Akik még mindig hagyományos tető- vagy szobaantennával nézik a tévét, mostanra csupán három magyar adó, az M1, az RTL Klub és a TV2 műsorát tudják fogni, az esetek többségében nem tökéletes minőségben: a kép sokszor zavaros, a hang pedig serceghet. Nekik idén mindenképpen váltaniuk kell: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hétfőn tartott tájékoztatója szerint ugyanis 2013 őszéig megtörténik Magyarországon a digitális átállás a tévéműsorok sugárzásában. Ez a földfelszíni analóg tévés műsorsugárzás megszűnését jelenti. Azokat, akik kábelszolgáltatótól, IPTV-n, illetve mikrohullámú vagy műholdas antennán kapják a műsorokat, nem érinti az átállás, ők a jövőben is ugyanúgy tudnak tévét nézni, ahogy azt megszokták. Mit kell tudni az átállásról?
Mibe fog kerülni ez nekem?
Az átállás csupán azok számára jelent költséget, akik olyan készülékkel rendelkeznek, amelyek még kizárólag analóg jelek vételére alkalmasak. Aki az utóbbi öt-hat évben vásárolt televíziót, annak semmi dolga sem lesz, elvileg minden különösebb probléma nélkül képes a digitális jelek kezelésére, a termékleírásban a DVB-T és az MPEG 4 szabványok neveit kell keresni.
Akik olyantévékészülékkel rendelkeznek, nem képesek a digitális adás vételére, beszerezhetnek dekódereket, amelyek segítenek a jelek átalakításában. Ezek ára változó, a legolcsóbb hatezer forintos darabtól a huszonnégyezer forintos extra változatig. Idősek esetén ez problémát jelenthet, hiszen a dekóderekhez külön távirányító is tartozik, amelynek használatát is el kell sajátítani.
Az antennák esetében elvileg még egyszerűbb a helyzet, a kis szobaantennáktól a tetőn találhatóakig mind képes lesz a jelfogásra, de természetesen előfordulhatnak itt is kivételek. Az ingyenesen fogható hét csatorna mellett elő lehet fizetni továbbiakra is a Mindig TV-n keresztül, ehhez azonban már olyan dekóderre van szükség, ami képes egy kártyát is befogadni, így akár 24 digitális csatornával bővítve a felhozatalt.
Kaphatok-e támogatást?
Azok akik nem engedhetik meg maguknak az átállással járó költségeket, az állam segítséget nyújt az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságon keresztül. A rászorulók, akiknek kiválasztásában az Országos Nyugdíjfolyósító, a Magyar Államkincstár és a helyi önkormányzatok segítenek, ingyenes set-top-boxokat kaphatnak, amellyel korszerűsíthetik régi tévéiket. Az NMHH már megkezdte az igények felmérését, jelenleg hatszáz munkatársuk járja az országot, egyenruhásan, igazolvánnyal a gyorsabb és zökkenőmentesebb átállás érdekében. Az ingyenes dekódereken kívül a rászorulók kérhetnek kedvezményes kábeltévé előfizetést is, amelyben a közszolgálati csatornákon kívül más adók is találhatóak, ebben az esetben az NMHH egy pályázaton keresztül kiválasztott szolgáltatóval megegyezve alacsony havidíjjal szolgáltat adást a kiválasztottaknak.
Mikortól kell váltanom?
A váltás két ütemben történik meg 2013-ban: június 31-én és október 31-én. Első körben olyan nagyvárosok körzetében váltanak, mint például Budapest, Győr, Kecskemét, Szolnok, Szeged vagy Békéscsaba. A következő ütemben kap digitális tévét Pécs, Eger, Miskolc, illetve Debrecen környéke. A váltás most már kötelező jellegű, 2014-ben már egészen biztosan nem lehet analóg adást fogni, a rászorulók a végső határidő után még 30 napig igényelhetnek támogatást.
Az NMHH külön kampánnyal igyekszik mindenki figyelmét felhívni a közelgő változásokra a tévékben lejátszott ismertető videókkal, az adás közben megjelenő infocsíkkal, egy külön honlap, illetve egy ingyenesen hívható zöld szám segítségével, ahol az alapvető kérdéseken túl bonyolultabb technikai problémákat is meg tudnak válaszolni. A hivatal nyolcmilliárd forintos keretet különített el az átállással kapcsolatos költségekre, amely tartalmazza a kampányra fordítandó összeget és a rászorulók számára kiosztott támogatásokat is. Utóbbiak köre az NMHH becslései szerint százezer háztartás lehet, háztartásonként pedig huszonötezer forintos költséggel számolnak.
