Amerikában egyre népszerűbb a nálunk szinte csak strandoláshoz kötődő magyar gyorsétel, a lángos. Tavaly New Yorkban nyílt egy lángosos kamion, és hamar sikeressé vált, most pedig egy közép-európai ételeiről híres brooklyni étterem készített belőle egy felismerhetetlenségig továbbfejlesztett változatot.
Egy fúzióról van szó, a croissant és a fánk, a ramen és a burger keresztezése után most a lángost hozták össze a hamburgerrel. Az ételről a Food Network hamburgeres sorozata készített riportot, amelynek már az ízelítője is óriási közfelháborodást szított az interneten. Minket is felkavart a videó, de nem ítélünk a szemünk alapján, inkább
tapasztalati úton jártunk utána a dolognak, mielőtt ítéletet hoznánk.
Lángosburger és más töltött lángosok következnek, mert itt a nyár!
Maria, a Korzo étterem séfje az egykori Csehszlovákiában született, és gyerekkorának ételei adják a menő New York-i éttermének stílusalapjait. Sztrapacska, pörköltszerűségek és sok más, cseh–szlovák–magyar jellegű étel mellett az olajban sült burgere miatt vált a Korzo híressé. Ha a burgerlángos képzavar még nem lenne elég, Maria a tölteléket is alaposan megkeveri. A zsíros, szegyből készült hamburgerpogácsára juhtúrót, azaz bryndzát tesz, arra pedig paprikával, hagymával párolt lapockát és némi párolt savanyú káposztát halmoz.
Az összeállítás végül sem hamburgerre, sem lángosra nem emlékeztet, se ide, se oda nem illik, persze ettől még valószínűleg jó – a sós túró a savanyúsággal egyáltalán nem elképzelhetetlen.
Kipróbáltuk, és az eredményt meglepően ízletesnek találtuk, bár kétségtelen, hogy a világ két legsúlyosabb ételét keresztezve egy
olyan fogást kaptunk, ami után csak kiterülve szuszogni vagyunk képesek.
A ropogós külső és a puha, többrétegű belső kontrasztja üt igazán ebben a fúzióban.
Alapanyagok két burgerhez:
A hamburgerhez a húst fűszerezem, majd lapos pogácsákat formázok belőle. Grillen vagy grillserpenyőben oldalanként 3-3 perc alatt megsütöm. Aki rózsaszínűen szereti, süsse 2-2 percig. A már megkelt lángostésztát kétfelé osztom. Kerek alakúra nyújtom úgy, hogy a hamburgerhúst majd alaposan be tudjam bugyolálni vele.
Ehhez körülbelül kétszer akkora kört kell nyújtanom a tésztából, mint amekkora a hús.
A pogácsát a tészta közepére biggyesztem, ráteszek mindent, amit még a hamburgerbe szánok
– nem érdemes túltölteni, nehogy kidurranjon az olajban sülés közben.
A tésztát minden irányból ráhajtom, mint egy batyut, és felül összecsippentem. Az olajat felforrósítom, és gyorsan aranyszínűre sütöm benne a lángosburgert.
Egyre több lángosozó mer nagyot lépni, és kínálja a szokásostól eltérő ízesítéssel, feltétekkel a jól megszokott ételklasszikust. Van már a csülköstől a szalámison és a zöldségesen át egészen a mogyorókrémesig mindenféle, és a töltött lángosok is egyre menőbbek.
Az olasz calzone mintájára készül a félbehajtott lángos:
a feltétből egyetlen mozdulattal töltelék lesz,
az étel jellege összességében mégis jelentősen megváltozik. A tésztán több lesz a ropogós rész és a puha is, a töltelék nem hűl ki, a sajt megolvad.
Tavaly nyáron bemutattuk az lángos alapreceptjét, ami mindig jól működik. Most egy másik tésztát készítettünk ezekhez a töltelékekhez, méghozzá egy olyat, amiben főtt krumpli van. Ennek a tésztája puhább, jobban formázható, mint a klasszikus, ezért választottuk inkább ezt a fajtát a töltéshez. A végeredmény ízesebb, gazdagabb, puhább a sima lángosnál.
Alapanyagok – körülbelül 6 nagy töltött lángoshoz:
A krumplit héjastul puhára főzöm. A héját még forrón lehúzom, a krumplit összetöröm, és hagyom langyosra hűlni. A tejet meglangyosítom, fél decit kiöntök belőle egy kis pohárba, elkeverem benne az élesztőt és a cukrot.
A liszthez keverem a sót, majd a krumplihoz gyúrom az élesztővel együtt,
és fokozatosan, folyamatos gyúrás közben a maradék tejet is hozzáadom. A tésztának puhának, de nem ragacsosnak kell lennie – a krumpli minőségétől függ, mennyi tej kell bele, ezért érdemes fokozatosan adagolni.
A tészta akkor jó, ha sima, nem ragad, de nem is száraz – letakarva félreteszem kelni kb. fél óra-háromnegyed órára. Ha nem akarom azonnal felhasználni, alaposan fóliába csomagolva akár a hűtőbe is tehetem egy napra. Ilyenkor érdemes a tésztát a sütés előtt fél órával kivenni, átgyúrni, hogy felmelegedjen és szobahőmérsékleten süljön.
Fogok egy teniszlabda méretű tésztadarabot, és lisztezett deszkán, munkafelületen fél centi vastagra nyújtom.
Vékonyan – maximum egy centiméter vastagságban – megkenem a választott töltelékkel.
A tésztát félbehajtom.
A széleket nagyon alaposan összenyomkodom, nehogy kinyíljon sülés közben, mert kifolyik belőle a töltelék.
Egy mély serpenyőben bő olajat forrósítok. Akinek van hőmérője, az ellenőrizheti az ideális hőmérsékletet, ez körülbelül 180 fok. Akinek nincs, az próbálja ki egy csipet tésztán: ha az olajba dobva erősen bugyborékol, akkor már kezdhetjük a sütést.
Akkor jó az olaj hőmérséklete, ha a lángos körülbelül 2 – azaz oldalanként 1-1 - perc alatt megsül.
Kapros-túrós – édes
Az alapanyagokat simára keverem a nagyon finomra aprított kaporral. Ugyanez sósan is elkészíthető, ebben az esetben kihagyom a cukrot, és alaposabban sózom. A tehéntúró felét le lehet cserélni juhtúróra, úgy még jobb lesz.
Alapanyagok:
150 gramm tejföl
50 gramm sajt
1 gerezd fokhagyma
só
A fokhagymagerezdet a kés lapjával megtöröm, majd nagyon apróra vágom. Belekeverem a tejfölbe, hozzáreszelem a sajtot, sózom.
Aki annyira elvetemült, mint mi, és édes töltelékekkel is kipróbálja a töltött lángost, nem fogja megbánni. Most kipróbáltuk mogyorókrémmel és banánnal, sőt, baracklekvárral is, mindenképp megéri ezek számára is félretenni egy-két labdányi tésztát, ha már nekiálltunk a sütésnek, így állhat helyre a tökéletes sós-édes egyensúly.