A kelet-afrikai állam immár egyike azon több mint negyven országnak - ide tartozik egyebek között Kína, Franciaország, Ruanda és Olaszország -, amelyek betiltották, korlátozzák vagy különadóval sújtják az egyszer használatos műanyag zacskókat.
A műanyag zacskók nagy része az óceánba kerül, ahol megfojtja a teknősöket és a tengeri madarakat, valamint megtölti hulladékkal a delfinek és bálnák gyomrát, mígnem azok éhen halnak.
"Ha így folytatjuk tovább, akkor 2050-re több műanyag szemét lesz az óceánban, mint hal" - mondta Habib El-Habr tengerihulladék-szakértő, aki az ENSZ Környezetvédelmi Programjával (UNEP) működik együtt Kenyában.
A szakember szerint a műanyag zacskók, amelyeknek lebomlási ideje 500 és 1000 év között mozog, az emberi táplálékláncba is bekerülnek a halak és egyéb állatok révén. A nairobi vágóhidakon előfordult, hogy az emberi fogyasztásra szánt tehenek egy részének gyomrából húsz műanyag zacskót távolítottak el.
A hétfőn életbe lépett törvény értelmében a kenyai hatóságok feltartóztathatnak bárkit, akinél műanyag zacskót látnak. Judy Wakhungu környezetügyi miniszter szerint azonban első körben csak a gyártókat és a beszállítókat veszik célba.
Tíz év alatt harmadik nekifutásra sikerült elfogadtatni a törvényt Kenyában, és nem mindenki örül a fejleményeknek.
Samuel Matonda, a kenyai gyártók egyesületének szóvivője szerint a törvény életbe lépésével 60 ezer munkahely szűnik meg és 176 gyártó kénytelen bezárni. Kenya a térség az egyik jelentős műanyagzacskó-szállítója.
A helyi élelmiszerláncok, köztük a kenyai Nakumatt és a francia Carrefour már elkezdtek vászonszatyrokat kínálni a vásárlóiknak.