A Human Protein Atlas néven futó projekt a citizen science elveire épül – azaz bárki részt vehet a tudományos projektben, akinek van laptopja és internet-hozzáférése.
A tudományos kutatásokat támogató kezdeményezésnek az az alapötlete, hogy videojátékokkal segítsék a biológiai sejtkutatást, hiszen a szórakoztató programokban sokszor hasonlóan komplex problémamegoldásra van szükség, mint a tudományos kutatások során.
A 2004-ben megjelent MMORPG,
a World of Warcraft felhasználóinak játékkal töltött ideje már több mint hatmillió évet tesz ki.
Vajon hol tartanának a különböző tudományos kutatások, ha ezt az időt például az emberi proteintérkép feltérképezésére fordítottuk volna? Az elhivatott játékosok akár egy szebb jövőt is építhetnének.
A Gapars persze nem feltétlenül azt szeretné, hogy a játékosok a WoW helyett esténként egy tudományos projekt elé üljenek le. A konzorcium inkább
a játékokba integrálná részfeladatok és küldetések formájában a kutatáshoz szükséges műveleteket,
amelyeket a mesterséges intelligencia egyelőre nem tud megoldani, ezért a feldolgozásuk csak manuálisan lehetséges.
Mindez ráadásul már nemcsak egy érdekes elképzelés, hiszen egy TEDx-előadás keretében Szantner Attila, a magyar Virgo Systems tulajdonosa már arról számolt be: számos játékkiadót megkerestek az elképzelésükkel, akik rendkívül pozitívan álltak az ötlethez.
Az izlandi CCP Gamesszel ráadásul már ott tart az együttműködés, hogy megkezdődött a kutatásokat segítő feladatok integrálása az EVE Online névre hallgató online sci-fi szerepjátékba, ahol egy létező kutatónőről formázott karakter osztja ki a feladatokat a játékosoknak, a megoldásból keletkező adatok pedig visszajutnak a kutatókhoz.
A Gapars nemrég a maximálisan elérhető pontszámot szerezte meg egy Európai Bizottság által kiírt, gamification projekteket támogató pályázaton.
A konzorcium tagjai a Virgo Systems mellett az említett CCP, a KTH Stockholmi Királyi Technológiai Intézet, a Human Protein Atlas projekt gazdái, a MMOS Sàrl, a Massively Multiplayer Online Tudomány létrehozói, a párizsi Muséum National d'Histoire Naturelle, az Amszterdami Egyetem, a Genfi Egyetem és a VIB, a Belgiumban található flamand élettudományi kutatóintézet.