Mint az esetek jó részénél, most is a valós tények és a módosított, eltorzított dolgok keverékéről van szó.
Az eredeti 2015-ben szétküldött e-mailben a következőket írja a „szemtanú”.
Reggel azt hallottam, hogy valami kaparászik, mászkál a faházam oldalán. Arra gondoltam, hogy talán a munkások végeznek valami javítást, de amikor kiléptem, megpillantottam ezt az óriáspókot. Ez a nagyon ritka hawaii cukornádpók majdnem két méteres átmérőjűre is megnőhet. Leginkább ártalmatlan, de pokolian ijesztő.”
Szó se róla, a legtöbben valóban világgá szaladnának egy ekkora pók láttán – ha létezne ilyen. De nem létezik és a kép közönséges hamisítvány, amelyhez egy művész, Paul Santa Maria egy farkaspókról készült képét használták fel (amint azt a Snopes.com a videójában bemutatják).
Bár cukornádpókok élnek Hawaiin és másutt is Amerikában, nem igazán nagyméretűek. Testük mintegy 2-3 cm hosszú, átmérőjük a kinyújtott lábaikkal hozzávetőleg 10-12 centiméter. Egyébként ártalmatlanok, visszahúzódók, bár beszámoltak arról, hogy provokációra megharaphatják az embert, a csípésük nem veszélyes.
A képen látható pók állítólagos méretét egyébként még
a ma ismert legnagyobb pók, a Góliát madárpók (Theraphosa blondi)
sem közelíti meg. Ez az állat valamivel nagyobb egy emberi tenyérnél, nagyjából 30 centiméter átmérőjű.
Félelmetes külseje ellenére nyugodtan lehet sétáltatni a kézen, csak kifejezett ingerlésre harap. A csípése kellemetlen, de nem veszélyesebb és fájdalmasabb egy darázscsípésnél.