Óriásdigit a csillagászat szolgálatában

Vágólapra másolva!
Az Univerzumi közelebb került hozzánk egy nemrég üzembe állított speciális digitális kamera segítségével, mely az eddigi legnagyobb készülék, amit csillagászati távcsőre szereltek, egy kanadai-francia program keretében.
Vágólapra másolva!
A MegaPrime honlapjahttp://www.cfht.hawaii.edu/News/MegaPrime/

A MegaPrime elnevezésű készülék a hawaii Mauna-Kea csúcson épült csillagászati távcső (Canada-France-Hawaii Telescope) munkáját segíti ezentúl. A MegaPrime szíve egy francia fejlesztésű digitális kamera, a MegaCam, melynek felbontása 340 megapixel, és szokatlanul nagy látószögű. Az obszervatórium munkatársai szerint az új eszköz jelentős segítség mozgó objektumok, például aszteroidák nyomkövetésénél, illetve olyan feladatoknál, melyeknél az égbolt nagy részét egy képen kell vizsgálni. A MegaPrime képes a bolygók körül keringő kisméretű objektumok vagy akár távoli galaxisok kihunyó csillagainak megörökítésére is.

A francia mérnökök által épített kamera 40 db CCD érzékelője a képminőség érdekében vákuumban helyezkedik el, és ezeket folyamatosan hűteni kell a megfelelő érzékenység biztosításához. Az üzembe állítás óta eltelt egy hét alatt a MegaCam már részt vett a Jupiter további holdjainak keresésében, illetve számos területét pásztázta végig az égboltnak az ismeretlent kutatva. A közeljövőben az úgynevezett Kuiper-öv kutatásában vesz majd részt illetve az Univerzum más nagy egységeinek megfigyelésében. A kamera havonta 18 nap képes felvételeket készíteni, mivel ilyenkor nem okoz a holdfény zavarokat. A kutatók akár az interneten keresztül is elküldhetik igényeiket, és az elkészült felvételeket később e-mailben küldik el nekik.