A Shapr3D alapítója vagyok (ejtsd: sépörszrídí - Shaper 3D).
Éjjel-nappal.
iPhone SE. Nem szeretem a tepsimobilokat.
Retina MacBook Pro 15" és egy iPad Pro. Külön monitor nélkül, de a MacBookomat legnagyobb felbontáson használom, így annyi fér el rajta mint egy 30"-os monitoron.
A Shapr3D-nél egy 3D modellező alkalmazást fejlesztünk. Én pedig megszervezek mindent, amit kell: felhasználókkal beszélek, befektetőkkel tárgyalok, kódolok és termékfejlesztéssel foglalkozom, bizgerálom az online reklámjainkat, elemzem a statisztikákat - szóval elég sokféle dolgot csinálok.
Igen, anyukám mindig meséli, hogy 12 évesen a zsebpénzemből megvettem Bjarne Stroustrup: C++ programozás című könyvét, kb. 2000 oldal és tízezer forint volt, akkoriban az nagyon sok pénz volt. Utána tényleg végig is rágtam magam rajta.
A Commodore64 számítógépünkön is programozgattam már.
Volt egy kis könyvem a Commodore64 programozásról, és annak a kódjait másoltam be és módosítottam.
A 3D modellezés mindig ott volt velem, egyrészről azért, mert a fél családom építész- vagy más mérnök, másfelől mert én magam is elkezdtem modellezni 11-12 éves koromban. Sajnos az akkor készített munkáim már elvesztek azóta, pedig érdekes lenne visszanézni őket.
2014-ig a LogMeInnél dolgoztam szoftvermérnökként, de aztán belefáradtam a nagycéges kultúrába, és volt annyi tartalékom, hogy 1-2 évig (megszorított nadrágszíjjal) tudjak azzal foglalkozni, amivel szeretnék. Olyan szerencsés vagyok, hogy
a feleségem maximálisan támogatott ebben: ez túlzás nélkül az egyik legfontosabb tényező egy vállalkozás elindításakor.
Így indult útjára a Shapr3D.
Úgy számítottam, hogy már 2014 végén megjelenik az iPad Pro, de az végül csak egy évvel később jelent meg, ezért akkor tudott jó irányba elindulni a fejlesztés.
Weiszbart Zsolt (a később Skyscanner által megvett Team Distinction egykori első és egyetlen befektetője) személyében találtam meg az üzleti angyalomat (angolul angel investor). Idén nyáron pedig az egyik legjobb korai fázisú befektetői csapat - a Pioneers Ventures - döntött úgy, hogy beruház a Shapr3D-be, látva az eddigi eredményeinket.
Minden. Szűkebb értelemben véve a nehézségek abban rejlenek, hogy gyakorlatilag egy 30 éves iparágat találunk fel újra. Nagyon okosan kell dönteni, hogy mi az, ami az újítások közül megérett publikálásra, és mik azok a dolgok, amiknek éppen úgy kell működnie, ahogy az az elmúlt 30 évben.
Minden rossz döntés megbosszulja magát.
Tágabb értelemben véve pedig egy startup elindítása elképesztően nehéz folyamat. Honnan és hogyan vonsz be tőkét? Honnan szerzel embert? Hogyan indítod be a növekedést? Hogyan szerzed meg az első száz fizetős felhasználódat? Hogyan építed fel a marketinget? Hogyan veszed fel a versenyt milliárd dolláros multikkal, az ő erőforrásaiknak a töredékéből? És még hosszan lehetne folytatni a sort. Ezek nagyon nehéz kérdések, és soha nincs biztos recept.
Mindent neked kell kitalálni. Ha nem megy, akkor game over, mész a levesbe.
Azt, hogy egy hihetetlen izgalmas terméket csinálunk, amit az emberek nagyon szeretnek, használnak, és elképesztő dolgokat készítenek vele. Egy éve nem gondoltam volna, hogy milyen komplex dolgokra fogják használni a Shapr-t, és nap mint nap leesik az állam, amikor meglátom.
A Shapr3D-t a világ legnépszerűbb 3D CAD rendszerévé fogjuk tenni. Mivel egy 5 hónapos termékről beszélünk, értelemszerűen van hova fejlődni, de nagyon gyorsan nő minden kulcsfontosságú metrikánk (pl. az aktív felhasználók száma havonta duplázódik), szóval jó úton haladunk.
Szerencsére egész jól tudnék élni minden applikáció nélkül. De nagyon szeretem a Google Inboxot, teljesen megváltoztatta, ahogy e-mailezek. A Slacket is nagyon szeretjük. A Spotify-t is rendszeresen használom. Ja, meg persze meg a Shapr3D. Na anélkül lehet, hogy tényleg nem tudnék élni.
Önvezető autók, beleértve az AdasWorks csapatát. Szerintem ők a legígéretesebb techcég jelenleg itthon - utánunk persze (:
Ez a technológia fundamentális változásokat fog hozni az élet számtalan területén, beleértve a személyszállítást, fuvarozást, tömegközlekedést; közben munkahelyek millióit fogja megszüntetni, és az életünket alapjaiban megváltoztatni. Végülis megbocsátom a taxis lobbinak az Uber kicsinálását,
én is küzdenék keményen a helyükben, ha már csak öt évem lenne hátra.
Persze akkor meg jönnek a géprombolók, de rajtuk is túl leszünk.
Nem a legjobb embertől kérdezed, mert nem járok élen a jó időbeosztásban. Általában kitalálom nap elején, hogy miket kell aznap megcsinálnom, ezeket végigdarálom, utána pedig nekiállok kódolni. Közben a beérkező e-maileket figyelem, megválaszolom: ez nagyon hálás dolog,
a felhasználókat lenyűgözi, ha 5 percen belül kapnak választ.
Persze ez azzal jár, hogy sokszor meg kell megszakítani a munkát, de én erre nem vagyok különösebben érzékeny.
Asanat használunk task managementre, de inkább csak a hosszútávú tervezésre. A napi munkámat leginkább fejben szoktam megszervezni, de lehet, hogy érdemes lenne ezen változtatni.
Rendetlen, és hatalmas.
A leghasznosabb szakmai könyv amit olvastam, pontosabban még olvasom, Ben Horowitz - The Hard Thing About Hard Things. Illetve közben elkezdtem a Dűne második részét, ezzel egy régi adósságomat törlesztem, régóta a listámon van.
Szakmai oldalak közül Hacker Newst szoktam olvasni, ide általában ami fontos, az be szokott kerülni.
Miért csinálod azt, amit utálsz, amikor csinálhatod azt is, amit szeretnél?
Ezt egy volt kollégám mondta, mielőtt felmondtam az előző munkahelyemen. Jogos meglátás.
Orosz Bálint, Skyscanner; Kishonti László, Adasworks.
Útmutatás
A sorozat célja, hogy a pályaválasztás előtt álló fiataloknak utat mutasson, illetve bárki, aki kiváncsi az IT szakmára, betekintést nyerjen startupok, multik, techcégek működésébe; mérnökök, fejlesztők, mentorok mindennapjaiba.