Már alapból úgy futottam neki a vezeték nélküli, bluetoothos fülhallgatók tesztelésének, hogy sok minőséget nem várok el tőle, de futáshoz, sportoláshoz, edzéshez nem kell a tökéletes hangzás, csak szóljon a zene.
Alapból egy körülbelül kétezer forintos TDK-fülest használok ahhoz is, hogy otthonról munkába és vissza hallgatni tudjam a zenét vagy rádiót.
A tesztelt fülesek viszont eszméletlen dobozhangzást produkáltak, sokszor még a hangerővel is gondok voltak, pedig tényleg
úgy futottam neki, mint egy ZS kategóriás filmnek,
hogy nincs sok elvárásom, essünk túl rajta, hátha nem lesz olyan rossz. Hát de.
A Twenty One Pilots Heavydirtysoul című számában (video) a „Can You Save My Heavy Dirty Soul” sor úgy szólt, mintha egy pösze énekest hallgatnék, a save v-je sokkal inkább f-nek hallatszódott.
Egy sima Major Lazer-album is úgy szólt, hogy abban semmi mélység és basszus nincsen, mi lenne akkor egy kis metállal? Hiányzott, hogy a reggeli kómából a mély hangok, dobok és ütem felébresszen, csak cincogott a fülemben a zene.
Az egész hangzás olyan volt, mintha egy egérkezenekar nyomná a számokat:
pici cintányérral, pici magas hanggal, dobjuk túl kicsit, hogy hallatszódjon. A női éneknél sokszor zavaró is volt, bántotta a fülem az éles, magas hang. És ez nem a dalnak, a füleseknek volt betudható.
De akkor nézzük egyesével:
A Beoplay kábeles megoldása nem az igazi, sokszor kihúzódott mozgás közben a fülemből. A füles kialakítása sem jött be: hatalmas a feje, nyomta a fülem, alig tudtam a helyére gyömöszölni. A zsinór is lehetett volna kicsit hosszabb.
A mágnes és a kábeleket összetartó műanyag korong hasznos, ha az embernek csak a nyakában lóg a fülhallgató, de talán ez az egy pozitív mondható el róla. Ha valaki nem nyakláncként akarja használni, akkor a kényelemről mondjon le.
Cserébe víz- és porálló, és még az izzadságnak, könnyeknek is ellenáll, kültéri sportoláshoz, túrázáshoz, edzéshez ajánlják.
Egy feltöltéssel bírja pár órát, még ha a telefonról is játsszuk át a zenét. Bár én azt tanácsolnám annak, aki használja, hogy ahogy az okostelefont, ezt is dugja fel minden este töltőre, biztos, ami biztos.
Főleg a Samsung tavalyi megoldásával próbáltam összehasonlítani: a Level U egy merev vázzal oldotta meg, hogy a nyakba maradjon akkor is a füles, ha épp nem használjuk, és ugyanúgy mágnes fogja össze a mellkason a két fejet.
Itt is az volt a probléma, hogy mindig kihúzódott, kimozgott a helyéről a fülhallgató, nem éreztem annyira biztosnak. Márpedig ha csak a macera van vele, akkor az ember inkább visszatér a kábeles megoldásokhoz.
A Samsung idei megoldása már sokkal jobban tetszett. Eszméletlen kényelmes, jól illeszkedik a fülbe, nem mozgott, nem esett ki, szinte észrevétlen, ha éppen nem szól a zene. Ebben segít a felső szárnyacska, ami a fülkagylóban kitámasztja, és helyén tartja a fülest.
A simítással való megoldás edzés, sportolás közben praktikus: nem kell kézzel keresgélni, hol van a kezelő, és melyik gombot nyomja az ember.
Felfelé-lefelé, illetve oldalirányú suhintással, 1x-2x-3x bökéssel, hosszabb nyomással mindent tudunk kezelni, amire szükség lehet: hangerő, számváltás, hívások felvétele, elutasítása.
Az IconX nagy hátránya az üzemidő. Ezen próbáltak azzal segíteni, hogy a tok nem csak védelemre, töltésre is szolgál, így adhatunk egy kis löketet a merülő fülhallgatóknak.
Mégis ha telefonról streameljük a zenét, mindössze 45 perc, egy óra működést biztosít a füles. Ha rátöltjük a zenéket, akkor kicsit többet, 2-3 órát is kibír.
Streamelni vagy tárolni, ez itt a kérdés
Bevallom, én már legalább két éve alig töltök le fizikai tárolóra zenét. A Spotify, Deezer és Google Music megjelenésével sokkal egyszerűbbé vált, hogy akár indulás előtt, még az otthoni wifin letöltsem azt a pár számot, albumot, és offline módban hallgassam út közben. Így nem kell több ezer zeneszámot a telefonon tárolni, mindig csak azt, ami épp kell.
Ha az előfizetésünk olyan, hogy van elég adatkeret, akkor mobilinternettel még könnyebb a helyzet: azt hallgatjuk, amihez csak kedvünk van - ehhez viszont nem árt, ha legalább 1-2 gigabájt rendelkezésre áll.
Sokan még mindig inkább letöltik és tárolják a kedvenceket, mint hogy előfizessenek egy zenestreamelős szolgáltatásra. Nekik jó hír, hogy az IconX-en lehet tárolni is a zenét: 4 gigabájtos tárhelye van, ebből 3,5 giga áll a felhasználó rendelkezésére.
Ez körülbelül ezer zeneszám tárolására elég.
A Samsung másik nagy előnye, hogy kimondottan edzéshez, sportoláshoz találták ki a mérnökök, így az S Health appal összekötve,
méri a teljesítményünket is.
Igény esetén az asszisztens a fülünkbe suttogja, hogy állunk: mekkora a sebességünk, mekkora távolságot tettünk meg, hogy áll a pulzusunk, és mennyi kalóriát égettünk el az edzés alatt.
A folyamatos visszajelzés sokat segíthet az edzésterv tartásában, és a telefont sem kell közben folyton elővenni, megnézni.
Összesen 15 nyelven, valódi emberekkel rögzítették az asszisztens hangját.
Az ambient mód akkor hasznos, ha kinn futunk, biciklizünk: egyszerre halljuk a zenét, és a környezetet is észleljük. Azzal viszont érdemes számolni, az IconX alapállapotban max hangerőn sem az igazi, buszon és vonaton mintha távolról szólna a zene.