Készül a drót nélküli töltő

Vágólapra másolva!
Lehetséges, hogy hamarosan már nem is kell a töltéshez bedugni a mobilt a konnektorba: amerikai kutatóknak egy kísérlet során sikerül vezeték nélkül energiával ellátni egy villanykörtét.
Vágólapra másolva!

A BBC beszámolója szerint a Massachusetts Institute of Technology (MIT) sikeresen tesztelték az elektromos áram drót nélküli átvitelét. Kísérletük során egy hatvan wattos villanykörtét láttak el a működéséhez szükséges energiával egy két méter távolságban lévő áramforrásról - kábeles összeköttetés alkalmazása nélkül. Az eljárást a kutatók Wireless electricity (vezeték nélküli elektromosság) nyomán WiTricity néven emlegetik. A mostani eredmény áttörésnek számít, bár az ötlet egyáltalán nem új. Hasonló szisztémával a világ egyik legjelentősebb feltalálója, Nikola Tesla is kísérletezett száz évvel ezelőtt, munkáját azonban pénzhiány miatt végül félbe kellett szakítania. Sokáig viszont az volt az uralkodó nézet, hogy a technológia nem eléggé hatékony, mert az elektromágneses energiahullámok az áramforrásból mindenfelé terjednek egy meghatározott irány helyett.

A WiTricity teszteléséhez használt rendszer két darab 60 centiméteres átmérőjű réztekercsből állt, az egyiket az áramforráshoz, a másikat pedig a villanykörtéhez csatlakoztatták. Az adó egység 10 megahertzes frekvenciájú elektromágneses hullámokon keresztül továbbítja az energiát a fogadó tekercsnek, s a túloldalt lévő égő abban az esetben is felgyulladt, ha a tekercsek közé fa vagy fém akadályokat, vagy elektronikus eszközöket helyeztek, vagy emberek álltak közéjük.

Forrás: [origo]
A fejlesztők a két tekercs között

Mérések szerint a WiTricity jelenleg negyven-negyvenöt százalékos hatékonysággal képes továbbítani az energiát - azaz a felvett áram több mint fele pocsékba megy. Ugyanakkor Marin Soljacic professzor, a kutatók vezetője elmondta, a rendszer tökéletesítésével a hatékonyságot akár duplájára lehet növelni, s a két méteres hatótávolság is bővülhet.

Első lépésként a kutatók azt szeretnék elérni, hogy a drót nélküli árammal egy villanykörténél nagyobb teljesítményű eszközt - például egy porszívót vagy egy laptopot - is működtetni lehessen. A professzor elmondása szerint a WiTricity használata nem jelent egészségügyi kockázatot az embereknek, s nem tett kárt a közelébe helyezett telefonokban, mágneskártyákban és más eszközökben, bár biztonságosságának komolyabb vizsgálatát még nem fejezték be.

Soljecic várakozásai szerint három-öt éven belül a jelenleg több mint félméteres tekercsek méretét is sikerül majd olyan méretűre miniatűrizálni, hogy a WiTricity kereskedelmi forgalomban is értékesíthető lesz. A végső cél egy olyan vezeték nélküli energiaforrás kidolgozása, amely egy szobán belül lévő összes eszközt - laptopot, mp3-lejátszót, mobiltelefont, vagy egyéb elektronikus kütyüket - is képes működtetni vagy tölteni drótok nélkül.