A nagy száraz furmint etalonját Szepsy István alkotta meg a 2000-es évjáratú Úrágya Furminttal. Tokajban korábban soha nem készítettek száraz bort, az évjárattól függően minden borfajtában volt valamennyi természetes maradékcukor. Évszázadokon keresztül az aszú jelentette Tokaj presztízsét.
Az édes bor fogyasztása azonban mára mélypontra jutott. Manapság nem akkora kaland édes ízhez jutni, mint 200 évvel ezelőtt. Szepsy köpenyéből az elmúlt 16 évben egyre többen bújtak elő olyanok, akik felismerték, hogy Tokaj számára a kitörési pont csak a száraz bor, azon belül is a furmint lehet.
A nemzetközi borsajtó is megerősítette ebben a tokajiakat. Spencer Swartz angol borszakíró szerint a furmint előtt már csak azért is nagy jövő áll, mert rendelkezik a chardonnay súlyával, a chenin blanc gyümölcsösségével, a pinot gris és a rajnai rizling savaival és ásványosságával.
Christopher Burr Master of Wine szerint a tokajihoz hasonló adottságú területből legfeljebb két-három másik van az egész világon. A furmintban megvan az a potenciál, hogy a világ legértékesebb chardonnay-ival és rajnai rizlingjeivel is felvegye a versenyt.
A furmint eredetéről nem sokat tudunk, valószínűleg nem az ősmagyarok puhították a nyereg alatt, de olyan rég vert gyökeret minálunk, hogy joggal aposztrofálhatjuk ősi magyar fajtaként. Tokaj-Hegyalján kívül Somlón foglalkoznak vele komolyabban, de a Balaton-felvidéken, sőt Egerben is akad egy-egy szép példája.
Amúgy Tokaj-Hegyalján nem könnyű a száraz bort elkapni, már a tőkén eldől a sorsa.
„Ehhez a szőlőt olyan optimális pillanatban kell szüretelni, amikor már érett, de még nem támadta meg a nemes penész. A szüreti időpont helyes megválasztása az egyik legfontosabb tényező. Ez sokszor napokon vagy órákon múlik. Ha nem kapom el reggel, lehet, hogy délutánra már elszállt annak a lehetősége, hogy nagy minőségű száraz bort készítsek. És akkor egy egész évet kell várni a következő lehetőségre” – mondta Homonna Attila tokaji (Erdőbénye) borász.
Itt bepillanthat a kóstolás kulisszatitkaiba:
Szintén Homonnától származik a definíció: „Egyedi illatvilágáról azonnal felismerhető. Kicsit mézes, citrusos, vannak benne lila virágokra, mentára, kakukkfűre emlékeztető karakterjegyek. Azok a finom savak, amiket Tokaj tud produkálni, csak nagyon kevés borvidéken jelennek meg. A sav a bor hosszú életének, érlelhetőségének egyik titka. És akkor ott van az ásványosság, ami manapság az egész borvilágban nagy divat. A fehérborokban főleg ezt keresik. Ebben Tokaj élen jár, hiszen az alapkőzete vulkáni, fölötte a riolitban, zeolitban, andezitben gazdag különböző vastagságú termőréteg, úgyhogy van honnan felszívni a gyökereknek az ásványi elemeket.”
Borszakíróként elég sok furmintot kóstoltam már ahhoz, hogy osszam Homonna meghatározását, és higgyek a fajtában. Borrajongó kóstolótársaim véleményét egyikük ilyen sommásan fogalmazta meg:
„A furmint nem a kedvencem, ritkán iszom, de ez egy jól összeállított sor volt. Ettől még nem fogok több furmintot inni, de érdekes kirándulás volt. És voltak meglepetések is (Kreinbacher, Szepsy, Harsányi).”
Ezek a sorok jól tükrözik az átlagfogyasztók vélekedését, és felvetik a kérdést, vajon miért nem a tokaji furmint a magyarok kedvenc fehérbora?
Néhány lehetséges válasz:
Tesztünk első három helyezettje:
Mindjárt kiderül. Ebben a sorrendben kóstoltunk, és íme, a vélemények.
Így pontozunk mi
0–5,9 pont: Megihatnánk, de minek, lesz ennél jobb is.A borokat vakon kóstoljuk. Mindegyik tételt becsomagolom, a kóstolók nem látják, mit töltök a poharukba. Jegyzetelnek, pontoznak. Amikor végigkóstoltuk a sort, vissza lehet kóstolni a borokat, ekkor már leleplezem mindegyiket, az árukat is megmondom. A kóstolási jegyzeteibe ekkor mindenki leírhatja, mit gondol az adott tétel ár-érték viszonyáról. Ez is bekerül a bor végső értékelésébe.
Bella Brigi: Ha lehet választani, nem ezt! Fröccsnek talán. Pálmai L. Ákos: Egy ilyen után Rennie barátnőmmel is megismerkednék. Nagyon savas, de az illata tetszik. Túlárazott.
