A kolbász műfaja alapvetően egyszerű, ebből az adódik végtelen variálhatósága. Bármilyen állatbélbe töltött vagdalt vagy darált, fűszerezett húst nevezhetünk kolbásznak, sőt még a hús sem kötelező, gondoljunk csak például a különböző vérrel készülő kolbászokra, vagy a bajor fehér kolbászra. És hát ne feledkezzünk meg vegetáriánus kolbászokról sem - bár természetesen ezeket sokan szívesen megfosztanák a kolbász elnevezéstől. Minket most kizárólag azok érdekelnek, amelyekben nincs paprika, és nem füstöléssel tartósítják, hanem levegőn szárítással. Pontosan úgy, mint a jó minőségű spanyol és olasz sonkákat, amitől gazdag, zamatos ízt kapnak.
Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban ezeknek a kolbászoknak szép kultúrája alakult ki az évszázadok során, és az sem kell hogy megzavarjon bennünket, hogy olaszul a legtöbbet salame névvel illetik: nyugodtan vegyük őket a kolbászok közé, elvégre a szalámi is csak egy vastag kolbász, innentől kezdve meg igencsak elmosódik a két kategória közötti határvonal.
A húst minden esetben lehártyázva, kiinazva töltik a bélbe, az egy népszerű tévedés, miszerint jó kolbászt lehet készíteni gyenge minőségű, rossz állagú maradék húsokból. Nem lehet. A húst első körben hozzáadott szalonnával vagy különösen zsírosabb darabokkal szokás lazítani, ettől lesz a kolbász textúrája krémes és lágy, még akkor is, ha a belekerült húst nem darálták pépesre, hanem nagyobb darabokra vágva került a kolbászba.
A bekevert, majd fűszerezett, esetleg borral lazított kolbászhúst általában egy-három napig szokás a bélbe töltés előtt érlelni. A besózott hús az érlelési idő alatt veszít nedvességtartalmából, és a baktériumoknak köszönhetően tejsavas erjedés indul be. Az erjedés beindítását gyakran cukorral segítik. A melegebb régiókban, mint például a mediterráneum, szárazabb, 25-35 százalékos nedvességtartalmú kolbászt szokás készíteni, amely tovább eltartható akár szobahőmérsékleten is, míg északon, például Németországban magasabb nedvességtartalmú kolbászok készülnek (általában 40-50 százalék). Ezeket nem lehet sokáig tárolni.
A bor használata igen jellemző ezekhez a kolbászpépekhez, és a termékek szerves fejlődését jól mutatja, hogy adott régió jellegzetes kolbászához felhasznált bor szintén ugyanabból a régióból származik. Több eredetvédett termékre is jellemző ez.
Most bemutatunk néhány típust, ha ismerkednének ezzel a nagyon más műfajjal, vagy egyszerűen ég a gyomruk a paprikától.
Olaszország
Többtucatnyi hagyományos olasz kolbász van, amelyek egy része paprikával (elsősorban a déli tartományokban) egy része paprika nélkül (dolce) készül. A paprika nélkül készülő borsos-korianderes karakter hazánkban is nagy karriert futott be téliszalámi néven, hiszen annak receptjét, technológiáját egy olasz mester hozta ide.
Spanyolország
Franciaország
Németország, Lengyelország
A német és a hasonló éghajlatú területek kolbászai - a már említett éghajlati sajátosságok miatt - magasabb nedvességtartalmúak. Nem a klasszikus szárazkolbászhoz hasonlítanak (bár ilyen is van, például a paprikás Landjäger, azaz vadászkolbász), hanem inkább a virslihez, krinolinhoz - és általában nem is nyersen fogyasztják őket, hanem főzve. Ide tartozik többek között a borókás-kardamomos Bierwurst, a mustármagos-fokhagymás Cervelat, és az összes Wurst, a lengyel kielbasa vagy a szintén füstölt kabanos is.)