Amerikai kutatók bejelentették, hogy olyan eljárást dolgoztak ki, amellyel az emlősök elvágott idegei napok vagy hetek alatt visszanyerik működőképességüket az eddigi több hónapos vagy akár több éves gyógyulási folyamat helyett. A kutatócsoport azt a mechanizmust leste el, amelyet a gerinctelenek használnak károsodott axonjaik (az idegsejt hosszú idegnyúlványa) regenerációjához. A kutatók eredményeiket a Journal of Neuroscience Research folyóirat legújabb számában publikálták.
"Olyan eljárást fejlesztettünk ki, amellyel percek alatt regenerálhatjuk az elvágott idegeket, így az általuk szabályozott funkciók napok alatt részlegesen helyreállhatnak, és kettő-négy hét alatt gyakran szinte teljes a működés helyreállása" - mondta George Bittner, a cikk vezető szerzője, a Texasi Egyetem professzora. "Ha a klinikai kipróbálások alatt továbbfejlesztik, ez a módszer nagy előnyt jelent majd a mostani eljárásokhoz képest, amelyek rendszerint tökéletlenül állítják helyre az elveszett funkciót, és ezt is legjobb esetben hónapok alatt."
A kutatócsoport azokat a mechanizmusokat tanulmányozta, amelyet az állati sejtek használnak a sejthártyáikat ért károsodások kijavítására. Különös figyelmet fordítottak a gerinctelenekre, amelyek sokkal hatékonyabban képesek regenerálni axonjaikat, mint az emlősök. Az axon az idegsejt testéből kiinduló hosszú nyúlvány, amelynek révén a sejt a többi idegsejttel vagy az izmokkal kommunikál.
A mostani kutatási siker Bittner felfedezéséből ered. A kutató észrevette, hogy a gerincteleneknek az idegsejt testétől elválasztott axonjai nem degenerálódnak napok alatt, ahogy az emlősökben történik, hanem hónapokig vagy akár évekig is életben maradnak. A gerinctelenek elvágott axonjai képesek újra összekapcsolódni, sokkal gyorsabban és jobb hatásfokkal, mint az emlősöké.
A kutatócsoportnak sikerült átvinni a gerinctelenek által használt módszert patkányokra. Sikerült helyreállítaniuk a patkány combjában elvágott ülőideg összeköttetését, és ennek révén az állatok egy hét múlva már képesek voltak használni a végtagjukat. 2-4 hét alatt helyreállt a legtöbb funkció, sőt egyes esetekben az összes funkció. A kutatók bíznak abban, hogy a patkányokon elért eredményeket az embereknél is meg lehet ismételni. "Úgy véljük, hogy ez az eljárás alapvető változást hoz az idegsérülések kezelésében" - mondta Bittner.