A testet egy építkezési területen fedezték fel az északnyugat-kínai Csinghaj tartományban és jelenleg a Hajhszi prefektúrabeli Néprajzi Múzeumban őrzik. "Nagyon jó állapotban van, és talán ez a legrégebbi és legjobban fennmaradt múmia, amelyet valaha találtak a Csinghaj-Tibet-fennsíkon" - mondta Hszin Feng, a múzeum igazgatója.
A holttest 1,62 méter hosszú,
és a bőr, valamint a haj egy része tökéletes állapotban maradt fenn. A szakértők szerint a férfi a negyvenes éveiben járhatott. Az arca nyugodtságot sugároz, a karjai összekulcsolva pihennek a hasán.
A régészek DNS-vizsgálat révén fogják kideríteni a férfi etnikai hovatartozását és személyazonosságát.
A test mellett száraz növényeket, egy lópatát és birkacsontokat találtak a kutatók,
akik szerint az ilyen típusú temetkezési tárgyak a korabeli felsőbb osztály tagjait illeték meg. A rendkívül száraz környezeti körülmények megakadályozzák a test elsorvadását.
A most felfedezett múmiát a fennsík északi peremén találtak,
közel a Takla-Makán sivataghoz. Ez a terület hajdanán a Selyemút kevésbé frekventált része volt, amelyet azok a kereskedők használtak, akik el akarták kerülni a konfliktust a Hohszi-folyosónál.
A Selyemút keletről, a császári birodalom idején neves Csang'antól, vagyis a mai Senhszi tartomány Hszi'an városától indult.
Teljes hossza meghaladja a 7000 kilométert, amelynek több mint fele Kínában húzódik.
Kínát elhagyva áthalad néhány közép-ázsiai államon, érinti Afganisztánt, Iránt, Irakot, Törökországot, és egészen a Földközi-tenger keleti partjáig vezet.
A kínai selyemárukat ezen az úton szállították Európába. Számos múmiát találtak már a Selyemút mentén Kína száraz területein, köztük kaukázusi emberek maradványait, ami azt bizonyítja, hogy az ősi Selyemút valóban globális kereskedelmi útvonal lehetett.