Az új figyelmeztetőrendszer, amely szerdán kezdi meg működését, megbízhatóan fel akarja hívni a a magán- és vállalati felhasználók, rendszergazdák figyelmét az elektronikus levelezéssel terjedő vírusokra és az interneten megjelenő más veszélyekre. A szolgáltatás célja az egész internet biztonságának növelése. A washingtoni kormány kezdeményezését sokan bizonyos kétellyel szemlélik. Egy korábbi figyelmeztető rendszernek, amelyet a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) irányított, hiányosságul rótták fel, hogy túl későn érkeztek tőle a figyelmeztető jelzések.
Mint ismeretes, hétfőn egy új, rendkívül agresszív e-mailvírus bukkant fel a világhálón, s fertőzött meg világszerte számtalan Windowst futtató számítógépet. A MyDoom és Novarg néven ismert károkozó gyorsabban terjed, mint az eddigi csúcstartó Sobig.F féreg, amely tavaly okozott problémákat többmillió internetre kötött komputerrendszerben. Az FBI közlése szerint jelenleg is nyomoznak a MyDoom vírus készítője után.
Szakértők szerint a vírus áldatlan tevékenysége nyomán az egész internet, illetve számos vállalati hálózat sebessége is visszaesett, az ismertebb webhelyeket a szokásosnál lassabban lehet elérni. A McAfee cég adatai szerint jelenleg a kontinensek közül Ausztrália a legfertőzöttebb, ahol minden harmadik, PC-re jutott fel a Mydoom. Észak-Amerikában a fertőzöttségi arány 18 %, Európában 21%, míg Ázsiában 8%. Ez utóbbit a szakemberek azzal magyarázzák, hogy ott a használók nagy többsége nem angol anyanyelvű, ezért kevésbé hajlamosak rákattintani az angol nyelvű gyanus állományokra.
Az [origo] Freemail nevű ingyenes e-mailrendszerének szűrőin az elmúlt 1 napban a vírus több mint 117 ezer példánya akadt fenn.
A vírus önmagát hibaüzenetnek mutató elektronikus levelekben, illetve a Kazaa fájlcserélő hálózaton terjeszti, lefuttatása esetén pedig megnyitja a Jegyzettömböt (Notepad), amelyben egy hosszú, ám értelmetlen karaktersorozatot jelenít meg. Emellett a MyDoom hátsó ajtót is nyit a fertőzött PC-ken, melyen keresztül azok távirányíthatóvá válnak, továbbá február 1-jén túlterheléses támadást indít majd ezekről az amerikai SCO Group webszervere ellen. Az SCO manapság Linux-ellenes lépéseivel szerepel a hírekben, s a vállalat kedden 250 ezer dolláros jutalmat ajánlott fel bárkinek, aki érdemi információval szolgál a MyDoom készítőjéről.
MTI-[origo]