Az egyik leggyakoribb kritika a kormánnyal szemben, hogy maga alá gyűrte a közszolgálati médiát, amelyek hírműsorai kiszolgálják az érdekeit. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság rendszeresen elemzi a tévés és rádiós hírműsorokat, legfrissebb jelentésükből az derül, hogy egyáltalán nem szerepeltek kiugróan sokszor a kormánypárti politikusok az esti Híradóban, a műsoridő épp felét kapták meg. Ez a vizsgálat azonban a szereplések számát és azok hosszát összesíti, így az nem derül ki például, hogy pontosan milyen témáról beszélnek a politikusok. A választási kampány finisében megnéztük, hogyan épül fel az MTV híradója, milyen terjedelemben és milyen környezetbe ágyazva szólalnak meg benne a kormánypárti és az ellenzéki politikusok, hová teszik a hangsúlyokat a műsor készítői, hogy olvasóink is eldönthessék, van-e alapja a vádaknak.
Az MTV csatornái több, különböző terjedelmű híradót adnak le egy napon, mi a befogadhatóság és a napi hírtermés teljes áttekinthetősége okán az m1 késő esti, 9-10 perces híradói közül néztünk meg és veséztünk ki négyet, figyelmen kívül hagyva a külpolitikai híreket.
Március 17., hétfő
Melyik kormánypárti politikusok szólalnak meg, milyen alkalomból, és miről beszélnek?
- Varga Mihály az Alkotmánybíróság válaszáról, amelyet a testület a kormány devizahitelesekre vonatkozó kérdésére adott. A nemzetgazdasági miniszter szerint a döntés visszaigazolja a kormány eddigi lépéseit, amelyeknek köszönhetően csökkent a devizahitelek száma, és közben a gazdaság is növekedni tudott. (Ellenzéki oldalról senki sem szólal meg, az ellenzéki pártok véleményét – melyek lényege az, hogy nem hozott változás az AB döntése – egy-egy mondatban, összesen 12 másodpercben idézi a műsorvezető.)
- Orbán Viktor a videó alapú jeltomács-szolgáltatás most elindult tesztje kapcsán a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségében elmondja, hogy az elmúlt négy évben negyven százalékban csökkent a fogyatékossággal élők munkanélkülisége, ma 16 ezerrel többen dolgoznak, és az új szolgáltatással még többeknek megadatik a munka lehetősége.
- Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár arról beszél, hogy újabb béremelést kaphatnak a szociális ágazatban dolgozók, ha az ország gazdasági helyzete ezt lehetővé teszi. Mint a bejátszásból kiderül, az ígéretének apropója az, hogy a napokban kapta kézhez a pótlékát 90 ezer dolgozó. Az ellenzéki pártok hasonló kampányígéreteire nem tér ki az anyag.
- Selmeczi Gabriella kijelenti, hogy a baloldalon most azok a bukott emberek álltak össze, akik már tönkretették az országot, és most azon a koncon marakodnak, amit még meg sem szereztek. A Fidesz-szóvivője arra reagál, hogy Józsa István MSZP-s képviselő az ATV-ben arról beszélt, hogy kik lehetnek miniszterek egy esetleges baloldali kormányban.
Melyik ellenzéki politikusok szólalnak meg, milyen alkalomból, és miről beszélnek?
- Józsa István az ATV-ből bejátszva és Mesterházy Attila, amint párttársát cáfolja. Mesterházy szerint, amit Józsa a lehetséges baloldali miniszterekről mondott, az csak a magánvéleménye, ő viszont továbbra sem kíván árnyékkormányt felállítani.
A legrészletesebb anyag
- Az ellentmondásos nyilatkozatok ügye a baloldal lehetséges minisztereiről. Több bejátszással, grafikával, több mint négy percet tesz ki a tíz és fél perces műsorból. Az anyag készítői azt is ismertetik, hogy a Józsa által „bejelentett” négy miniszterjelölt (eszerint Bajnai Gordon gazdasági, Fodor Gábor környezetvédelmi, Hiller István oktatási, Gőgös Zoltán mezőgazdasági miniszter lehet) milyen szerepet vállalt a korábbi szocialista kormányokban.
Aznapi hír, amely nem fért bele a 10 percbe
-
Civil szervezetek becslése szerint a Fidesz már február végéig elköltött annyi pénzt a kampányra, amennyit törvényesen lehet, igaz, ebbe beleszámolták a CÖF hirdetéseit, és hivatalosan a kormány által közölt hirdetéseket is.
Március 18., kedd
Melyik kormánypárti politikusok szólalnak meg, milyen alkalomból, és miről beszélnek?
- Orbán Viktor elmondja, hogy Magyarország Európa harmadik legiparosodottabb nemzete, ami annak köszönhető, hogy jó ütemben halad a kormány által hirdetett iparosítás. A miniszterelnök erről Karcagon beszélt, amikor átadott egy elektronikai hulladékfeldolgozót. Kiderül az is, hogy jóval az európai átlag felett vagyunk ipari termelésben.
- Orbán Viktort idézik megint, aki előző nap a Pécs TV-ben szólt arról, hogy az állami, nonprofit alapon működő közszolgáltató cég lehet a további rezsicsökkentés alapja. A műsorvezető azt mondja, hogy elemzők számításai szerint olcsóbb lehet az áram, a gáz és a víz, ha létrejön az állami vállalat, de arra nem tér ki, hogy kiknek a számításaira hivatkozik.