A globális felmelegedés következményeit nehéz előrejelezni. A Föld éghajlatát kialakító rendszer ugyanis igen összetett, és egyes elemei (szárazföldi jégtakarók, tengeri jég, tengeráramlások, csapadékzónák stb.) szoros kapcsolatban állnak, befolyásolják egymást. Tovább bonyolítja az előrejelzést, hogy például a hőmérséklet kisebb változása nem feltétlenül jár komoly következményekkel - kivéve, ha az adott folyamatra nézve kritikus értéknél történik. Ekkor azonban a változás hatványozott következményekkel járhat.
Egy nemzetközi kutatócsoport a napokban átfogó tanulmányt közölt az amerikai tudományos akadémia lapjában (Proceedings of the National Academy of Sciences). A Tim Lenton (University of East Anglia) vezetésével dolgozó szakemberek az éghajlati rendszer több olyan fontos elemét is vizsgálták, amelyek változása meghatározó bolygónk klímájára.
Modelljükben az egyes folyamatoknak a környezettel fennálló kölcsönhatását tanulmányozták, és megpróbálták a fent említett kritikus határokat is megbecsülni: azokat az értékeket, amikor az adott alrendszer (pl. egy-egy tengeráramlás) összeomlik avagy drasztikusan átalakul.
Az elemzés előzetes eredményei szerint több, az éghajlat kialakításában fontos rendszer is nagy változás határán áll, és ez alapvetően befolyásolja bolygónk éghajlatát. A tanulmányban vázolt nagy változásokból több még ebben az évszázadban bekövetkezhet - és közülük néhány sajnos visszafordíthatatlannak látszik.
A legfontosabb elemek, az esemény várható bekövetkeztéig hátralévő becsült időszak hosszával:
Az El-Nino jelenség idején a felmelegedő óceáni víztömeg enyhén kitágul, ezért az érintett területeken megemelkedik a tenger vízszintje. Ez látható a mellékelt ábrán 2006 szeptemberében, a Jason műhold mérései alapján. Az 1993 és 2005 közötti átlagos tengerszinthez viszonyítva a kék szín mutatja az átlagosnál alacsonyabb, sárga és vörös pedig a magasabb tengerszintet (NASA)
A tanulmány szerint az emberi beavatkozás jelentősen felgyorsítja az idővel egyébként is bekövetkező változásokat. Leginkább az Antarktiszt övező tengeri jég és a grönlandi szárazföldi jégtakaró közelgő felbomlása kritikus. A modell előrejelzéseit ugyanakkor óvatosan kell értelmezni, az eredmények ugyanis erősen függenek egyelőre kevéssé ismert, de a számításoknál kulcsszerepet játszó bemeneti paraméterektől.