Az elmúlt években többször is hallottuk az ígéretet, hogy hamarosan jönnek a karcolásokat és a töréseket maguktól javítani képes mobilkijelzők. Ez ilyen formában egy kicsit megtévesztő leegyszerűsítés, valójában a kijelzőpanelek feletti védőrétegeket szeretnék öngyógyító képességgel felruházni a gyártók. A célra polimereket kívánnak használni, hiszen ezek hőhatásnak kitéve képlékennyé válnak, és képesek többé-kevésbé visszarendeződni az eredeti struktúrájukba.
A problémát részben az jelenti a koncepcióval, hogy az eddigi polimereknek nagyon magas hőfokra volt szükségük a művelethez, több szempontból is igen problémás akár 120°C feletti hőmérsékletre felmelegíteni a mobilokban lévő kijelző védőrétegét.
Sokkal több kárt okozhat a művelet, mint amennyi előnnyel járna.
A Tokiói Egyetem egyik diákja most véletlenül megoldhatta a problémát: az általa készített polimer 21°C hőmérsékleten, kézzel történő összenyomás esetén is képes remekül „összeforrni". Yu Yanagisawa eredetileg arra gondolt, hogy sikerült felfedeznie egy új típusú ragasztót, de a kutatócsoportjával való egyeztetés során gyorsan rájött, hogy az anyaggal praktikus körülmények között kivitelezhető lehet az „öngyógyító mobilkijelző".
A polimer állítólag a könnyű javíthatósága ellenére nagyon robusztus, így képes mechanikai védelmet nyújtani az alatta lévő panelnek.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!