A Földről vizsgálva sokkal gyakrabban lehet megfigyelni a Merkúr átvonulását, mint a Vénuszét. Előbbiből 100 év alatt 13-14 is előfordulhat. Ennek az az oka, hogy a Merkúr pályája közelebb van a Naphoz, és a pályáját sokkal rövidebb idő alatt teszi meg. Ilyen átvonulásra legutóbb 2006. november 8-án került sor.
A 2016-os átvonulás május 9-én, magyar idő szerint délután egy óra körül fog megtörténni, és a világ számos részén – többek között Magyarországon is – látni lehet majd. Az átvonulás a belépéstől a kilépésig nagyjából 7-8 órán keresztül tart majd.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy szabad szemmel nem tudjuk megfigyelni a jelenséget: egyrészt a Földről nézve az égitest rendkívül apró, másrészt a szemünk világát sem érdemes kockára tenni. Szükségünk lesz tehát mindenképpen egy jófajta (lehetőleg hosszú fókuszú, nagy nagyítású) távcsőre és egy megfelelő szűrőre, hogy védjük látószervünk épségét.
Létezik egy másik megoldás is, ami biztonságosabb, olvasható a Távcső.hu weboldalon: a kivetítés módszerével, a Nap képe a távcsövön keresztül kivetíthető egy fehér lapra, így egyszerre több megfigyelő is nyomon követheti az eseményeket. Ha nincsen teleszkópunk, és nem szeretnénk a megfelelő eszközök beszerzésével bajlódni, a történéseket élőben nézhetjük a Slooh Obszervatórium honlapján.