A robotporszívók rövid, ám annál tartalmasabb történelmében ezúttal nem merülnénk el, azonban annyit mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy a Xiaomi ezen a területen nem számít rutinos gyártónak.
Azoknak, akik már ismerik a pekingi illetőségű márka portfólióját, bizonyára nem mondunk újat azzal, hogy a vállalat az elektronikai termékek piacának szinte minden szegmensében képviselteti magát, a mobiltelefonoktól kezdve, az otthonautomatizálási rendszereken át egészen a légtisztító berendezésekig. A paletta közös pontja, hogy egytől egyig kiváló minőségű készülékekről beszélhetünk, amelyek anyaghasználata, illetve tudáskészlete nem egy esetben mutat túl a legnagyobb európai és tengeren túli gyártók kínálatán, ráadásként a termékekhez rendre kiváló árszabást társít a Xiaomi.
Nem kivétel ez alól tesztünk alanya, a Mi Robot Vacuum névre hallgató robotporszívó sem, amely a szisztematikus megoldások – egyelőre nem túl népes – táborát gyarapítja.
A kategória sajátossága, hogy ez idáig csak néhány, jócskán százezer forint feletti vételáron elérhető gépet találhattunk itt, ezért a Xiaomi újdonsága a maga 330 dolláros árcédulájával mondhatni légüres térbe érkezett.
Ha már szóba került a vételár: az általunk tesztelt porszívót a Gearbest webáruházból szereztük be,
amely a megfelelő kézbesítési módozat (PPriority Line: EU Express) kiválasztása esetén európai raktárból kézbesíti a megrendelt csomagokat, ezért egyéb díjtétel már nem terheli pluszban az oldalon feltüntetett árakat. A kiszállítás esetünkben 13 napot vett igénybe, amelyet követően alaposan becsomagolva, sérülésektől mentesen vehettük át teszteszközünket.
Visszatérve magára a robotporszívóra, az eszköz felépítése rendkívül hasonló a műfaj nagy öregjének számító iRobot gépein látottakhoz. A mindössze 8 centiméter magas, henger formájú készülékház palástján különféle szenzorok, illetve ütközők futnak végig, de ugyanitt kaptak helyet a töltőrendszer érintkezői, illetve a hangszóró (merthogy, a porszívó beszél hozzánk) rácsozata is. A készülék aljának középső fertályát egy sörtékkel gazdagon ellátott gumikefe uralja, amely elsősorban a szőnyegek takarítása során tesz majd jó szolgálatot.
A Mi Robot mozgását biztosító gumikerekek által közrefogott egységet a berendezés jobb oldalára szerelt forgókefe egészíti ki, amely a szennyeződések porszívó elé söprésére hivatott. Elsőre talán furcsa lehet, hogy oldalkeféből mindössze ez az egy darab kapott helyet a készüléken, azonban ahogyan azt próbáink során is tapasztaltuk, a tereptárgyakat és a falakat rendszerint azok bal oldaláról próbálja meg követni a Xiaomi terméke, így a csak jobb oldalon szorgoskodó „seprű” alkalmazása átgondolt koncepciót takar. A berendezés felnyitható fedele alatt található a 0,7 liter kapacitású portartály, amelybe az alsó gumikefe közvetlenül sepri a port, az ugyanitt beszívott nagy mennyiségű levegő pedig egy porszűrőn keresztül át távozik a külvilágba.
A magas fényű műanyagból kialakított felső részen található a készülék 12 elemből álló szenzorrendszerének legfontosabb eleme, az LDS (Laser Distance Sensor) érzékelő.
A hagyományos, véletlenszerű elven navigáló megoldásokkal szemben tesztünk alanya szisztematikus rendszerű, azaz nem pingponglabdaként, jórészt random útvonalak és sémák mellett járva takarít az adott helyiségben, hanem tudatosan járja be azt.
A szenzor révén a porszívó képes egy gyenge, a szem számára teljes mértékben láthatatlan (és ártalmatlan) lézersugár kibocsátására, amely segítségével
másodpercenként 1800 alkalommal, 360 fokos tartományban szkenneli a helyiség falait, illetve 6 méteren belül minden akadályként szóba jöhető tárgyat
Az így készített térkép segítségével a robot az első takarítást követően már pontosan tudni fogja, hogy a lakás mely szegletében jár, ez pedig hatékonyabb útvonaltervezést, így végső soron alaposabb tisztítást tesz lehetővé. Ez és a SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) algoritmus kettőse biztosítja a nagyobb alapterületű ingatlanok problémamentes takarítását is. Habár a Mi Robot nem kevesebb, mint 5200 mAh-nyi energiát tárolhat el a Li-ion akkupakkjában (szemben a konkurensek 3300–4000 mAh kapacitású telepeivel), egy többszobás családi ház esetében előfordulhat, hogy nem lesz képes egy menetben felporszívózni minden helyiséget. Ilyen esetekben hófehér segítőnk képes a lehető legrövidebb úton visszatérni a dokkolóállomásához, majd az akkumulátor feltöltését követően ugyanonnan folytatni a takarítást, ahol az korábban abbamaradt. Az egyetlen feltöltéssel bejárható terület mérete függ a beállított teljesítményfokozattól, illetve az akadályok számától is.
