Már több mint két évtized telt el azóta, hogy betárcsázós internettel igyekeztünk körbejárni a világot, és az e-mail technológia betörésével élénkebb kapcsolatba léphettünk távolabbi, akár külföldön élő ismerőseinkkel is, de munkánk során is csökkenthettük a reakcióidőt.
Az elektronikus levelezés maga is fontos szerepet játszott az internet megismerésében és elterjedésében. A legismertebb hazai levelezőrendszer pontosan 20 éve áll szolgálatban, hogy felületet biztosítson az egyszerű és gyors levélküldéshez.
A 20 évet szülinapi nyereményjátékkal is ünnepli a Freemail, amihez a felhasználóknak nem kell egyebet tenniük, mint a szokott módon használniuk levelezésüket, lehetőség szerint minden nap.
1997 tavaszán fogalmazódott meg a gondolat, hogy kellene csinálni egy magyar nyelvű, gyors és megbízható levelezőrendszert. Nyárra az ötlet odáig fejlődött, hogy három programozó nekiállt, és három hónap alatt meg is valósította a terveket.
Így indult a Freemail.
Kezdetben még csak kis számokkal működött a szolgáltatás,
gondolok itt 2 MB-os postafiókméretre és 50 kbyte-os levelekre, de hamar bővíteni kellett mindent, hiszen pár év alatt elértük az egymilliós felhasználószámot. – mondta el Fernezelyi Márton, a Freemailt megalkotó csapat vezetője. A fejlesztésekkel a mai napig nem álltak le, hol kisebb, hol látványosabb újításokat eszközöltek, miközben a tárhely-kapacitásra is folyamatosan ügyelnek. A csapat alig egy éve kezdte átköltöztetni a felhasználókat a legújabb Freemail felületre, amely
amellett, hogy modernebb, gyorsabb, biztonságosabb,, ugyanolyan felhasználóbarát, mint amilyennek eddig is ismerték a Freemailesek.
A kezdetben kék-fehér kiskockás mintázatban pompázó felület 2000-ben vált elérhetővé a fekete-fehér mobiltelefonokon is – ne feledjük, ekkor még WAP-ozás volt (sokaknak ez a szó valószínűleg nem is ismerős), 4G helyett pedig GPRS, és okostelefonokról sem hallottunk akkoriban még.
A következő évek fejlesztéseinek egyik mérföldköve a spam szűrő bevezetése volt, majd pedig lehetővé vált az egyszerre több fiókba történő belépés. Emellett megérkezett az akkor igen újszerű szolgáltatás, amely SMS-ben jelzett új levél érkezésekor a felhasználónak. Időközben elindult az automatikus levélmentés funkciója, aztán 2009-ben mobilbarát lett a honlap, amely még több regisztrálót eredményezett. Egy évvel később az akadálymentesítés is megtörtént a gyengénlátók igényeit és lehetőségeit figyelembe véve, és elindultak olyan kényelmi funkciók, mint például a beérkező levelek automatikus mappákba rendezése.
Az elmúlt pár év legfőképpen a folyamatos modernizáció jegyében telt, amely tovább szorgalmazta, hogy külföldi társai helyett a magyar terméket válasszák az e-mailezők (2014-ben még ezt a főcímet olvashattuk egy jelentős közéleti lapban: „A Freemail még mindig népszerűbb, mint a Gmail".)
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!