A szakemberek egybehangzó véleménye szerint, legalább egy gombát ismernie kéne mindenkinek. Ez a nyár elején megjelenő gyilkos galóca, amely
nevéhez méltóan veszélyes, valóban képes halált okozni
- legfontosabb összetevője az α-amanitin, ami a megtámadja vesét és a májat.
Óvatosnak kell lenni, mert jóízű, szép: lemeze fehér, gallérja és bocskora van. Ha csak kis törmeléke is bekerül a gyűjtőkosárba, már mérgezést okozhat! Különösen kifejletlen, zárt, fehér tojás alakú fiatal példányai téveszthetők össze ehető gombák fiatal példányaival.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal segítségével összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni, ha kalaposok után indulunk most, vagy a késő őszig tartó szezon során.
A gomba nehezen emészthető étel, ezért lehetőleg daraboljuk apróra, és fogyasztáskor alaposan rágjuk meg az ételt.
Gombaételt inkább ne tegyünk el a következő étkezésig.
Kisgyermekeknek, érzékeny gyomrú embereknek, valamint a gombákra kimutatottan allergiás embereknek ilyen ételt ne adjunk!
Gyorsan romlanak, ezért a már ellenőrzött gombákat a lehető leggyorsabban, 24 órán belül el kell készíteni és fogyasztani. Feldolgozásig szellős, hűvös helyen, egy rétegben egymás mellé helyezve kell tárolni. Fóliába semmiképpen ne csomagoljuk!
Minden piacon, ahol vadon termő gombát is árulnak, van gombaszakértő. A hétvégi ügyeletek helyszíneiről jó, ha előzetesen tájékozódik. Minden esetben kérjük ki szakképzett gombaszakértő véleményét!
A vizsgálatot a piacok ingyenesen végzik.
Ha olyan gombát készít el, melyet nem ismer, érdeklődjön tőle az elkészítési szabályokról!
Van számos ehető gombafajta, amelynél a tisztítás, előkészítés szokásos műveletein túl is be kell tartani néhány előírást, különben enyhe mérgezést, vagy egyéb kellemetlenséget okozhat. A teljesség igénye nélkül például ezek lehetnek:
A gombák közül aránylag kevés alkalmas emberi fogyasztásra, ezért ha a természetben gombát szedünk, különlegesen körültekintően kell eljárnunk! Az ehető gombákat a mérgezőktől nehéz elkülöníteni, ehhez szakértelem, tudás, tapasztalat szükséges.
Egyes étkezési gombák csak alapos sütés-főzés után fogyaszthatók, mert hőre elbomló méreganyagot tartalmaznak. Fontos tudni, hogy
nem csak a mérgezőtől lehet megbetegedni.
Az ártalmatlannak tartott változatok is megbetegíthetnek, mert nehezen emészthető és a gombás étel gyorsan romlik.
Figyelt biológia órán?
A gombaspórákból hosszú sejtfonalak jönnek létre, ezek az ún. hifák. A hifák összessége micéliumot alkot a földfelszín alatt, melynek bizonyos részein olyan dússá válik a hifatömeg, hogy a felszínre törve termőtest jön létre, amely aztán újabb spórákat termel.A termőtest kb. 90%-át víz, 1,5-3%-át fehérje, 4-6%-át szénhidrát alkotja. Ásványi anyagokat, elsősorban káliumot, foszfort is tartalmaznak. A gombák zsírtartalma elenyésző (~0,3%) vitamin-tartalmuk (D, A, B1) aránylag magas.