Hivatalos közleményben reagált a Facebook azon vádakra, miszerint nem távolították el elég gyorsan a terrorizmust támogató tartalmakat a közösségi oldalról. Mint fogalmaztak:
Terroristáknak, terroristapropagandának nincs helye a portálon."
A termékmenedszer szerint egy profi csapat dolgozik azon, hogy a számos nyelven publikált tartalmakat felülvizsgálják. A terrorizmussal kapcsolatos jelentések pedig mindig is elsőbbséget élveztek. Monika Bickert szerint minden olyan fiókot, csoportot és tartalmat eltávolítanak, ami ezzel kapcsolatos.
"Ha pedig bármilyen katasztrófa, támadás, vagy egyéb jelentős esemény történik a világon, átszervezzük a csapatot, és ha szükséges, plusz kollégákat hívunk be, hogy a sértő, nem-oda-illő tartalmakra gyorsan tudjunk reagálni."
Mint közölte: a 130 emberéletet követelő párizsi terrortámadást követően azonnal felvették a kapcsolatot civil szervezetekkel, a média és a kormány képviselőivel, hogy a legfrissebb információk alapján felkészülhessenek.
"Munkatársaink, különösen
a francia nyelvet beszélők éjjel-nappal dolgoztak
azon, hogy a közösségtől érkező jelentéseket azonnal feldolgozzák."
Többezer felhasználó nem ért egyet Bickerttel. Több mint 135 ezren írták alá a Change.org petícióját, miszerint a Facebook nem reagált elég gyorsan, és nem távolította el a párizsi támadásban résztvevő terroristákat támogató bejegyzéseket.
A tragédiát követő órákban az Iszlám Állam botjai 5 percenként küldtek egy üzenetet, melyben felelősséget vállaltak a támadás végrehajtásáért, és
a bataclani mészárlás helyszínén készült képekkel éltették a "büszke oroszlánokat"
(az öngyilkos merénylőket), félelmet keltettek, illetve dzsihádista propaganda videókat osztottak meg.
Mik azok a botok?
Automatikus működésre tervezett program, amely folyamatosan végrehajtja a kiadott parancsot, anélkül, hogy ahhoz emberi beavatkozásra lenne szükség. Két éve fordult elő első alkalommal, hogy az embert hamisító gépek már több adatforgalmat generáltak, mint maguk a humán internetezők. Használhatják őket spammelésre, kibertámadás végrehajtására, de akár olyan bejegyzések írására, és posztolására is, mint a terroristapropaganda.A Facebook ugyan végül eltávolította ezeket, a petíció szerzője szerint azonban ez a folyamat túl sokáig tartott. Olyan fejlett technológiát használnak, mellyel pillanatok alatt beazonosítják, és törlik a pornográf tartalmakat - mondta Julie Guilbault. "Mégis, amikor terrorizmusról van szó, illetve félelemkeltő felvételekről: csak némi késedelemmel sikerül eltüntetni azt."
A Facebook képviselője megjegyezte, a felhasználók sokszor jó szándékkal osztanak meg erőszakos tartalmakat, mert például
így kívánják felhívni a figyelmet egy eseményre, amely kívül esik a sajtó kameráinak látószögén.
"Teret adunk ezen embereknek. Így indokolt esetben megengedjük, hogy olyan eseményekről beszéljenek, képeket posztoljanak, mint a párizsi támadás, vagy a szíriai háború. Mindezt csak akkor, ha a cél a figyelemfelhívás, ha egyértelműen elítélik az erőszakot, és nem támogatják azt."