A zöld paradicsom a nyers burgonyához hasonlóan tartalmaz szolanint -az érés során ez lebomlik- ezért fogyasztása nem teljesen veszélytelen, de ehhez a veszélyhez kilószám kellene fogyasztani az egyik legfinomabb savanyúságból, amit citrusos, friss íze kifejezetten egzotikussá tesz a hazai zöldség és gyümölcs kínálatban.
Savanyúságnak mindenképpen érdemes eltenni, mivel ez a termék nagyiparilag nem létezik, csak házilag, nagymamáknál, kiskerttel rendelkező ismerősöknél lehet néha elkapni egy-egy üveggel.
Tehát ha a néni zöldparadicsomot árul, vessék rá magukat!
Savanyú
Az egyik legjobb savanyúság a kisdinnye mellett. Pikáns, friss, így remekül illik hozzá a csili, a fokhagyma és elbír sok fűszert is. Mi egy mézes-fűszeres változatot próbáltunk.
Alapanyagok:
A zöldparadicsomokat a fokhagymákkal és a csilikkel az üvegekbe tuszkolom, arra ügyelek, hogy közben ne nyomódjanak össze, ne sérüljenek meg. (érdemes kisebbeket is vásárolni, úgy hatékonyabb a térkihasználás) Az ecetet a fűszerekkel, mézzel, sóval felforralom. Az üvegeket feltöltöm vele, majd lezárom őket. 15 percig fejjel lefelé gőzölöm, majd dunsztban hagyom kihülni.
Csatni
A zöldparadicsom citrusos, citromhéjra emlékeztető íze miatt jól illik halakhoz is, talán csatni formájában még a savanyúságnál is jobban. Ehhez most sok fűszert és cukrot használtunk, karakteressége miatt nem csak fehér halakhoz, de grillezett sajtokhoz, például kecskéhez is ajánljuk.
Alapanyagok:
Az alapanyagokat 15 percig forralom, sterilizált üvegekve töltöm, szárazgőzben 15 percig gőzölöm és dunsztban hagyom kihülni.
Sütve, sőt rántva
Ebben az esetben kevesen gondolnak a kirántásra, pedig az egy centi vastagra szeletelt, sózva pihentetett paradicsomokat akár ki is lehet rántani. Mert mindent kirántunk.