2002-ben Kínában a régészek igencsak érdekes leletre bukkantak: egy bödönre, ami tésztát tartalmazott. A későbbi elemzés kimutatta, hogy a lelet köles és rókafarkú köles lisztjének a keverékéből készült, illetve, hogy egész jó állapotban van még mindig. Ami nem kis dolog, tekintve, hogy a kiásott bödön és a tartalma több mint kétezer éves volt. A zsákmány a legrégebbi tésztalelet azóta is, és csak megerősítette azt az elképzelést, miszerint a tészta Kínából indulva hódította meg az Ázsiai kontinenst: a legkorábbi tésztával kapcsolatos írásos emlék ugyanis szintén kínai, a Han-dinasztia keleti vagy kései korszakából maradt fenn, az első századból.
A kínai tésztakészítési szokások így erősen befolyásolták a többi ország tésztát érintő hagyományait, legyen szó az alapanyagként felhasznált lisztek sokféleségéről vagy a nyújtási-formálási technikákról. Az Ázsiában népszerű tésztákat a legcélszerűbb a felhasznált liszt alapján csoportosítani.
A búza, rizs, hajdina, tápióka és babliszt a legelterjedtebb alapanyagok, ezek közül pedig kifejezetten a gyakran termő hajdina, amit sok helyen (például Japán déli részén) évente négyszer is tudnak aratni.
A kínai nyelvben a búzalisztből készült tésztákat a mian gyűjtőnévvel illetik. A mian (kantoni dialektusban mein) Észak-Kínából ered, de ma már mindenütt fogyasztják, a búzaliszten túl nem nagyon van más követelmény, van ahol tojással, van ahol csak vízzel és sóval készítik.
A másik népszerű tésztaalapanyag a rizsliszt. A rizstészta fehér színű, rizslisztet és vizet tartalmaz, általánosan két formája, egy nagyon vékony, angyalhajszerű és egy vastagabb, a szélesmetélthez hasonló méretű formája terjedt el. (A kettő közötti méret a Vietnamban népszerű banh pho, amit a kultikus pho leveshez használnak.) A rizstésztából vagy bablisztből (mungóbab, leginkább) készült tészták gyűjtőneve a fun. Itt érdemes megemlíteni a töltött, batyu formájúra gyúrt wonton (kantoni) vagy huntún (mandarin) tésztát, de ezek tárgyalása túlmutat a jelenlegi cikken, majd a gombóckörképbe beletesszük.
A frissen fogyasztott tésztáknál nagyon fontos az állag és a ruganyosság, a kellő ruganyosság eléréséhez gyakran használnak valamilyen lúgosító anyagot, például szódát (nátrium-karbonát) vagy hamuzsírt (kálium-karbonát), ami lágyítja a vizet, és lazítja a tésztát. A megfelelő állagúra gyúrt tésztát a kínai konyhában ötféleképpen formázzák.
A frissen elkészített tésztákat vagy főzik, vagy forró olajban sütik ropogósra. A következő részben Japán tésztáit tekintjük át.