Már a tesztkészülék dobozát kinyitva konstatáltuk, hogy ez bizony női készülék: bár a reklámjában hitelkártya méretet emlegetnek, ezt kissé túlzásnak tartjuk, volt már dolgunk kisebb készülékkel is, de kétségkívül nem egy olyan behemót, mint, mondjuk, egy iPhone. Persze az ára is jóval kedvezőbb: kártyafüggetlenül 40-45 ezerért lehet megvenni, hűségnyilatkozattal pedig nagyjából feleennyiért.
Figurás menü a lányok kedvence
Mit tudtak kihozni a koreai tervezők ebből az árból? Egy olyan kompakt telefont, amely ugyan jóval kevesebbet tud mondjuk egy Nokia 5800-nál, de nagyjából feleannyiba is kerül. Egy biztos, a SD510-es típusszámon futó mobil még Tomit, a szerző fodrászát sem hatotta meg, aki már a kilencvenes évek vége óta mindig a piacon kapható legkisebb mobilt használja. Bár a téma specialistájaként őt vontuk be a Pop tesztelésébe, az végül barátnőjénél kötött ki: szerencsére a készülék kivitele teljesen uniszex, se nem férfias, sem nem nőcis - persze ez nagyban köszönhető annak is, hogy a készülék előlapjának jelentős részét a 3 colos érintőképernyő foglalja el, az pedig teljesen semleges. A képernyő alatt mindössze egyetlen gomb van, ez viszont mindig más funkciót tölt be: ezzel lehet előhívni bizonyos menüket, kilépni programokból és fogadni, bontani a hívásokat - szerencsére legalább háttérvilágításának színe változtatható.
Nem így a cuki kezdőképernyő, amelyen nem egyszerűen megjelennek az elmulasztott hívások és bejövő üzenetek, hanem mindegyikük egy-egy mesebeli karakterként sétál be a képernyő közepébe - maga felett hordozva persze a másik fél nevét vagy számát. Ezt a felületet testre is lehet szabni, így például megadható, hogy egy képzeletbeli állatkertbe vagy egy térre császkáljanak be a figurák, melyek egyikén keresztül a telefon időnként saját gazdájához is beszél, például olyanokat ír ki, hogy: "Végre péntek!" Ettől egy pasasnak biztosan feláll a szőr a hátán, a lányok viszont imádják, bár az még biztos nekik is vicces lehet, amikor a főnökük karaktere bombázza őket virtuális szivecskékkel.
Figyel a súlyra és a fittségre
Bár nem kifejezetten hölgyeknek szánt funkció, bizonyára ők értékelik majd jobban a készülék beépített testsúlykövető szoftverét, amelyben a tömeg, a magasság és a derékbőség megadása után testzsírszázalékot és testtömegindexet is kalkulál. A programba a változásokat is rögzíteni lehet, a helyes táplálkozásra és a sportolásra pedig az buzdítja a tulajt, hogy a szoftver be is sorolja, hogy alkatunk egy kövér emberéhez vagy egy atlétáéhoz áll közelebb. Egy másik sportos alkalmazással a futással kapcsolatos statisztikákat lehet manuálisan rögzíteni, itt is látványos ábrán lehet nyomon követni az elért eredményeket - sajnos mindkét program angol nyelvű.
Napelemmel menti a fákat
Az LG Pop másik fontos ismérve, hogy ez egy környezetbarát mobiltelefon, a gyártó közlése szerint mentes olyan veszélyes anyagoktól, mint a PVC, de még a csomagolása is újrahasznosított papírból készült, amelyen még a festék is szójaalapú. A zöld képességek leginkább látványos része az alapcsomagban található extra hátlap, amely ugyan kissé vastagabbá teszi a készüléket, de egy napelemes töltőt tartalmaz. Ha a hátlapon lévő napelemek kellő fényt kapnak, az akkumulátor ikonján megjelenő apró jelzés mutatja, hogy némi extra töltést kap az akku. Sajnos a folyamatos havazással együtt járó rossz idő nem kedvezett tesztünknek, így azt sem tudtuk kipróbálni, hogy kétórányi napelemes töltés elegendő-e egyórányi beszélgetéshez. Ugyanilyen időtartamra kiraktuk a mobilt az ablakba péntek reggel, de a gyér fényviszonyok miatt ez nem volt képes feltölteni az áramforrást semennyire sem.