Tapasztalataink alapján „Balanced” beállítás mellett a készülék negyedóra alatt 17-18 négyzetméternyi szőnyeget takarít fel, miközben az akkumulátor kapacitása nagyjából 10 százalékkal csökken.
A Mi Robot fedlapjának elülső részén találhatjuk az egyetlen fizikai kezelőszervet, amelyet egy státuszjelző LED-csík ölel körül. Az éjszaka sem bántó fényerővel operáló fényforrás nem csupán látványelem, a töltést pulzálással, az esetlegesen bekövetkező hibákat pedig vörös fényű villogással jelzi. A fizikai gomb kettős funkcióval bír: egyrészt a segítségével az okostelefonos applikáció használata nélkül is útjára bocsáthatjuk a porszívót (a legutóbb használt beállításokkal), másfelől azonnali dokkolást is kezdeményezhetünk vele. A gyakorlatban igen hasznosnak találtuk ezt a megoldást, hiszen segítségével az idősebb generáció számára is kezelhetővé vált a készülék.
A robotporszívó üzembe helyezése nem igényel különösebb szakértelmet, annak ellenére sem, hogy angol nyelvű használati útmutató ezúttal nem segíti a feladatot. Kezdő lépésként a dokkoló elektromos hálózatba csatlakoztatását végeztük el. Habár a bázisállomás tápkábele nem az Európában használatos kivitelű, a gyári töltőkábel eltávolítható a dokkolóból, így könnyedén helyettesíthető egy teljesen szabványos, bármely nagyobb műszaki áruházban forgalmazott „piskóta” típusúval. A töltőállomás áram alá helyezését követően figyelmünket akaratlanul is a készülékre szegeztük: a Mi Robot egy szolidnak nem nevezhető fanfár kíséretében kelt életre, majd a produkciót egy (vélhetően) mandarin nyelvű köszöntéssel fejelte meg. Első meglepettségünkből felocsúdva, az e célra szolgáló gomb lenyomásával töltőre küldtük robotizált bejárónőnket, majd kezdetét vette a technológián szocializálódott férfiember legkedvesebb tevékenysége, a készülék funkcióinak felfedezése. Ehhez első lépésként a Play áruházból letölthető, angol nyelven kommunikáló „Mi Home” applikáció beszerzése szükséges, amely segítségével - egy rövid regisztrációt követően - férhetünk hozzá a porszívó teljes tudástárához. A sikeres (még Bluetooth alapú) kapcsolatfelvételt követően nem maradt más dolgunk, mint a szoftver kérdésére felelve megjelölni azt a wifihálózatot, amelyre a porszívónkat a későbbiek során csatlakoztatni kívántuk, így biztosítva számára a működéséhez (nem feltétlenül) szükséges internetes hozzáférést.
A porszívó elindításához igazából nyelvtudásra sem lesz szükségünk, hiszen az alkalmazáson belül a stilizált ikonokra bökve azonnal munkába küldhetjük szorgos segédünket. Hasznos funkció, hogy a munkafolyamat egésze végigkövethető akár a távolból is, hiszen az applikáció a szoba hozzávetőleges alaprajzát ábrázoló skiccen valós időben mutatja, merre jár éppen a robotunk, emellett a legfontosabb eseményekről azonnali értesítést is kapunk. Ilyen esemény lehet a takarítás befejezése, vagy éppen annak sikertelensége is. Utóbbi esetben a naplót megnyitva, majd a művelet részleteire pillantva ugyancsak elérhetjük a térképes nézetet, amelyen azonnal látható, hogy a lakás mely területén szakadt meg a művelet.
A beállítások között az olyan alapvető funkciók, mint például a takarítások időzítése, vagy a távirányítás mellett további hasznos lehetőségeket is találhatunk, ilyen például a beépített (angol nyelvű) súgó, vagy a porszívó karbantartási igényeit monitorozó alkalmazás. Apró, de annál fontosabb figyelmesség, hogy mind a készülék, mind a szoftver rendelkezik DND-móddal, azaz az értesítések küldésére egy megadott időtartamon belül bojkottot kérhetünk, ez alatt sem a telefonunk, sem a porszívó nem zaklat majd bennünket státusz üzenetekkel. Ahogyan már említettük, a porszívózás időtartamáról, illetve a takarított terület nagyságáról térképpel kiegészített statisztikát kapunk, amely aktív wifikapcsolat hiányában sem vész el, hiszen amint újból hálózati kapcsolathoz jut a készülék, feltölti a friss adatokat a „Mi Home" alkalmazásba.
A robotporszívókkal kapcsolatos talán leggyakoribb kérdés, hogy kiváltható-e velük a rendszeres porszívózás? Nos, véleményünk szerint a heti „nagytakarítást” nem helyettesítheti egyetlen ilyen eszköz sem (hiszen portörlésre például alkalmatlanok),
azonban napi 1 időzített porszívózással az addiginál lényegesen nagyobb mérvű tisztaság érhető el.