Az átállást ma már szükségessé teszi, hogy az elavult, korszerűtlen technológia felesleges többletköltségeket generál a szolgáltató Antenna Hungáriának - ezáltal közvetve az államnak - és a szolgáltatás igénybevevő televíziós csatornáknak és egyéb szolgáltatóknak. A rossz minőségű analóg adás túlságosan sok rádiófrekvenciát foglal le, amely helyébe akár hat digitális csatornát is be lehet sűríteni. A felszabaduló tartományokat eddig egyéb módon is fel lehet használni, jelen esetben ez a következő generációs szélessávú mobilinternet szolgáltatás bővítésére fog szolgálni, javítva a lefedettséget és az adatátviteli sebességet.
Miért jobb a digitális tévé?
A digitális tévé lényegesen jobb képminőséget produkál a hagyományos analóg adásnál, segítségével akár a mai korszerű, HD-felbontású műsorok is élvezhetőek. A látványosan jobb képminőség és biztosabb jelvétel mellett számos extrát is nyújt a digitális technológia, ilyenek a bekapcsolható felirat, a váltható hangsáv azok számára, akik eredeti nyelven szeretnék élvezni a műsorokat. Előny még a digitális műsorújság, ami a hagyományos tévéújságokat is kiváltja, mivel naprakész információkkal szolgál a várható és aktuális műsorokról.
Akik eddig három ingyenesen fogható adást nézhettek, az átállás után hét közül választhatnak: a fent említett három csatorna mellett ingyenesen fogható az M2, a Duna TV, a Duna World és az Euronews is. Az adásokat már nem csupán nézni, de digitálisan rögzíteni is lehet a megfelelő beltéri egység birtokában, például pendrive-ra, vagy külső merevlemezre, az így felvett videó rögzítése tökéletes marad.
A földi sugárzású tévé jó megoldást jelenthet például a nyaralóban való tévézéshez, vagy akár a konyhai kistévék használatához, hiszen a legfontosabb csatornákat külön előfizetési díj nélkül teszi nézhetővé. A meglévő kábeltévés vagy műholdas előfizetőknek abban az esetben érdemes beüzemelni a MinDig TV-t, ha az alapcsomagban nem tudják HD-felbontásban nézni a közszolgálati adókat.
A rádió nem lesz digitális?
Nem csupán a televíziók, de idővel a rádiók is áttérnek a digitális sugárzásra, utóbbiak esetében azonban ez a folyamat hosszabb lehet. A digitális rádió előnyei ellenére a bevezetés költséges, a hagyományos vevők semmilyen dekóderrel nem képesek a vételre és a DAB+ formátumot használó készülékek ára még továbbra is magas, ráadásul a hangminőségbeli eltérések egy normál rádió esetében szinte észrevehetetlenek. Több európai ország megkísérelte már az átállást a digitális rádiózásra, eddig nem sok sikerrel. Hazánkhoz hasonlóan Csehországban és Ausztriában is csupán tesztüzemben folyik a rádiók műsorának digitális továbbítása, míg Szlovákiában egyáltalán nem üzemelnek ilyen adók.
Hazánk korábban az EU kérésével összhangban 2014 végére vállalta a teljes digitális átállást, amit sikerült egy évvel előbbre hozni. Az átállás utáni egyik fontos kérdés, hogy mi történik a felszabaduló frekvenciákkal, amelyek felett továbbra is az azok elosztásáért felelős testület rendelkezik. A felszabaduló frekvenciát a telekommunikációs szolgáltatók kapják majd meg, amelyek a következő generációs mobilinternetszolgáltatás (LTE) bővítésére fogják használni, szintén az EU ajánlásainak megfelelően. Érdekesség, hogy a digitális átállás során felszabaduló 800MHz-es frekvencián jelenleg digitális műsorszórás folyik, ezeket az adásokat fogják az analóg helyére áttelepteni. A visszatartó erő ebben az esetben az lehet, hogy a határmenti településeken gondot okozhatnak a netezésben az azonos frekvenciákon sugárzó külföldi adók, így zavartalan szolgáltatásra csak akkor számíthatnak a felhasználók, ha szomszédaink is áttérnek a digitális műsorszórásra. |