Egyre több kibertámadásnak vagyunk kitéve, nem csoda, ha számos cég minél hatékonyabb és jobb biztonsági megoldásokon dolgozik, így például az amerikai energiaügyi minisztérium támogatásával egy okosbillentyűzetet fejlesztettek tudósok, amely a gépelés alapján ismerné fel a felhasználót.
A Fujitsu Laboratories hasonló, emberi közeli megoldásban gondolkodott , amikor megalkotta szoftverét. A biztonsági eszköz felismeri és tanácsokkal látja el azon felhasználókat, akik levelezésük, böngésző-, billentyűzet és egérhasználatuk alapján jobban ki vannak téve a hackertámadásoknak.
A fejlesztők abból indultak ki, hogy a legtöbb támadás emberi hiba következménye. a felhasználó fertőzött linkre kattint és navigál, vagy biztonságosnak hitt emailt nyit meg. Ha elkészül, ez lesz az első viselkedésre és jellemre alapozó szoftver. A jelenleg elérhető vírusirtókkal szemben a Fujitsu rendszere valós időben monitorozná a felhasználó tevékenységét, és ez alapján hozna személyreszabott óvintézkedéseket, hogy megvédje a hibáktól, és ezáltal a támadásoktól.
A kutatás részeként kétezer japán felhasználót kérdeztek ki, akik már voltak kitéve valamilyen támadásnak, hogy megtudják, miért sebezhetőbbek a vírusokkal, fertőzésekkel, adatlopással és csalással szemben. Azt találták, hogy akik hajlamosabbak kockázatot vállalni, mindenfélére rákattintani, azok gépét könyebben fertőzi meg vírus, míg akik biztosabb számítógépes tudással rendelkeznek, inkább az adatlopásnak vannak kitéve.
A szoftver nem csak a helytelen lépéseinkre mutat rá, a figyelem szintjét is ellenőrzi a gépelés és egérhasználat alapján, például követi, hogy egy adatvédelmi szabályzat “elolvasása” során milyen gyorsan görgetett a felhasználó, valóban végigolvasta-e a szöveget.
A legtöbb szervezet és cég rendelkezik védelmi szabályzattal, előírásokkal, irányelvekkel, de részlegtől, használattól és alkalmazottaktól függően az vagy túl szigorú, vagy túl laza. A Fujitsu szoftverét a tervek szerint jövőre dobja piacra.