A Heróval harmadik androidos telefonját készítette el a korábban inkább Windows Mobile platformot támogató tajvani HTC. A külsőre nincs is panasz, a készülékkel bemutatkozó Sense felület gyönyörű. A felhasználó hét oldalnyi, ikonokkal és alkalmazásokkal telerakható felületet kap, amik között szabadon lapozgathat. A gyártó bekészített pár előre elkészített berendezést is, ezeket scene-nek, azaz színtérnek hívja a menü, ám szabadon létre lehet hozni újabbakat.
Az alap Android widgetek mellett több extra, a HTC készülékére tervezett kütyüt tartalmaz a Hero. Az órák szerelmesei például modern és klasszikus kronométerek közül válogathatnak. A Gmail alkalmazás mellett van HTC-s levelező, külön naptárprogram, Twitter-kliens, fotós, GPS-es és zenés alkalmazás is. A választási lehetőségek miatt kezdetben kicsit zsúfoltnak tűnhet az alkalmazásokat felsoroló menü, ám az igazi káosz csak azután köszönt be, hogy a felhasználó rátalál az Android programokat tartalmazó Marketre.
Az első bekapcsoláskor - amit célszerű wifi közelében elvégezni - a felhasználó kiválaszthatja a készülék nyelvét, hozzáadhatja Google és Facebook fiókját, hogy ismerősökkel teli címtárral vágjon neki a telefon felfedezésének. A készülék egyelőre nem tud magyarul, a menü az angol mellett szlovák, cseh és lengyel nyelven érhető el, a billentyűzeten azonban megtalálhatóak a hazánkban használt ékezetes karakterek is.
Google logó nincs, szoftver van
Az Android operációs rendszert választó gyártók három konstrukcióban juthatnak hozzá a szoftverhez. Az első út teljes függetlenséget, ám a Google programjainak hiányával jár, a második már szerződéssel jár, ám a keresőóriás logóját még nem kell feltüntetni a készüléken. A harmadik út vezet a fullextrás, az összes Google szoftverrel felvértezett készülékekhez, ám itt egyezik bele a legtöbb korlátozásba a telefont gyártó cég. A harmadik kategóriába eső, "Google Élmény" készülékekre például bármilyen alkalmazást telepíthet a tulajdonosuk, a gyártó nem szűrheti az Android Market kínálatát. Ezzel megnyílik az út például a mobilnet kapcsolatot megosztó alkalmazások, vagy a Google Voice jellegű VOIP alkalmazások előtt.
A HTC Hero a középső kategóriába tartozik, a szolgáltatónak és a gyártónak elvben lenne lehetősége szűrni a telepíthető alkalmazásokat, ám a nálunk járt kártyafüggetlen példányra mindent sikerült feltelepíteni, amit szerettünk volna. A telefonon futó Android Market kliensből csak a hivatalos boltba bekerült szoftverek közül válogathatunk, azonban a számítógépre telepíthető HTC Sync programmal fel lehet másolni más forrásból származó androidos appokat is. Ehhez csupán a biztonsági okokból bekapcsolt tiltást kell kiiktatni a telefon menüjében, ami nem engedi a készülékre az aláírás nélküli programokat. A még bátrabbak, és a Linux rendszert jól ismerők pedig akár rendszergazdai jogosultságokat is szerezhetnek a készüléken, ha nem bánják a garancia elvesztését.
Netezni született
A Herón látszik, hogy netezésre készült. Az alap widgetek között van a Twitter mikroblog-szolgáltatás frissítésére szolgáló alkalmazás, a címlistába be lehet fűzni a gmailes ismerősöket, a facebookos barátokat. Ha lelkiismeretesen beléptünk az összes szolgáltatásba, akkor az smsekről vagy elmulasztott hívásokról szóló figyelmeztetések között feltűnnek az új twitteres, facebookos infók is.
Kézbevaló forma, határozott "áll" (további fotók galériánkban)
Nem csak a beköthető közösségi hálók árulkodnak arról, hogy netezésre tervezték a készüléket. A HTC Hero az első olyan androidos mobil, ami elboldogul a Flash-sel, így lehet rajta YouTube videókat nézni. A funkció még nem igazán gyors, a mozi elindulására esetenként várni volt, sőt a Yahoo Movies egyik előzetesével sikerült teljesen lefagyasztanunk a böngészőt.
Gondolkodós, méla fajta
A készüléknek összesen két olyan problémája van, ami miatt nem feltétlenül ajánljuk a Herót. A telefonba a korábbi androidos HTC modellekben már bizonyított 528 megahertzes Qualcomm ARM processzor dolgozik. Míg a Dream és a Magic készülékekhez elég volt ez a CPU, a Sense felületbe látványosan beletörik a bicskája. Már a widgeteket tartalmazó oldalak lapozgatása közben is előfordul, hogy megakad az animáció, várni kell a következő ikonsor megjelenésére. Még a csodálatos órawidgetek is csak két-három másodperc után mutatnak pontos időt, előbb beállítják magukat.
Fekvő nézetben kényelmes a billentyűzet(további fotók galériánkban)
A lassúság azonban böngészés vagy gépelés közben válik igazán zavaróvá. A kényelmesnél másodpercekkel többet kell arra várni, hogy a képernyő váltson portré és fekvő mód között. De látszik a szenvedés a Webkit motoros böngészőben alapértelmezettnek beállított HTC oldal megjelenítése közben is. Még az sms-ek lapozgatása közben is tud akadni az animáció. A készülékből valahol eltűnik a teljesítmény, a jövő csodálnivaló darabja helyett lassúcska okostelefonná, az eljövendő szuperkütyük korai vázlatává lesz.
Nem spórolt a HTC az irányításra szolgáló gombokkal és tekerentyűkkel. A 320*480 pixel felbontású multitouch képernyő mellett található a készüléken a telefonok világában szokatlan trackball és hat darab gomb is, ami az iPhone jóval egyszerűbb kezelőfelületéhez képest pilótafülke. A gombok garmadájával pár nap használat után meg lehet barátkozni, egy idő után leszokik az ember a kilépés vagy a beállításokat előhozó ikonok kereséséről, de a zsúfoltság érzet nem múlik.
Majdnem teljesen jó
A HTC Hero minden elképzelhető extrát tartalmaz, amit egy okostelefontól elvárhat a tulajdonosa. Képes gyors mobilnet-kapcsolatra, van benne GPS-vevő, gond nélkül, szinte észrevétlenül működő wifi. Öt megapixeles kamerával rendelkezi, ami a vaku hiánya miatt főleg nappali fotózásra alkalmas. A viszonylagos szabadságot biztosító Android rendszernek köszönhetően a gyári szoftvereket gyorsan le lehet cserélni okosabb - például ISO és fehéregyensúly állítási lehetőségek a kamerához vagy rezgés helyett üvölteni is képes ébresztőóra - verziókra.
A lassúság és a szoftver esetenkénti kiforratlansága miatt azonban a kártyafüggetlen verzióban 150 ezer forint körüli összegbe kerülő készüléket nehéz igazán megszeretni. Érezni, hogy az Android egyszer nagyon jó lesz, hogy a HTC képes elegáns készülékeket gyártani, csak a Hero nem sikerült jól.
A HTC Hero tesztkészüléket a Speedshoptól kaptuk kölcsön.