Különösen a porosabb lakások esetében ajánlott egy ilyen eszköz beszerzése, hiszen a mindennapi élet rutinja során bejutó homok vagy utcai por jórészét begyűjti majd alkalmi segítőnk. Ehhez szerencsére minden fegyvere adott, ez pedig az eredményességét vizsgálva is tetten érhető.
A tesztidőszak során legalább naponta egyszer, de néha több alkalommal is megfuttattuk a készüléket, és a berendezés egyetlen esetben sem akadt el tereptárgyban, vagy csavarodott fel a földön felejtett telefontöltő kábelben. Ez igen komoly fegyvertény, különösen, hogy ehhez semmilyen előkészítésre nem volt szükség, a porszívónak a mindennapi életvitelünk szerint elhelyezett tárgyak között kellett helytállnia.
Érdekes volt megfigyelni, ahogyan robotizált segítőnk az irodaszék csillag alakú talapzatához érve bekanyarodott az egyes ágak közé, vagy ahogyan a „relaxfotelek” nagyjából 2 centiméteres magasságú lábai mellett elfordulva, a bútorok alá manőverezve is kitakarított, bárminemű bizonytalanság vagy késlekedés nélkül.
Ahogyan az az utóbbi példából is látható, a Xiaomi termékének minden pozitívuma mellett van egy komoly nemezise is, amely a gyakorlatban a másfél centiméternél magasabb küszöbökön történő átjutásban érhető tetten:
ezekre az akadályokra a porszívó az esetek többségében meg sem próbál felmászni, amennyiben mégis megkísérli, érzékelve a részleges elakadást, oda-vissza mozgással igyekszik visszatérni a szobába (meglepő eredményességgel).
Ennek megfelelően a több szobán átívelő takarítás csak abban az esetben kivitelezhető automatizáltan, amennyiben a zökkenőmentes átjárás lehetőségét biztosítjuk a Mi Robot számára. Fontos megjegyezni, hogy küszöb nélkül is lezárhatunk egyes területeket a porszívó előtt, ehhez azonban egy utólag - nagyjából 11 dolláros áron - megvásárolható „Mi Invisible Wall”-ra lesz szükségünk. A hangzatos név tulajdonképpen egy másfél milliméter vastag, két centiméter széles, erősen mágnesezett kivitelű szalagot takar, amelyet méretre vágva helyezhetünk például a szobaajtóba. Ez a végtelenül egyszerű megoldás igen jó hatásfokkal működött a tesztidőszak során, ráadásul külön tápellátást sem igényel a használata (szemben a konkurens gyártók aktív megoldásaival).
A tisztítás minőségével kapcsolatban elmondható, hogy a teszthelyszín padlózatát burkoló rövid szőrű szőnyeg esetében a végeredménnyel maradéktalanul elégedettek voltunk. A heti nagytakarítás munkaeszközeként szolgáló, ezúttal kontroll készülékként alkalmazott „cyclo tartályos” kézi porszívóval feltakarítva a robot után csak minimális pormennyiséget tudtunk összegyűjteni. Síkpadlón, illetve járólapon talán valamelyest jobban teljesít a klasszikus porszívó, de a szőnyeg esetében az alsó gumikefe által biztosított mechanikai tisztítás rendkívül hasznos képességnek bizonyult.
A szívóerő tekintetében a takarítások során többnyire a „Balanced” teljesítménybeállítást preferáltuk, mert a begyűjtött por mennyiségében nem volt akkora különbség az erősebb fokozatok javára, mint amit a megnövekedett zajszint tükrében vártunk volna.
Gyorsan hozzá kell tennünk azonban, hogy még a csúcsot jelentő „Max Speed” állásban sem zavaróan hangos a Xiaomi újdonsága, az ellentétes végletet jelentő „Quiet” módban pedig már-már zavarba ejtően alacsony hangerő mellett dolgozik a készülék. Annak sem kell aggódnia, aki a bútorok épségét tartja szem előtt, mert tesztünk alanya rendkívül finoman közelíti meg a tereptárgyakat, kárt még ütközés esetén sem tesz azokban.
A Xiaomi Mi Robot Vacuum jött, látott, és bennünket meggyőzött. A készülék a takarítás eredményességét tekintve teljesíti mindazt, amelyet a specifikációi alapján elvárhatunk tőle, a lézeres letapogatás, illetve a fejlett útkereső algoritmus kettőse révén pedig a tisztítandó területet fennakadások nélkül járja be. A mindkét népszerű okostelefonos rendszeren elérhető applikáció már csak hab a tortán, amely az elvitathatatlan „geek faktor” mellett valódi értéket képvisel a mindennapos használat során. Habár fej-fej mellett összevetni a robotot sajnos nem tudtuk más, hasonlóan korszerű felszereltségű eszközzel, azonban ennek hiányában is
úgy gondoljuk, hogy a mintegy 83.000 forintnak megfelelő vételárát minden további nélkül megéri a Xiaomi újdonsága.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!