártást is készíthetünk hozzá!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Aprítsa fel a paprikát, azután pirítsa harminc percig a kókuszolajban a fokhagymával együtt. Ezt követően öntse egy aprítógépbe, adja hozzá a vörösborecetet, a bazsalikomot, egy csipet sót és borsot, majd pürésítse.
Készítse elő a spárgákat, forralja fel a vizet egy edényben, és főzze a szárakat körülbelül 5 percig. Ha elkészült, tálalja frissen a vörösborecetes mártással. Díszítse bazsalikommal.