Megnyílt a high-tech-vásár Hannoverben

Vágólapra másolva!
Csütörtökön immáron a huszadik alkalommal nyitotta meg kapuit a legrangosabb európai technológiai vásár, a CeBIT. Bár a rendezvény az utóbbi esztendőkben sokat vesztett népszerűségéből, a hatalmas hannoveri vásárvárosban 2006-ban is képviselteti magát a fontos iparági szereplők csaknem mindegyike.
Vágólapra másolva!

Az idei évben március 9-én nyitja meg kapuit hét napra a legnagyobb európai technológiai vásár, a CeBIT. A rendezvény húszéves jubileuma alkalmából az egyik vásárcsarnokban technológiai múzeumot alakítanak ki, amelyben az érdeklődők a korábbi vásárokon bemutatott technológiatörténeti érdekességeket tekinthetnek meg - többek között az első digitális fényképezőt, illetve feledésbe merült, vagy éppen sorozatgyártásba sosem került számítógépeket.

Sok cég érkezik Ázsiából

2006-ban hetvenegy országból több mint 6200 kiállító érkezik a vásárra. A közel háromezer német kiállító mellett a legtöbb résztvevő Tajvanról érkezik, innen 711 társaságot várnak, míg Kínából 412, Dél-Koreából 229, az Egyesült Államokból pedig 198 kiállító vállalatra számítanak a szervezők. A kelet-európai országokból pedig a tavalyinál közel százzal több, összesen 289 cég bérel standot a technológiai vásáron. A korábbi évekhez hasonlóan az idei kiállítók között is egyaránt megtalálhatók többek közt hardver- és szoftvergyártók, telekommunikációs cégek, illetve multimédiás termékeket fejlesztő társaságok, s a vállalati piacra fókuszáló cégek mellett az otthoni felhasználókra koncentráló gyártók is képviseltetni fogják magukat. A CeBIT márkanéven a világ más részein - többek közt Törökországban, Kínában és Ausztráliában - is rendeznek az év folyamán kisebb jelentőségű vásárokat, bár a csekély érdeklődés miatt a vásár amerikai társrendezvényét tavaly óta már nem szervezik meg.

Borsos árú jegy és internet

A CeBIT idei beharangozó anyagában ezúttal nem szerepel, a szervezők hány látogatót várnak a vásárra, a BBC értesülései szerint 2006-ban a tavalyi közel félmilliós létszámot idén felül fogják múlni. A vásárra a látogatók a helyszínen 38 euró, azaz közel tízezer forintba ellenében napi-, 81 euró (~ 20 ezer forint) ellenében hetijegyet válthatnak, az elővételben megrendelt belépőket és a diákjegyeket kedvezménnyel kínálják. A helyszínen osztogatott papírkatalógus mellett az okostelefonok és PDA-k birtokosai mobil eszközükre is áttölthetik a vásárváros térképét a kiállítók és az események listájával együtt. A wifi-internet-elérést ellenben borsos áron mérik a CeBIT-en: egyórányi netkapcsolat 10 euróba (~ 2500 forint), 4 órányi 35 euróba (~ 9 ezer forint), 10 órányi pedig 85 euróba (~ 21 ezer forint) kerül.

Az idei vásár durranásai

Bár a gyártók már jópár éve inkább a minden év januárjában, Las Vegasban megrendezésre kerülő CES-re (Consumer Electronics Show, szórakoztatóelektronikai show) időzítik legfontosabb termékbejelentéseiket, az idei európai techno-vásáron is lehet jópár érdekességre számítani. A CeBIT szerdai megnyitóján Arun Sarin, a Vodafone nemzetközi anyacégének elnök-vezérigazgatója mondott beszédet. A vásár hét napja alatt még több ismert szakember tart majd előadást, többek közt Anand Chandrasekher, az Intel alelnöke, vagy Guerrino De Luca, a PC-s egereket és más perifériákat gyártó Logitech cég elnöke.

Forrás: Microsoft
A Samsung ultramobil PC-je

A legérdekesebb bejelentés valószínűleg a Microsofté, a cég ugyanis partnereivel közösen a CeBIT-en mutatta be elsőként a számítógépek egy új fajtáját, az ultramobil PC-ket (UMPC). Az elnevezés a hagyományos PDA-knál kissé nagyobb, a laptopoknál kisebb, de az asztali PC-ken használatos szoftverek futtatására alkalmas, nagy felbontású képernyővel szerelt mobil eszközöket takar, melyekre az utóbbi hetekben Origami fedőnéven hivatkozott a szoftveróriás.

Emellett Hannoverben bemutatkoznak a legújabb mobiltelefonok, ezek egyikével már 10 megapixeles fotókat is lehet készíteni, de megtalálhatók köztük óriási háttértárral felszerelt, vagy tévéadások vételére, illetve wifi-elérési pontok közelében akár internettelefonálásra is használható típusok is. Több gyártó is a CeBIT-en rukkol elő korábbinál nagyobb, szebb képű plazma- és LCD-képernyőivel, de bemutatkoznak itt a legújabb, alaplapok, grafikus- és egyéb bővítőkártyák, DVD-író és olvasó eszközök, speciális PC-k, de például egy kifejezetten balkezeseknek szánt lézeres egér is, tehát az elkövetkezendő hét napban érdemes lesz a technológiai híreket böngészni.