Azért, hogy bizonyítsa az eljárás működőképességét, Sergio Canavero a kínai Harbini Orvostudományi Egyetem kutatóival kísérleteztek patkányokon, egereken és kutyákon a korábbi fejátültetős kísérletek tapasztalataira alapozva.
Bár az állatok nem maradtak hosszú ideig életben, ennek ellenére akadt jelentkező a procedúrára: egy fiatal orosz férfi, Valerij Szpiridonov önként vállalta, hogy aláveti magát a szokatlan operációnak.
A fiatalember Werdnig–Hoffmann-kórban szenved. Ez tulajdonképpen a gerincvelői izomsorvadás legsúlyosabb, 1. típusa, ami rendszerint születés után néhány nappal jelentkezik, a páciensek kis híján száz százaléka pedig pár éves korában meghal. Bár a számítógépes szakember orosz férfi 30 éves korával a ritka kivételek közé tartozik, nem szeretne tovább mozgásképtelen testben élni.
A decemberre tervezett műtét azonban váratlan akadályba ütközött. Dr. Sergio Canavero és orvoscsoportja most már nem annyira biztos abban, hogy Szpiridonov a műtét után járni tud majd. Ennek hatására viszont Szpiridonov úgy döntött, hogy mégsem vállalja az amúgy is bizonytalan kimenetelű procedúrát.
Dr. Sergio Canavero közben maga mellé vette Hsziao-ping Rent, a kínai Harbini Orvostudományi Egyetem sebészét, hogy asszisztáljon a bejelentett műtét elvégzéséhez.
Az eredeti beteg visszakozása miatt most egy kínai önkéntest keresnek a beavatkozáshoz. A két orvos abban bízik, hogy valamikor 2018-ban sikerül végrehajtani a fejátültetést.
Maga a műtét természetesen nagy kihívást jelent, hiszen össze kellene kötni a gerincvelőt (ami eddig senkinek sem sikerült), és nagy a kilökődés veszélye is. Egyelőre az egész eljárás lehetetlennek tűnik, de siker esetén forradalmasítaná az orvostudomány e területét.