Noha a KSH adatai szerint idén júliusban előzte meg az ADSL-előfizők száma a modemet használókét, valójában az arány fordított: a 310 ezer ADSL-ügyféllel szemben félmilliós lehet a betárcsázós internetet használók száma. Az eltérés abból adódik, hogy a statisztikai hivatal csak az előfizetői szerződéssel rendelkezőket tartja számon, ám betárcsázós internetet akár szerződés nélkül is használhatnak az internetezők, így róluk nem gyűjt adatot a KSH. Korábbi cikkünkben az ingyenes internethasználók becsült adatait vettük számba, most a nyílt internetet használókról kértünk adatot a telefontársaságoktól.
Több mint százezren használják
A kapott adatok szerint több mint százezren használják a szerződéskötés és havidíj nélkül igénybevehető úgynevezett nyílt internetszolgáltatást. A modemmel csatlakozók számára kitalált konstrukció lényege, hogy internetszolgáltató közbeiktatása nélkül, közvetlenül a telefontársaságnak fizetik az ügyfelek a hol több, hol kevesebb percdíjat.
A szolgáltatást bárki igénybeveheti egy modemmel felszerelt számítógép - és persze vezetékes telefonvonal birtokában. A behívószámokat, felhasználónevet és a jelszót a társaságok előre meghirdetik, külön szerződéskötésre nincs szükség.
Díjak a telefonszámlán
Akárcsak az internetszolgáltatói betárcsázós internet esetében, itt is 06-51-es előhívót kell tárcsázniuk az ügyfeleknek. Ám míg a 3-assal kezdődő szolgáltatói behívószámok (pl:06-51 302-302) tarifája az egész országban egységes, a 6-ossal kezdődő, a nyílt internethez szükséges szám (pl: 06-51 677-677) díjazása telefontársaságonként eltérő. A kapcsolat díját a havi telefonszámlával együtt kell befizetniük a felhasználóknak.
|
Az ország összes nyíltinternet-használója egy hónapban átlagosan 2 millió alkalommal kapcsolódik a világhálóra és 35 millió percet szörföl. A telefontársaságoktól kapott adatok szerint a felhasználók száma stagnál, illetve két szolgáltatónál kisebb növekedést tapasztaltak.
Inkább nő, mint csökken
Az Emitel 4 400, az Invitel 8 500, a Monortel 1 500, a T-Com pedig 95 ezer nyílt internetet használó ügyfelet jelzett. Ilyen szolgáltatást jelenleg egyedül a Hungarotel nem kínál, bár a cég sajtószóvivője szerint heteken belül elindul a nyílt hozzáférési lehetőség a társaságnál.
Jelentős ügyfélszámnövekedésről számolt be a Monortel képviselője: a társaságnál a tavaly indult nyílt internet használóinak a száma megduplázódott. A T-Com is növekvő érdeklődésről számolt be: a felhasználók száma 40 százalékkal nőtt egy év alatt. Az Invitelnél minimális lemorzsolódást tapasztaltak, ugyanakkor a társaság úgy tapasztalja: a használat mértékében szezonális ingadozások figyelhetők meg. Mint elmondták: decemberben és januárban mutatkozik a csúcs, vélhetően a karácsonyi üdvözletek, szilveszteri buliszervezés, vizsgákra való jelentkezés, vizsgaanyagok továbbítása miatt. Az Emitel munkatársa a felhasználók számának és az interneten töltött időnek a kismértékű csökkenését jelezte.