Az iCOP (Identifying and Catching Originators in P2P Networks) projekt keretében fejlesztett szoftver képes felismerni, hogy az adott hálózatra felkerült fotón egy kisgyerek látható-e, automatizáltan térképezi fel a netre kerülő, kiskorúakat ábrázoló erotikus tartalmakat. Az eszközt ingyen használja bármelyik európai ország hatósága, jelenleg is több helyen használják már.
Az automatizáltan működő szoftver megkíméli a rendőröket attól, hogy manuálisan kelljen átnézniük a fotókat, így nem csak időt és erőforrást spórolnak, de felgyorsul a nyomozás is. Egy újabb felfedezett fotóról, videóról rögtön értesítést kapnak, a tartalmat pedig bizonyítékként használhatják fel a pedofilok ellen.
A képelemző többek közt a felnőttekétől különböző bőrárnyalat alapján ismeri fel a gyerekeket, és keresi a szexuális abúzusra utaló vizuális jeleket is.
Érdekesség, hogy a szoftver
a kép tartalma mellett a fájlok nevét is elemzi,
azokat a kulcsszavakat keresi, amelyek gyerekpornóra utalhatnak. Ilyen például a pedofilok körében gyakran használt „ch1ld", vagy "lolita" szót.
Az első, valódi fotókkal végzett teszt során meglepően jó eredményeket hozott a program: az általa kiválasztott tartalmak közül a hamis találatok aránya 7,9 százalék volt a képek esetében, míg a videóknál ennél is kisebb, mindössze 4,3 százalék.