A Facebook az összes, 900 millió felhasználója részére elérhetővé tette a mobilos Messenger titkosított beszélgetéseit, Androidon és iOS-en egyaránt. Ez végpontig terjedő titkosítást jelent: az üzenetekbe nem tud belenézni sem a cég, sem a hatóságok, azt az eszközön tárolt kulcs nélkül nem lehet visszafejteni.
Egyedül a címzett és a küldő láthatja azt.
A funkciót már számos csevegőappba beépítették, alkalmazza már alapból a WhatsApp, az iMessage, és választható a Google Allóban is.
Beszélgetést többféle módon titkosíthatunk: a kiválasztott partnerrel kell nyitni egy új beszélgetést, majd a csetablak jobb felső sarkában látható „i” betű (Részletek) alatt a Titkosított beszélgetés opciót kell választanunk.
Pár apróbb korlátozással számolnia kell annak, aki biztonságban szeretné tudni üzeneteit. A titkosított mód nem érhető el csoportos beszélgetésekhez, és csak azon az eszközön tudjuk olvasni a beszélgetést, amely eszközön azt kezdeményeztük. Ez azért van, mert a titkosító kulcsok az eszközhöz kötődnek. Azaz
nem fogjuk látni a mobilon kezdett titkosított beszélgetést mondjuk a webes kliensben.
További apróság, hogy nem lehet egymásnak gifeket és videókat küldözgetni, maradnak a képek és a matricák. A funkció használatához pedig frissíteni kell a Messenger legutóbbi verziójára, és csak azzal tudunk ilyen módban beszélgetni, aki szintén letöltötte azt.
Hogyan működik az end-to-end titkosítás?
A végponttól végpontig terjedő (end-to-end) titkosítás lényege, hogy a felhasználóknak két kulcs kell az üzenetváltáshoz, egy privát és egy publikus. Üzenet küldésekor a küldő elkéri a címzett nyilvános kulcsát a szolgáltatás szerverétől, ezt használva küldi el az üzenetet. Hogy a címzett azt el tudja olvasni, kell neki egy privát kulcs, ami csak és kizárólag az ő telefonján található. Ezzel tudja visszafejteni az üzenetet.Titkosított módban választható az Eltűnő üzenetek funkció is, amellyel az üzenetek elküldésük után csak bizonyos ideig láthatók. Megadhatjuk, hogy a beszélgetés 5,10, vagy 30 másodpercig maradjon meg, utána az üzenetek teljesen elhomályosodnak, eltűnnek, és többé nem lehet őket visszaolvasni.
Az újítás fontos, de az alkalmazása elmarad az olyan appok titkosításához képest, mint a Telegram, Signal, mivel nem titkosít mindent alapból. Másrészt: bár a felhasználók biztonságát hivatott erősíteni, csak akkor ér valamit,
ha a felhasználó tud is róla.
Sokan viszont nem tudják, mit jelent a titkosítás valójában, és ez miért előnyös számukra.
A Wired szerint a Facebook azért választotta ezt az utat, hogy megelőzhesse a kellemetlen jogi eseteket. Idén a WhatsAppot erősen támadták Brazíliában azért, amiért egy nyomozás során nem voltak hajlandók kiadni egyik felhasználójuk személyazonosságát, ennek eredményeként a csevegő használatát átmenetileg megtiltották az országban.