Makai József: Nem tolakodó, kíméli a nyelvet, a második kortynál jön a sav, de szép kerek. Gaál Csaba: Sok ásvány, de vékony, egyszerű test. Nagy Niki: Nem kellemes az illata, ízben viszont pozitív csalódás. Fura, de bennem juhfarkemlékeket idéz. Bella Brigi: Egyszerű, könnyű, édeskés ízvilág egy kis aszalt gyümölccsel. Pálmai L. Ákos: Hasonlít az íze a Kreinbacher pezsgőkéhez.
Makai József: Eddig a legizmosabb bor. Gaál Csaba: Okosabb savak, melegebb illat, ásványok mellett gyümölcsök is (alma). Ezt már innám szívesen, visszakóstolva még jobb! Nagy Niki: Kicsit sós az íze, eddig a legintenzívebb, legtestesebb. Elter Tamás: Nagyon kellemes, ásványos, édeskés, lágy. Bella Brigi: Testesebb, összetettebb íz és illat, mint az eddigiek, de amikor kiderült, hogy Szepsy, csalódtam. Többet vártam. Pálmai L. Ákos: Egy panorámás teraszon augusztus délután szívesen kortyolnám.
Makai József: Szinte vízszínű, illata ásványos, az első korty megdöbbentően édes, a második már kevésbé. Gaál Csaba: Hűvös furmintillat, pici szénsav, fűszer, körte, visszakóstolva még jobb. Nagy Niki: Eddig a leggyümölcsösebb, legfűszeresebb, ugyanakkor nem nehéz. Visszakóstolva még finomabb. Elter Tamás: Kifejezetten selymes. Bella Brigi: Fűszeres, olajos, sűrű, ebből szívesen innék még! Pálmai L. Ákos: Hogyan lehet ilyen sűrű, ha egyszer ennyire fehér a színe? Dudus Ági: Napocskaíze van.
Dudus Ági: Hú, nagyon savas! Pálmai L. Ákos: Poshadt utóíz. Brrrr! Bella Brigi: Keserű utóíz, elrontja az élményt, becsapós bor. Elter Tamás: Kesernyés. Nagy Niki: De maga a bor finom. Gaál Csaba: Pazar illat, zöld, friss fűszerek, ízében viszont egyszerűbb, mint illatában, picit sok a sav.
Makai József: Illata gyümölcsös, a kortynak van tartása. Gaál Csaba: Méz, ásványok, klassz! Nagy Niki: Itatja magát. Bella Brigi: Bizalomgerjesztő édes illat, ez egy finom bor, jól mutat a pohárban is, szép színű. Pálmai L. Ákos: Kéknyelűhöz tudnám hasonlítani az illatát. Szerintem tájékozódási pont azoknak, akik nem szeretik a furmintot.
Pálmai L. Ákos: Nincs míves illata, nincs karakteres íze, marja a nyelőcsövem. Bella Brigi: Markánsabb ízt sejtet, de az illata gyenge. Elter Tamás: Gyenge illat, szúrós íz. Gaál Csaba: Mézes, mentolos illat, telt íz, ásványos, gyümölcsös, árában van. Makai József: Száraz, gyümölcsös illat, ízben is szépen jön az ásvány.
Makai József: Illata eltűnik, majd előbújik, egy pillanatra, fenyves, ízben vilmoskörte, a végén ásvány, oda kell rá figyelni! Gaál Csaba: Sok anyag, komoly, komplex, de túlárazott. Nagy Niki: Lazulós filmnézés közben iszogatnám kis kortyokban. Pálmai L. Ákos: Teljesen tanácstalan vagyok. Nagyon finom, de drága. Bella Brigi: Nyárestéket idéz az illata, nagyon bejön, de hosszas fontolgatás után mondom csak, hogy ízlik.
Bella Brigi: Nagy része a pohárban maradt, nem innék belőle többet. Pálmai L. Ákos: Nem jegyzem meg. Makai József: Mély szín, friss, sós íz, összetett. Dudus Ági: Nyári borozás a párommal, lágy és kellemes. Gaál Csaba: Hú, ez feljebb lépett. Nagy test, árban verhetetlen.
Gaál Csaba: Illata messze repít, elgondolkodtat, nagyon komoly, édeskés, de a savak tök jól ellensúlyozzák. Visszakóstolva kicsit gyengébb. Nagy Niki: Ez a legkülönlegesebb. Elter Tamás: Markáns, tüzes, jellegzetes. Bella Brigi: Nem hasonlít a korábbiakra, nagyon egyedi. Dudus Ági: Mézes illat, egész nap el lehetne iszogatni. Randevúra! Makai József: Nagyon összetett, első korty aszús, selymes, kellemes, valami jót enni kéne mellé. Pálmai L. Ákos: Az illata megfog.
A borok többségét a Bortársaságtól szereztük be. A tesztekhez bort csak szaküzletből veszünk, mert tapasztalataink szerint az egyéb boltokban a nem szakszerű tárolás következtében sérülhet a palack tartalma.