Pedig a programok közt olyan alkalmazás is akad, amely megmutatta volna, hogy a napelem használatával mennyivel járultunk hozzá a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez Az "ökofa" alkalmazás azt is megmutatja, mennyi fát mentett meg a tulajdonos. Esetünkben a pocsék időben való kétórányi töltés 18 milligramm megtakarítást eredményezett, ami még a hibahatáron belül van, azaz egyetlen fát sem mentettünk, majd talán nyáron. Egyébként a mobil akkumulátora a napelemek nélkül is elég jól bírja, olyan három napot egy töltéssel elbír nem extrém használati móddal, ahhoz, hogy lemerítsük, kora délutántól késő estig folyamatosan világító képernyővel kellett működtetnünk.
Nem túl extra online funkciók
Bár az LG Pop reklámkampányában az olvasható, hogy a telefonnal csupán "egy klikkre a nethaverok, közvetlen hozzáférés a Facebook, a Twitter, a MySpace online közösségi oldalakhoz". Való igaz, a főmenüben található egy beépített e-mail kliens és egy böngésző is, ám a fent említett közösségi oldalak kényelmes elérését csupán egy feltelepített Java alkalmazás szolgálja, amelyet nagyjából egyórányi kutakodást követően találtunk meg a játékok mellett. Ráadásul még nem is túl jól használható, elég lassú, nem praktikus, a twitteres üzenetek között ugyanis csak ujjunkat az érintőképernyőn elhúzva lehet böngészni, ekkor viszont sokszor véletlenül is lekattint az ember egy hozzászólást.
Sem 3G, sem wifi, a böngészés nem egyszerű, legalább a beépített browser felmutat annyi extrát, hogy automatikusan képes átváltani álló és fekvő módba a beépített gyorsulásérzékelőnek köszönhetően. A fekvő módban való használat egyébként a szoftver bármelyik részében elérhető, leginkább az üzenetek írásakor praktikus, mivel álló módban a hagyományos mobilbillentyűzet virtuális mása jelenik meg, így viszont egy teljes qwerty tasztatúra látható a képernyőn. Ennek virtuális gombjai mondjuk elég parányiak, bár csak a férfikéznek.
Multimédia: erős közepes
A multimédiás funkciók terén az LG csajmobilja közepesen teljesít: beépített 40 megabájtos memóriáját akár 8 gigabájtra is lehet bővíteni, egy ilyen kapacitású kártya 7-8 ezer forintba kerül. Az mp3 lejátszó mellett diktafon és rádió is van a telefonban, és lejátssza a - kellően lebutított felbontású - mp4 videofájlokat is. Komoly hátrány viszont, hogy a telefonon nincs minijack-kimenet, így csak kifejezetten a készülékhez szánt fülhallgatóval lehet használni, pedig erről végre kezdenek leszokni a gyártók.
A beépített kamera 3 megapixeles, s bár a komponálás a 400x240 pixeles képernyőn kényelmes, sajnos sem villanót, sem pedig autófókuszt nem kapott, így számítani lehet arra, hogy a közeli objektumokról készült felvételek (például a kézből exponált önarcképek) nagy eséllyel nem lesznek élesek.
Mobil a csajomnak
Teljesen normális dolog, hogy nem mindenki tud felső kategóriás szupertelefont vásárolni a barátnőjének: ha a kedves mindenképpen érintőképernyős telefonra vágyik, az LG Pop jó alternatíva lehet, nagyobb tudású társai ugyanis többe is kerülnek. Ha a hölgyemény nem megszállott mobilbuzeráló, megteszi majd neki a készülék, a beépített böngészőt pedig le lehet cserélni Opera Minire, telepíteni rá chatprogramot, de a Twitter, Facebook kényelmes használatára is léteznek a beépítettnél jobb javás segédprogramok, ezekkel pótolni lehet a beépített applikációk fapadosságát. Az EDGE adatátviteli technológia e-mailezésre, chatelésre megfelelő, de ha már az ismerős Twitteren küldött linkjeit szeretnénk nézegetni, lehet, hogy kevés lesz. Uniszex külseje ellenére férfitársainknak nem ajánlanánk ezt a készüléket.