A Samsungnak nem egy korábbi bírósági döntésben megállapított összeget kell kifizetnie az Apple számára, döntötte el az amerikai legfelsőbb bíróság.
Egy korábbi döntés értelmében a dél-koreai cégnek
399 millió dollárt kellett volna fizetnie,
a legfelsőbb bíróság - a Samsung képviselőinek keresetére - most ezt a döntést vizsgálta felül keddi határozatával.
Az Apple ugyanis kártérítést követelt dél-koreai riválisától, mondván, a Samsung lemásolta az iPhone-jának több meghatározó, szabadalmi védelem alatt álló dizájnelemeit. Például a kétujjas képnagyítást, az egyujjas görgetést, a "Home" gombot, és a lekerekített sarkakakat.
Az Apple panasza szerint ezt tizenegy, Samsung által gyártott készülék esetében van így. A per során azóta pár ilyen Samsung mobilt már sikerült betiltatniuk.
A bírák szerint a korábbi döntésben annak alapján állapították meg a büntetés összegét,
mintha a Samsung az egész Apple iPhone-dizájnt ellopta volna,
holott a vitatott elemek csupán kicsiny részei a telefon egészének, a megállapított összeg tehát nem jogos.
Ez nem jelenti azt, hogy a Samsung nem másolt semmit: csak kevesebbet kell majd fizetniük. A per az alacsonyabb rendű bíróságon folytatódik tovább, az ő feladatuk lesz, hogy megállapítsák az Apple-t ért kár új összegét.
A vérre menő küzdelem évek óta tart a mobilóriások között, eddig 10 országban pereskedtek. 2012 júliusában 1,05 milliárd dollárt (292 milliárd forintot) ítéltek meg az Apple-nek, mert a Samsung a bíróság szerint a kaliforniai gyártó szabadalmait sértő megoldásokat használt fel a saját készülékeiben. Ezt sikerült többévnyi pereskedés után majdnem felére alkudni a bíróságok döntése alapján.
Tavaly decemberben a Samsung végül 548 millió dollárt (157 milliárd forintot) fizetett az Apple-nek, amiért szabadalmat sértett,
Tim Cookék további 180 millió dollárt követeltek a dél-koreai cégtől.
A Samsung ezután felülvizsgálást kezdeményezett az ameriai legfelsőbb bíróságtól, azt kérve, hogy vizsgálják át a szabadalmak feletti törvénykezést. A dél-koreai gyártó nem ért egyet azzal, ahogy jelenleg a szabadalomsértéssel keletkezett kárt számítják: a felperes ugyanis akár a teljes profitot számon kérheti az alperestól.